VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

vpn nedir

Sanal Özel Ağ yani VPN adını verdiğimiz teknoloji uzaktaki kullanıcıları veya bölgesel ofisleri şirket ağına veya kurum ağına genelde internet üzerinden ortak ağları kullanarak dahili kurum ağına bağlayan bir ağdır. Öncelikli olarak şirketler ve kurumlar için büyük avantajlar sağlayan VPN teknolojisi son yıllarda internete getirilen erişim engelleriyle birlikte bireysel kullanıcılar arasında da popüler olmaya başladı.

Güvenlik, Gizlilik ve Şifreleme

VPN programları ne işe yarar? VPN programları şifreleme ve diğer güvenlik mekanizmalarını kullanarak sadece yetkisi olan kullanıcıların ağa ulaşmasını sağlarken aynı zamanda veri transferinin de bozulmamasını sağlar. Bu çeşit ağlar verinin uzaktaki kullanıcı ve şirket ağı arasında verinin transfer edilebilmesi için şifreli ve güvenli bir tünel sağlamak için tasarlanmıştır.

Tünel aracılığıyla iki konum arasında transfer edilen bilgi üçüncü partiler tarafından okunamaz çünkü bu sistem hem şirketin özel ağını hem de uzaktaki kullanıcının dolayısı ile bağlandığı ağı güvenli hale getirmek için birçok güvenlik protokolü uygular.

Normal koşullarda güvenlik için alınan önlemlerden ilki firewall adını verdiğimiz güvenlik duvarları olurken, bu güvenlik duvarları kullanıcının güvenlik duvarı ile onaylı bir bağlantı sağlanmasını gerektirir.

Güvenli bir VPN programının önemli özelliklerinden biri de şifreleme yöntemidir. Bu şifreleme bir bilgisayardan gönderilen bütün verilerin sadece o bilgisayar tarafından okunabilecek ve deşifre edilebilecek şekilde şifrelenmesini sağlar.

Normal koşullarda bilgileriniz veya internet aktiviteleriniz internet hizmet sağlayıcınız tarafından gözetlenebilir veya kaydedilebilir.

Geçtiğimiz yıllarda Edward Snowden isimli eski NSA (Amerika Merkezi İstihbarat Teşkilatı) çalışanı Amerika’da PRISM adı verilen programın internet kullanıcılarının internet aktivitelerini takip etmek için kullanıldığını ortaya çıkarmıştı. Bu olay gerçekleştikten sonra Amerika’da VPN kullanımında bireysel kullanıcılar tarafında büyük bir artış yaşandı.

Anonimlik

VPN programları şifreleme haricinde aynı zamanda IP adresi değişikliği de sağlayarak kullanıcıya anonimlik kazandırır. Son zamanlarda çevrimiçi aktivitelerini ve kimliklerini korumak isteyen birey sayısı arttığı için VPN teknolojisini kullanan birey sayısı da artmış durumda. Anonim bir VPN programı kullanarak kullanıcının internet trafiği, verileri ve hassas bilgileri şifreli olur ve bu da kullanıcının internet aktivitesini gözetlemek isteyenlere karşı koruma sağlar. VPN programları aynı zamanda havaalanı, alışveriş merkezi veya kafelerde ortak olarak kullanılan internet ağlarına erişmek için kullanılır çünkü bu gibi ortak ağlar güvenli ağlar değildir.

Sınırsız İnternet

Ortak kullanılan ağlarda güvenlik sağlamasının yanında, VPN programları bireysel kullanıcıların aynı zamanda erişim engellerini aşarak sınırsız internete erişmelerini sağlar ve verilerinin güvende kalmasını sağlar. VPN programları bireyin ona internet hizmet sağlayıcısı tarafından verilen IP adresini de değiştirmelerini sağlayarak internette anonimlik kazandırırken, aynı zamanda bulunduğu konumda IP adreslerine dayalı olarak erişime engellenen web sayfası veya uygulamalara da erişmelerini sağlar.

Türkiye’de yasaklı siteler arasında Wikipedia gibi dünyanın en kapsamlı içeriğine sahip ansiklopedisi başı çekerken, Çin’de Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi platformlar yasaktır, hatta dünyanın en büyük arama motoru Google’ın dahi Çin’de yasak olduğunu biliyor muydunuz? Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’da Skype, WhatsApp, Snapchat, Telegram ve Facetime gibi iletişim araçları yasaklı uygulamalar arasındadır.

Çok sık seyahat eden biriyseniz gittiğiniz ülkenin uygulamakta olduğu erişim yasaklarını aşmak için VPN programlarından yararlanabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeden tekrar kendi ülkenizdeki ev ağınıza bağlanabilir ya da erişim yasaklarını aşabileceğiniz bir konum seçerek erişim yasaklarını aşabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...