VoIP Nedir? | Sonsuz Teknoloji

VoIP Nedir?

VoIP

VoIP, Türkiye’de henüz tam anlamı ile yaygınlaşmamış olsa da yurt dışında oldukça yaygın bir şekilde kullanılan internet sayesinde görüntülü veya sesli olarak iletişim kurmamızı sağlayan bir protokol olmaktadır. Özellikle son yıllarda kullanımı oldukça artış gösteren bir iletişim unsuru oluyor.

Bu günümüzde olmazsa olmaz haline gelen cep telefonlarını oranla daha avantajlı bir iletişim yolu olması da tercih edilmesi sebepleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu yöntemi kullanarak normale oranla daha düşük ücretler ile ya da tamamen ücretsiz konuşmak mümkün bir hale geliyor.

VolP siteminde karşımıza IP protokolü çıkıyor. Bu protokolün kesintisiz ve güvenilir iletişim için oldukça önemli olduğunu söylemek mümkün. Buna ek olarak diğer olumlu durumu ise diğer telefon santrallerine göre onarımının daha kolay olmasıdır.

VoIP Görüşmesi Nasıl Yapılıyor?

Avantajlı bir iletişim teknolojisi olan VoIP sayesinde aynı telefonlardaki gibi iki kullanıcı tarafından sesin karşı tarafa iletilmesi ile gerçekleşir. Bu durumu ise kodekler sağlar.

İnternet üzerinden yapıldığı için pek çok kullanıcının aklında güvenilir olup olmadığı sorunu yer almaktadır. Bu durum ise VoIP tarafından elde edilen verilerin kriptolanlaştırması yolu ile güvenlik düzeyi en üst seviyede gerçekleştirilmektedir. Ancak şunun da belirtilmesi gerekir ki iletişimin kesintisiz olması için mutlaka internetin bulunması gereklidir.

VoIP Tarafından Sunulan Avantajlar Nelerdir?

Günümüzün popüler bir teknolojisi haline gelen VoIP birçok avantajı da beraberinde getirdiği için çok fazla talep edilmektedir. Karşımıza çıkan başlıca avantajlar şu şekildedir;

  • Maliyeti düşüktür. Özellikle bu durum şirketler için büyük bir avantaj sağlar.
  • Normal telefon numaranız üzerinden bu sistemi kolayca kullanabilirsiniz.
  • Yeni nesil santraller ile başarılı bir şekilde çalışır.
  • İletişim ücretsiz olarak sağlanabilir.
  • 0850 gibi şirket numaraları kullanılabilir.
  • Uygulamayı cep telefonlarına kurarak sabit telefon olarak kullanabilirsiniz.

SIP Nedir?

VoIP protokolü altında karşımıza IP ve SIP protokolü gibi kavramlar çıkmaktadır. SIP, internet kullanılarak kesintisiz olarak telefon özelliği gösterebilmesi amacıyla geliştirilmiş bir protokol çeşididir. SIP sayesinde iki kullanıcı VoIP sistemini kullanırken daha fazla kullanıcı ile iletişim kurmak gibi çeşitli avantajlar sunmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*