Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası ve Çözümü ∞

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası ve Çözümü

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu

WordPress web sitenizde kritik bir hata oluştu probleminin birçok sebebi mevcut. Bu hatanın çözümü için bazı adımlar uygulamanız gerekiyor.

Web sitesini sorunsuz kullanmak bazen mümkün olmayabiliyor. Hiç beklenmedik anlarda ortaya çıkan hatalar, site sahiplerini uzun süre uğraştırabiliyor. WordPress’te sık karşılaşabileceğimiz bazı hatalar mevcut. İçeriğimizde bahsedeceğimiz hatanın da bunlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatasının çözüm yollarını yazımızda bulabilirsiniz. İçeriğimizdeki adımları uyguladıktan sonra problemden kurtulabilir ve sitenizi sorunsuzca kullanmaya devam edebilirsiniz.

WordPress Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası Nedir?

Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası, hiç beklenmedik bir anda karşınıza çıkabilir. Bu hatanın “a critical error has occurred” gibi mesajlarla karşımıza çıkabileceğini belirtelim. Beyaz bir sayfada bu tür mesajla karşımıza çıkan bu hatanın WordPress’te oldukça sık oluşabiliyor. Çünkü bu hatanın birçok farklı sebebi bulunabiliyor. Hatanın çözümü için de birçok farklı yöntem uygulanabiliyor.

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası Neden Kaynaklanır?

WordPress web sitesinde birçok farklı sebepten dolayı daha önce görülmedik hataların oluşması mümkün. Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası, bunlardan sadece birisi. Bu hata WordPress’te birçok farklı sebepten dolayı karşımıza çıkabiliyor. Örneğin, sitede yüklü olan bir eklenti veya tema bu hatanın oluşmasına sebep olabilir.

Ayrıca, PHP sürümünün uyumsuzluğu ve hosting tarafında yapılan kısıtlamada yine bu hatanın ortaya çıkmasını sağlayabilir. Tabii ki bunlar aklımıza gelenlerden sadece bazıları. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmadan hatanın çözüm yollarını sizlere açıklamak istiyoruz.

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatasının Çözüm Yolları

Web sitenizde kritik bir hata oluştu çözümü için birbirinden farklı yöntemler denenebiliyor. Bu hata birçok farklı sebepten kaynaklanabildiği için çözüm yolları da oldukça fazla. Bu yöntemleri gelin hep birlikte öğrenelim.

Hata Tespiti

 • Birinci adımda hatanın neden kaynaklandığını bulmaya çalışacağız. Bunun için sitenin dosyalarına erişmeli ve public_html klasörüne girerek wp.config.php dosyasını açmalısınız. Sitenin sunucusuna bağlanarak dosyalara erişmek için cPanel’i veya FileZilla FTP istemcisini kullanabilirsiniz.
 • Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki kodu içerisine yazmalı ve kaydetmelisiniz. Ancak bu kod dosyanın içerisinde bulunuyor olabilir. Eğer kod dosyada zaten varsa sonunda true yerine false yazıp yazmadığına dikkat edin. Kodun sonunda true yerine false yazıyorsa, false yazısını silerek true yazın ve kaydedin.

define(‘WP_DEBUG’, true);

 • Bu adımların ardından hata aldığınız sayfaya tekrar girmeye çalıştığınızda karşınıza birçok farklı yazı çıkacak. Burada yazanları dikkatli okuyun, örneğin burada hatalı eklentinin ismi yazıyor olabilir.

Eğer burada hatalı eklentinin veya temanın ismini görürseniz, yazımızın devamındaki adımlarla bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Eklentileri Devre Dışı Bırakma

 • Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası bir eklentiden kaynaklanabileceği için, hatalı eklentiyi veya tüm eklentileri devre dışı bırakmak bu sorunu çözebilir.
 • Bunun için cPanel gibi bir kontrol panelinden sitenin dosyalarına erişerek wp-content klasörüne girin. Dosyalara erişmek için FileZilla gibi bir FTP istemcisi de kullanabilirsiniz.
 • Sunucudaki wp-content klasörünü açtıktan sonra sonra plugins klasörüne tıklamanız gerekiyor.
 • Bu klasör içinde sitenizde yüklü eklentilerin klasörlerini göreceksiniz. Burada devre dışı bırakmak istediğiniz eklentinin klasörünü yeniden adlandırmanız gerekiyor.
 • Devre dışı bırakmak istediğiniz bir eklentinin klasörünü yeniden adlandırın ve ismini rastgele bir şey yapın. Örneğin, klasörün adını eklenti1234 yapıp kaydedebilirsiniz. İsim değiştirme işlemi için klasöre sağ tıklayarak yeniden adlandır (rename) seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • İsim değiştirdikten sonra eklenti devre dışı kalacaktır. Sorunlu olduğunu düşündüğünüz eklentiyi devre dışı bıraktıktan sonra hatayı alıp almadığınızı tekrar kontrol edin.
 • Eğer sorun çözülmediyse tüm eklentileri devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Bunun için wp-content klasörüne geri dönmelisiniz. Bu klasörün içerisindeki plugins klasörünün adını değiştirmeniz gerekiyor. Buradaki plugins klasörünün adını “pluginsiptal” gibi bir şey yapıp kaydedebilirsiniz. Bu aşamadan sonra web sitenizde kritik bir hata oluştu hatasını alıp almadığınızı tekrar kontrol edin.

Dosyadaki Değerleri Silin

 • Hatayı almaya devam ediyorsanız, yukarıdaki adımlarla eklentileri devre dışı bırakın.
 • Ardından adres satırına /wp-admin/options.php yazın.
 • Sayfaya eriştiğinizde CTRL + F tuşlarına basarak aşağıdaki kod satırlarını sırayla aratın.

schema-ActionScheduler_LoggerSchema

schema-ActionScheduler_StoreSchema

action_scheduler_migration_status

 • Bunları bulduysanız, yanlarında bir değer görmeniz gerekiyor. Bu değerleri silerek bu kısımları boş bırakın ve sayfayı kaydedin.
 • Bu adımlardan sonra eklentiyi veya eklentileri aktifleştirmek için klasörlerin isimlerini eski haline döndürebilirsiniz. Ardından web sitenizde kritik bir hata oluştu sorununun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, hosting firmanızla iletişime geçerek durumu iletebilir ve yardım isteyebilirsiniz.

 

Bir yorum bırakınız...

*

en iyi zamanlar

İnstagram’da En Uygun Paylaşım Saatleri Nedir?

İnstagram'da en uygun paylaşım saatleri nedir? Sorusu etkileşim almak isteyen insanların sıklıkla araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda sosyal platformlara olan ilginin ...
Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Python Kullanarak YouTube Üzerinden Video İndirme

Günümüzün en ünlü ve en çok kullanılan video yayınlama platformu olan YouTube, her türlü kullanıcıya ve kitleye hitap edecek kadar çok sayıda farklı türden ...
Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek

Gmail’de Okunmamış Mailleri Görmenin Basit Yolu

Google Gmail’de okunmamış mailleri görmek oldukça kolay. Ayarlardan bunu kolayca düzenleyebilirsiniz. Tercih edebileceğimiz çok sayıda mail servisi mevcut. Bu mail servislerinden birisi de Google’ın ...
Yandex Disk Nedir

Yandex Disk Nedir ve Özellikleri Nelerdir

Bir bulut depolama servisi olan Yandex Disk nedir birlikte öğrenelim. Bu servisle verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Veri kaybını önlemek için zaman zaman yedekleme yapmak önemli. Normal ...
SIM Kart PIN Kodu Nasıl Öğrenilir

SIM Kart PIN ve PUK Kodu Nasıl Öğrenilir? PUK Sorgulama

SIM kart pin kodu öğrenmek için size verilen kartı kullanabilirsiniz. SIM kartın bulunduğu kart üzerinde tüm kodlar yazar. Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi konumuna ...
Python ile Match-Case Kullanımı

Python ile Match-Case Kullanımı

 Programlama dili denince akla gelen ilk şeylerden birisi karar yapılarıdır, bunlar koşul yapıları olarak da bilinirler. Bu yapılar aracılığıyla programın işleyişi, yapabileceği işlemler değişkenlerin ...
SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri

SSD Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayarınıza SSD alırken dikkat edilmesi gerekenleri açıklayacağız. Bunlar arasında DRAM ve kapasite gibi detaylar var. Sabit diskler bilgisayarın performansını önemli ölçüde etkiliyor. Geçmişte kullandığımız ...
Powershell ve CMD Komut İstemi Arasındaki Farklar

Powershell ve CMD (Komut İstemi) Arasındaki Farklar

Windows işletim sistemi bulunan bilgisayarların oldukça aşina olduğu Komut İstemi, bilgisayar kullanıcılarının arayüzle yapamadığı işlemleri hızlıca yapmasına olanak tanır. Bu sayede bilgisayar üzerinde performans ...
WPS Nedir WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır

WPS Nedir? WPS Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Kablosuz ağa kolayca bağlanmamızı sağlayan WPS nedir sorusunu sizler için cevaplamak istiyoruz. İnternete bağlanmak için birçok farklı yöntem kullanabiliyoruz. Kablolu veya kablosuz bağlantı yaparak ...
VoLTE nedir

VoLTE Nedir, Nasıl Kapatılır?

Voice Over LTE yani VoLTE nedir sorusunu yazımızda cevaplayacağız. Bu teknoloji, 4.5G şebekesi üzerinden görüşme yapmanızı sağlıyor. Kablosuz ağ altyapıları dünya çapında gelişmeye devam ...