VLC Media Player Alternatifi 7 Ücretsiz Video Oynatıcısı | Sonsuz Teknoloji VLC Media Player Alternatifi 7 Ücretsiz Video Oynatıcısı | Sonsuz Teknoloji

VLC Media Player Alternatifi 7 Ücretsiz Video Oynatıcısı

vlcVLC Media Player tüm dünyada uzun yıllardır bilinen ve kullanılan video oynatıcılardan biridir. Yıllarca listenin ilk sıralarında yer alan VLC Media Player, özellikle son yıllarda yazılım sektöründeki hızlı büyüme ve sayıları artan medya oynatıcılardan nasibini aldı. Hâlâ çok iyi bir video oynatıcısı olan VLC, hem video formatların artması hem de görüntü kalitesinin sürekli yükselmesiyle son yıllarda bu yarışta biraz geri kalmaya başlayarak, yerini açık kaynak kodlu ve ücretsiz video oynatıcılara bıraktı. Şimdi bu VLC Player alternatifi video oynatıcıları nelermiş daha yakında bakalım.

1. PotPlayer

pot

PotPlayer, son yıllarda adından sıkça söz ettiren ücretsiz bir medya oynatıcısıdır. Kullananların büyük çoğunluğunun memnun kaldığı oynatıcının en dikkat çeken özelliği MKV, MP4 gibi formatlarda çok iyi çalışması ve yüksek çözünürlükte bilgisayarı fazla yormamasıdır. Oynatıcının diğer önemli özellikleri ise şöyledir:

  • Film izlerken ekran görüntüsü alarak bunu JPEG olarak kaydedebilir
  • Farklı kodekleri yüklemeden de birçok formatı destekler
  • Kullanıcı dostu ve basit bir arayüze sahiptir

DXVA ve QuickSync ile minimum kaynak kullanarak maksimum performans sağlar

Önemli Not: Program yüklenirken eğer kutucuktaki tik işareti kaldırılmazsa MCAfee virüs programıyla birlikte yüklenmektedir. Bu nedenle, MCAfee kullanılmayacaksa tik işareti kaldırıldıktan sonra devam butonuna basılmalıdır.

2. MPV

mpv player

MPV, ses ve video oynatıcısı açık kaynak kodlu MPlayer tabanlı bir oynatıcıdır. MPV, popüler yüksek kaliteli algoritmalarla video ölçeklendirme, renk yönetimi, frame zamanlama, interpolasyon ve HDR gibi video meraklıları tarafından sevilen birçok özelliğe sahip OpenGL tabanlı bir video çıkışına sahiptir. Programın tek kötü yönü ise, kendine ait resmi bir GUI yani grafiksel kullanıcı arayüzünün bulunmamasıdır.

3. SMPlayer

smplayer

MPlayer motorunun üzerine geliştirilmiş olan SMPlayer da son yıllarda adını duyurmayı başarmış bir video oynatıcı olarak dikkat çekmektedir. Çoklu destek veren oynatıcı, hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. SMPlayer neredeyse tüm video ve ses formatlarını açabilen nadir video oynatıcılardandır. Bu formatlardan bazıları ise şöyledir: MPEG (1-2 -4), DivX, Xvid, WMV, MOV, MP4, AVİ, MKV vb. Ayrıca SMPlayer’ın Linux için en iyi video player olduğu da yapılan incelemelerde ifade edilmektedir. Youtube videolarını da açabilen SMPlayer, Türkçe dil seçeneği olan bir video oynatıcıdır.

4. MX Player

mxplayer

MX Player, sadece android işletim sistemi olan cihazlarda çalışan ve özellikle android platformunda VLC’nin yerini alabilecek bir video oynatıcıdır. Kullanıcıları tarafından android için en iyi video player olduğu sıkça belirtilen MX Player, 3gp, f4v, flv, vob, wmv, webm, mp4 ve mkv gibi birçok formatı desteklemektedir. MX Player, kullandığı HW+ kod çözücü ile hızlandırılmış kod çözücü kullanmaktadır. Sadece iki parmak hareketiyle kontrol edilebilen gelişmiş oynatma hızı düzenleyicisi de mevcuttur. Son olarak MX Player’da, video oynarken bile, parmak hareketleriyle yakınlaşma ve uzaklaşma yapmak mümkündür.

5. KMPlayer

kmplayer

KMPlayer ülkemizde oldukça bilinen bir video oynatıcıdır. Windows, Android ve MAC platformlarında çalışan oynatıcı dünyada da çok sevilen ve popüler video playerlar arasında yer almaktadır. 2K, 4K ve 8K videoları (bilgisayar ve internet hızı yeterliyse) da çalıştırabilen KMPlayer neredeyse tüm video formatlarını desteklemektedir. Özellikle en son kodekler olan HEVC, h.264 ve VP9’u da çalıştırabilmektedir. Ayrıca KMPlayer kullanılarak İnstagram, Youtube ve Daily Motion gibi video paylaşım sitelerinden video da indirmek mümkündür.

6. BSPlayer

bs-player

VLC Media Player alternatifleri arasında bir diğer oynatıcı ise yine uzun yıllardır tüm dünyada kullanılmakta olan BSPlayer’dır. BSPlayer’ın bazı formatlarda donma sorunu yaşadığı bilinse de, özellikle oynatıcının çok düşük ram tüketimi eski bilgisayarı olanlar için BSPlayer’ı hâlâ vazgeçilmez bir oynatıcı yapmaktadır. Ayrıca filmler için altyazı arama özelliği de sevilen özellikleri arasındadır. Türkçe desteği mevcuttur.

7. Splash

splash

VLC Player’a alternatif video playerlar arasında sonuncusu ise Splash. Çok fazla bilinmeyen bir video oynatıcı olsa da film tutkunlarının bildiği ve sevdiği bir oynatıcıdır. Splash de her ne kadar bazı video oynatıcılar gibi belli video formatlarında donma sorunu yaşasa da, sevilmesindeki en önemli neden özellikle blueray filmlerde sunduğu müthiş görüntü kalitesidir. Splash’in bir diğer sevilme nedeni ise, programın arayüzünün kullanım kolaylığı ve hoş görünümüdür.

Bir yorum bırakınız...

*

mac ve android

Android’i Mac İle Senkronize Etme Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş Linux ...
pubg fps

PUBG Lite FPS Gösterme Ve FPS Yükseltme Adımları

PUBG Lite oyuncuları için FPS Gösterme ayarları sayesinde hem lobi hemde oyun ...
kahve falı

Android ve İOS Kahve Falı Uygulamaları

Kahve falı, Türk kahvesini içtikten sonra fincanı kapatıp soğumasını sağlayarak, içerisinde çıkan ...
Bu Uygulama Bilgisayarda Çalışmıyor

Windows 10 “Bu Uygulama Bilgisayarınızda Çalışamıyor” Hatası ve Çözüm Yöntemi

Windows 10 bilgisayarda Oyun ya da program yüklerken, bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor ...
steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...