Virüs Bulaşmış Bilgisayardan Dosyalar Nasıl Yedeklenir? | Sonsuz Teknoloji

Virüs Bulaşmış Bilgisayardan Dosyalar Nasıl Yedeklenir?

virüs

Bilgisayar kullanıyorsanız, birçok farklı kötü amaçlı yazılım türü ile karşılaşmışmışınızdır.  Genellikle, virüsten korunmak için antivürüs yazılımı kullanarak virüslerden kurtulabilirsiniz. Ama bu her zaman işe yaramaz.

Bazen, sistemi silmek tek seçenektir. Bilgisayarları formatlayıp her şeye yeniden başlamak en iyi çözüm olabilir. Ancak bu durumda verilerinizi güvene alarak formatlama işlemine geçmek isteyeceksiniz. Bu  aşamada virüslü bilgisayrdan temiz bir bilgisayara veya harici harddiske verileri güvenli ve temiz bir şekilde aktarmak gerekir.

Virüse Bulaşmış Bir Sürücü Nasıl Temizlenir?

Dosyaları virüslü bir sürücüden kaldırmak için kullanabileceğiniz iki yöntem vardır. Ancak, tüm dosyaları enfeksiyon kaynağından temiz bir sürücüye kopyalamaya başlamadan önce sürücüyü temizlemeyi içerir.

Dosyaları temiz bir şekilde yedeklemek için Antivürüs ön yükleme CD’si kullanarak sürücüyü taramak ve zararlı dosyalardan temizlemek gerekir.

Sürücünüzü Temizlemek için Antivirüs Önyükleme Diski Kullanın

Virüsten koruma önyükleme diski, bir Canlı CD / USB biçiminde gelen eksiksiz bir virüsten koruma paketidir. Canlı CD / USB, ana bilgisayar işletim sistemini kullanmadan önyükleyebileceğiniz bir ortamdır. Örneğin, virüslü makineniz Windows 10 çalıştırabilir, ancak antivirüs önyükleme diski hiçbir şekilde Windows 10 ile etkileşime girmez.

Antivirüs önyükleme diski Windows ile veya başka bir ana bilgisayar işletim sistemiyle etkileşime girmediğinden, kötü amaçlı dosyaları tetiklemez.

Öncelikle, bilinen bir temiz sistemde önyüklenebilir virüsten koruma diskini indirip oluşturmanız gerekir. Bu işlemi virüslü makinede yapmazsınız, çünkü işlemi bozabilir.

Ardından, kurtarma diskini bir USB veya CD’ye yazdırmanız gerekir. Bu işlemi herhangi bir ISO yazdırma programı ile yapabilirsiniz. İnternet’te bu programlardan yeterince mevcut. Bu yazılımlardan biri de UNetbootin aracıdır.

İndir: WindowsmacOS | Linux

Önyükleme CD’sini oluşturduktan sonra temizleme işlemine geçebilirsiniz.

Bitdefender Kurtarma Kullanarak Tarama ve Temizleme

İşlem tamamlandıktan sonra, Bitdefender Rescue USB’yi veya CD’yi virüslü bilgisayara yerleştirin. AUSB veya CD’den başlatmak için F11 veya F12 tuşuna basın. (Önyükleme menüsü tuşları bilgisayarın ana kartına göre değişir.) USB sürücüsünü seçmek için ok tuşunu kullanın ve Bitdefender Kurtarma sürücüsüne önyükleme yapın.

Bitdefender Kurtarma CD’sini İngilizce Start’ı seçin ve Enter tuşuna basın . EULA’yı kabul etmeniz gerekiyor. Kabul ettikten sonra, Bitdefender otomatik olarak güncellenecek ve bulduğu yerel sürücüleri taramaya başlayacaktır. Bitdefender taraması zararlı dosyaları otomatik olarak karantinaya alır ve kaldırır.

Taradığınız sürücülerin temiz olduğunu onaylandıktan sonra, dosyalarınızı istediğniz başka bir temiz sürücüye kopyalayabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*