VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

vpn nedir

Sanal Özel Ağ yani VPN adını verdiğimiz teknoloji uzaktaki kullanıcıları veya bölgesel ofisleri şirket ağına veya kurum ağına genelde internet üzerinden ortak ağları kullanarak dahili kurum ağına bağlayan bir ağdır. Öncelikli olarak şirketler ve kurumlar için büyük avantajlar sağlayan VPN teknolojisi son yıllarda internete getirilen erişim engelleriyle birlikte bireysel kullanıcılar arasında da popüler olmaya başladı.

Güvenlik, Gizlilik ve Şifreleme

VPN programları ne işe yarar? VPN programları şifreleme ve diğer güvenlik mekanizmalarını kullanarak sadece yetkisi olan kullanıcıların ağa ulaşmasını sağlarken aynı zamanda veri transferinin de bozulmamasını sağlar. Bu çeşit ağlar verinin uzaktaki kullanıcı ve şirket ağı arasında verinin transfer edilebilmesi için şifreli ve güvenli bir tünel sağlamak için tasarlanmıştır.

Tünel aracılığıyla iki konum arasında transfer edilen bilgi üçüncü partiler tarafından okunamaz çünkü bu sistem hem şirketin özel ağını hem de uzaktaki kullanıcının dolayısı ile bağlandığı ağı güvenli hale getirmek için birçok güvenlik protokolü uygular.

Normal koşullarda güvenlik için alınan önlemlerden ilki firewall adını verdiğimiz güvenlik duvarları olurken, bu güvenlik duvarları kullanıcının güvenlik duvarı ile onaylı bir bağlantı sağlanmasını gerektirir.

Güvenli bir VPN programının önemli özelliklerinden biri de şifreleme yöntemidir. Bu şifreleme bir bilgisayardan gönderilen bütün verilerin sadece o bilgisayar tarafından okunabilecek ve deşifre edilebilecek şekilde şifrelenmesini sağlar.

Normal koşullarda bilgileriniz veya internet aktiviteleriniz internet hizmet sağlayıcınız tarafından gözetlenebilir veya kaydedilebilir.

Geçtiğimiz yıllarda Edward Snowden isimli eski NSA (Amerika Merkezi İstihbarat Teşkilatı) çalışanı Amerika’da PRISM

adı verilen programın internet kullanıcılarının internet aktivitelerini takip etmek için kullanıldığını ortaya çıkarmıştı. Bu olay gerçekleştikten sonra Amerika’da VPN kullanımında bireysel kullanıcılar tarafında büyük bir artış yaşandı.

Anonimlik

VPN programları şifreleme haricinde aynı zamanda IP adresi değişikliği de sağlayarak kullanıcıya anonimlik kazandırır. Son zamanlarda çevrimiçi aktivitelerini ve kimliklerini korumak isteyen birey sayısı arttığı için VPN teknolojisini kullanan birey sayısı da artmış durumda. Anonim bir VPN programı kullanarak kullanıcının internet trafiği, verileri ve hassas bilgileri şifreli olur ve bu da kullanıcının internet aktivitesini gözetlemek isteyenlere karşı koruma sağlar. VPN programları aynı zamanda havaalanı, alışveriş merkezi veya kafelerde ortak olarak kullanılan internet ağlarına erişmek için kullanılır çünkü bu gibi ortak ağlar güvenli ağlar değildir.

Sınırsız İnternet

Ortak kullanılan ağlarda güvenlik sağlamasının yanında, VPN programları bireysel kullanıcıların aynı zamanda erişim engellerini aşarak sınırsız internete erişmelerini sağlar ve verilerinin güvende kalmasını sağlar. VPN programları bireyin ona internet hizmet sağlayıcısı tarafından verilen IP adresini de değiştirmelerini sağlayarak internette anonimlik kazandırırken, aynı zamanda bulunduğu konumda IP adreslerine dayalı olarak erişime engellenen web sayfası veya uygulamalara da erişmelerini sağlar.

Türkiye’de yasaklı siteler arasında Wikipedia gibi dünyanın en kapsamlı içeriğine sahip ansiklopedisi başı çekerken, Çin’de Facebook, Twitter, Youtube, Instagram gibi platformlar yasaktır, hatta dünyanın en büyük arama motoru Google’ın dahi Çin’de yasak olduğunu biliyor muydunuz? Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’da Skype, WhatsApp, Snapchat, Telegram ve Facetime gibi iletişim araçları yasaklı uygulamalar arasındadır.

Çok sık seyahat eden biriyseniz gittiğiniz ülkenin uygulamakta olduğu erişim yasaklarını aşmak için VPN programlarından yararlanabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeden tekrar kendi ülkenizdeki ev ağınıza bağlanabilir ya da erişim yasaklarını aşabileceğiniz bir konum seçerek erişim yasaklarını aşabilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...
bilgisayar oyunları

Bilgisayar Oyunlarının Kısa Tarihçesi

Bilgisayar oyunları genç neslin vakit geçirmek için en önemli hopileri arasında yerini ...
laptop güç düğmesi

Windows 10’da Güç Düğmesiyle Dizüstü Bilgisayar Ekranı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 dizüstü bilgisayarı kapatmak için genelde güç düğmesini kullanırız veya bilgisayarın ...
zip android

Android Telefonda veya Tablette ZIP Dosyası Nasıl Açılır?

ZİP sıkıştırılmış dosya türleri bilgisayarlarda alışıla gelmiş dosya türlerindendir, ancak bir telefon ...
Logitech SE332

Oyuncu Kulaklığı Logitech SE332 İnceleme

Bilgisayar ekipmanları üreten teknoloji markalarının oldukça fazla ürünü olduğu için oyuncu kulaklığı ...
oneplus 8t 5g

OnePlus, OnePlus 8T 5G’nin Yakında Piyasaya Çıkacağını Duyurdu

OnePlus, OnePlus 8T 5G akıllı telefonunu yakında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Telefon büyük ...
Elephone Px

Elephone Px Telefonun Özellikleri ve Fiyatı

Elephone Px, Elephone firmasının ürettiği son model telefonlardan birisi. Dolar kuru sebebiyle ...