VLC Media Player Alternatifi 7 Ücretsiz Video Oynatıcısı | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

VLC Media Player Alternatifi 7 Ücretsiz Video Oynatıcısı

vlcVLC Media Player tüm dünyada uzun yıllardır bilinen ve kullanılan video oynatıcılardan biridir. Yıllarca listenin ilk sıralarında yer alan VLC Media Player, özellikle son yıllarda yazılım sektöründeki hızlı büyüme ve sayıları artan medya oynatıcılardan nasibini aldı. Hâlâ çok iyi bir video oynatıcısı olan VLC, hem video formatların artması hem de görüntü kalitesinin sürekli yükselmesiyle son yıllarda bu yarışta biraz geri kalmaya başlayarak, yerini açık kaynak kodlu ve ücretsiz video oynatıcılara bıraktı. Şimdi bu VLC Player alternatifi video oynatıcıları nelermiş daha yakında bakalım.

1. PotPlayer

pot

PotPlayer, son yıllarda adından sıkça söz ettiren ücretsiz bir medya oynatıcısıdır. Kullananların büyük çoğunluğunun memnun kaldığı oynatıcının en dikkat çeken özelliği MKV, MP4 gibi formatlarda çok iyi çalışması ve yüksek çözünürlükte bilgisayarı fazla yormamasıdır. Oynatıcının diğer önemli özellikleri ise şöyledir:

  • Film izlerken ekran görüntüsü alarak bunu JPEG olarak kaydedebilir
  • Farklı kodekleri yüklemeden de birçok formatı destekler
  • Kullanıcı dostu ve basit bir arayüze sahiptir

DXVA ve QuickSync ile minimum kaynak kullanarak maksimum performans sağlar

Önemli Not: Program yüklenirken eğer kutucuktaki tik işareti kaldırılmazsa MCAfee virüs programıyla birlikte yüklenmektedir. Bu nedenle, MCAfee kullanılmayacaksa tik işareti kaldırıldıktan sonra devam butonuna basılmalıdır.

2. MPV

mpv player

MPV, ses ve video oynatıcısı açık kaynak kodlu MPlayer tabanlı bir oynatıcıdır. MPV, popüler yüksek kaliteli algoritmalarla video ölçeklendirme, renk yönetimi, frame zamanlama, interpolasyon ve HDR gibi video meraklıları tarafından sevilen birçok özelliğe sahip OpenGL tabanlı bir video çıkışına sahiptir. Programın tek kötü yönü ise, kendine ait resmi bir GUI yani grafiksel kullanıcı arayüzünün bulunmamasıdır.

3. SMPlayer

smplayer

MPlayer motorunun üzerine geliştirilmiş olan SMPlayer da son yıllarda adını duyurmayı başarmış bir video oynatıcı olarak dikkat çekmektedir. Çoklu destek veren oynatıcı, hem Windows hem de Linux işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. SMPlayer neredeyse tüm video ve ses formatlarını açabilen nadir video oynatıcılardandır. Bu formatlardan bazıları ise şöyledir: MPEG (1-2 -4), DivX, Xvid, WMV, MOV, MP4, AVİ, MKV vb. Ayrıca SMPlayer’ın Linux için en iyi video player

olduğu da yapılan incelemelerde ifade edilmektedir. Youtube videolarını da açabilen SMPlayer, Türkçe dil seçeneği olan bir video oynatıcıdır.

4. MX Player

mxplayer

MX Player, sadece android işletim sistemi olan cihazlarda çalışan ve özellikle android platformunda VLC’nin yerini alabilecek bir video oynatıcıdır. Kullanıcıları tarafından android için en iyi video player olduğu sıkça belirtilen MX Player, 3gp, f4v, flv, vob, wmv, webm, mp4 ve mkv gibi birçok formatı desteklemektedir. MX Player, kullandığı HW+ kod çözücü ile hızlandırılmış kod çözücü kullanmaktadır. Sadece iki parmak hareketiyle kontrol edilebilen gelişmiş oynatma hızı düzenleyicisi de mevcuttur. Son olarak MX Player’da, video oynarken bile, parmak hareketleriyle yakınlaşma ve uzaklaşma yapmak mümkündür.

5. KMPlayer

kmplayer

KMPlayer ülkemizde oldukça bilinen bir video oynatıcıdır. Windows, Android ve MAC platformlarında çalışan oynatıcı dünyada da çok sevilen ve popüler video playerlar arasında yer almaktadır. 2K, 4K ve 8K videoları (bilgisayar ve internet hızı yeterliyse) da çalıştırabilen KMPlayer neredeyse tüm video formatlarını desteklemektedir. Özellikle en son kodekler olan HEVC, h.264 ve VP9’u da çalıştırabilmektedir. Ayrıca KMPlayer kullanılarak İnstagram, Youtube ve Daily Motion gibi video paylaşım sitelerinden video da indirmek mümkündür.

6. BSPlayer

bs-player

VLC Media Player alternatifleri arasında bir diğer oynatıcı ise yine uzun yıllardır tüm dünyada kullanılmakta olan BSPlayer’dır. BSPlayer’ın bazı formatlarda donma sorunu yaşadığı bilinse de, özellikle oynatıcının çok düşük ram tüketimi eski bilgisayarı olanlar için BSPlayer’ı hâlâ vazgeçilmez bir oynatıcı yapmaktadır. Ayrıca filmler için altyazı arama özelliği de sevilen özellikleri arasındadır. Türkçe desteği mevcuttur.

7. Splash

splash

VLC Player’a alternatif video playerlar arasında sonuncusu ise Splash. Çok fazla bilinmeyen bir video oynatıcı olsa da film tutkunlarının bildiği ve sevdiği bir oynatıcıdır. Splash de her ne kadar bazı video oynatıcılar gibi belli video formatlarında donma sorunu yaşasa da, sevilmesindeki en önemli neden özellikle blueray filmlerde sunduğu müthiş görüntü kalitesidir. Splash’in bir diğer sevilme nedeni ise, programın arayüzünün kullanım kolaylığı ve hoş görünümüdür.

Bir yorum bırakınız...

*

pdf sıkıştırma

Yüksek Boyutlu PDF Dosyası Windows’ta Nasıl Sıkıştırılır?

Bir belge, PDF olarak elinize ulaştığında belgeyi tarayan kişi gerekli minimize ayarları ...
tv mesaje hesaplama

TV Boyutuna Göre İdeal İzleme Mesafesi Nasıl Hesaplanır?

TV satın alırken bir çok teknik özellikleri değerlendiririz, ancak değerlendirilmesi gereken başka ...
android dosya paylaşma

Bilgisayar ile Android Telefon Arasında Dosya Paylaşma Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş, Linux ...
spotify

Spotify’dan Paylaşım Yapmayı Sağlayan Yenilik: Hep Seveceklerim

2008 yılından bu yana hayatımızda olan çevirmiçi müzik alanında dünyanın en popüler ...
dropshipping

Dropshipping Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Son zamanlarda stoksuz satışa olan ilgi giderek artıyor. Sonuçta, dropshipping, ortaya bir ...
hiberfil sys dosyası

Hiberfil.sys Nedir ve Windows 10’da Nasıl Silinir?

Az depolama alanı olan sabit sürücüde biraz yer açmak istiyorsanız, silinecek dosya ...
İnstagram arama geçmişi silme

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Instagram verilerin gizliliğine önem vererek yasal olarak oluşabilecek her şeye karşı önlemler ...
doküman to word

Google Dokümanlar Microsoft Word Olarak Nasıl Kayıtedilir?

Google dokümanlar, bulut depolama teknolojisini kullanarak dosyalara ve belgelere her yerden erişmeyi ...