Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası ve Çözümü ∞

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası ve Çözümü

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu

WordPress web sitenizde kritik bir hata oluştu probleminin birçok sebebi mevcut. Bu hatanın çözümü için bazı adımlar uygulamanız gerekiyor.

Web sitesini sorunsuz kullanmak bazen mümkün olmayabiliyor. Hiç beklenmedik anlarda ortaya çıkan hatalar, site sahiplerini uzun süre uğraştırabiliyor. WordPress’te sık karşılaşabileceğimiz bazı hatalar mevcut. İçeriğimizde bahsedeceğimiz hatanın da bunlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatasının çözüm yollarını yazımızda bulabilirsiniz. İçeriğimizdeki adımları uyguladıktan sonra problemden kurtulabilir ve sitenizi sorunsuzca kullanmaya devam edebilirsiniz.

WordPress Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası Nedir?

Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası, hiç beklenmedik bir anda karşınıza çıkabilir. Bu hatanın “a critical error has occurred” gibi mesajlarla karşımıza çıkabileceğini belirtelim. Beyaz bir sayfada bu tür mesajla karşımıza çıkan bu hatanın WordPress’te oldukça sık oluşabiliyor. Çünkü bu hatanın birçok farklı sebebi bulunabiliyor. Hatanın çözümü için de birçok farklı yöntem uygulanabiliyor.

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatası Neden Kaynaklanır?

WordPress web sitesinde birçok farklı sebepten dolayı daha önce görülmedik hataların oluşması mümkün. Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası, bunlardan sadece birisi. Bu hata WordPress’te birçok farklı sebepten dolayı karşımıza çıkabiliyor. Örneğin, sitede yüklü olan bir eklenti veya tema bu hatanın oluşmasına sebep olabilir.

Ayrıca, PHP sürümünün uyumsuzluğu ve hosting tarafında yapılan kısıtlamada yine bu hatanın ortaya çıkmasını sağlayabilir. Tabii ki bunlar aklımıza gelenlerden sadece bazıları. Şimdi burada lafı daha fazla uzatmadan hatanın çözüm yollarını sizlere açıklamak istiyoruz.

Web Sitenizde Kritik Bir Hata Oluştu Hatasının Çözüm Yolları

Web sitenizde kritik bir hata oluştu çözümü için birbirinden farklı yöntemler denenebiliyor. Bu hata birçok farklı sebepten kaynaklanabildiği için çözüm yolları da oldukça fazla. Bu yöntemleri gelin hep birlikte öğrenelim.

Hata Tespiti

 • Birinci adımda hatanın neden kaynaklandığını bulmaya çalışacağız. Bunun için sitenin dosyalarına erişmeli ve public_html klasörüne girerek wp.config.php dosyasını açmalısınız. Sitenin sunucusuna bağlanarak dosyalara erişmek için cPanel’i veya FileZilla FTP istemcisini kullanabilirsiniz.
 • Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki kodu içerisine yazmalı ve kaydetmelisiniz. Ancak bu kod dosyanın içerisinde bulunuyor olabilir. Eğer kod dosyada zaten varsa sonunda true yerine false yazıp yazmadığına dikkat edin. Kodun sonunda true yerine false yazıyorsa, false yazısını silerek true yazın ve kaydedin.

define(‘WP_DEBUG’, true);

 • Bu adımların ardından hata aldığınız sayfaya tekrar girmeye çalıştığınızda karşınıza birçok farklı yazı çıkacak. Burada yazanları dikkatli okuyun, örneğin burada hatalı eklentinin ismi yazıyor olabilir.

Eğer burada hatalı eklentinin veya temanın ismini görürseniz, yazımızın devamındaki adımlarla bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Eklentileri Devre Dışı Bırakma

 • Web sitenizde kritik bir hata oluştu hatası bir eklentiden kaynaklanabileceği için, hatalı eklentiyi veya tüm eklentileri devre dışı bırakmak bu sorunu çözebilir.
 • Bunun için cPanel gibi bir kontrol panelinden sitenin dosyalarına erişerek wp-content klasörüne girin. Dosyalara erişmek için FileZilla gibi bir FTP istemcisi de kullanabilirsiniz.
 • Sunucudaki wp-content klasörünü açtıktan sonra sonra plugins klasörüne tıklamanız gerekiyor.
 • Bu klasör içinde sitenizde yüklü eklentilerin klasörlerini göreceksiniz. Burada devre dışı bırakmak istediğiniz eklentinin klasörünü yeniden adlandırmanız gerekiyor.
 • Devre dışı bırakmak istediğiniz bir eklentinin klasörünü yeniden adlandırın ve ismini rastgele bir şey yapın. Örneğin, klasörün adını eklenti1234 yapıp kaydedebilirsiniz. İsim değiştirme işlemi için klasöre sağ tıklayarak yeniden adlandır (rename) seçeneğine tıklayabilirsiniz.
 • İsim değiştirdikten sonra eklenti devre dışı kalacaktır. Sorunlu olduğunu düşündüğünüz eklentiyi devre dışı bıraktıktan sonra hatayı alıp almadığınızı tekrar kontrol edin.
 • Eğer sorun çözülmediyse tüm eklentileri devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz. Bunun için wp-content klasörüne geri dönmelisiniz. Bu klasörün içerisindeki plugins klasörünün adını değiştirmeniz gerekiyor. Buradaki plugins klasörünün adını “pluginsiptal” gibi bir şey yapıp kaydedebilirsiniz. Bu aşamadan sonra web sitenizde kritik bir hata oluştu hatasını alıp almadığınızı tekrar kontrol edin.

Dosyadaki Değerleri Silin

 • Hatayı almaya devam ediyorsanız, yukarıdaki adımlarla eklentileri devre dışı bırakın.
 • Ardından adres satırına /wp-admin/options.php yazın.
 • Sayfaya eriştiğinizde CTRL + F tuşlarına basarak aşağıdaki kod satırlarını sırayla aratın.

schema-ActionScheduler_LoggerSchema

schema-ActionScheduler_StoreSchema

action_scheduler_migration_status

 • Bunları bulduysanız, yanlarında bir değer görmeniz gerekiyor. Bu değerleri silerek bu kısımları boş bırakın ve sayfayı kaydedin.
 • Bu adımlardan sonra eklentiyi veya eklentileri aktifleştirmek için klasörlerin isimlerini eski haline döndürebilirsiniz. Ardından web sitenizde kritik bir hata oluştu sorununun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa, hosting firmanızla iletişime geçerek durumu iletebilir ve yardım isteyebilirsiniz.

 

instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...