WhatsApp Mavi Tik Okundu Bilgisi Nasıl Kapatılır? | Sonsuz Teknoloji

WhatsApp Mavi Tik Okundu Bilgisi Nasıl Kapatılır?

whatsapp mavi tık

WhatsApp’ın mavi tik özelliği gönderilen mesajın, alıcı tarafından okunduğunu ifade etmektedir. WhatsApp kullananların çoğu kişi bazı mesajları karşı taraf farkına varmadan okumak ister. İnternet’te en çok aranan WhatsApp konulardan biri de gelen mesajları karşı taraf farkına varmadan yani “mavi tik” onay işareti almadan nasıl okuyacağıdır.

WhatsApp’ta mavi tik kaldırma yani okundu bilgisini göstermek istemeyenler için çözüm basit. WhatsApp’ta mavi tık nasıl kaldırılır? İşte WhatsApp’ta okundu bilgisini kapatmak için yapmanız gerekenler…

Whatsapp sürekli olarak güncelleme yaparak uygulamaya yeni özellikler katıyor. Son zamanların en dikkat çeken özelliklerinden biri ise mavi tik oldu. WhatsApp’ta mavi tik kaldırma yani okundu bilgisini karşı tarafa göstermek istemeyen bir kullanıcının ayar yapması gerekir. Varsayılan olarak ayarlı değildir.

WHATSAPP MAVİ TİK NE ANLAMA GELİR?

Bir çok chatleşme ve mesajlaşma uygulamalarında olduğu gibi Whatsapp’ta da bazı ifadeler işaretler ile belirtir. Örneğin; saat ikonu görürseniz bu; mesajınızın henüz gönderilmediğini ifade eder. Ya da üst kısımda gördüğünüz saat son aktif olunan saati temsil eder. Mavi tik de bu işaretlerden biridir. WhatsApp’ta mavi tik gönderilen mesajın alıcı tarafından okunduğu anlamına gelir. Bu sayede karşı taraf mesajı okuduğunuzu bilir. Bu nedenle mavi tik kapatma işlemi aslında okundu bilgisini kapatmaktır.

WHATSAPP MAVİ TİK KALDIRMA

WhatsApp’ta okundu bilgisi yani mavi tiki kaldırarak karşı tarafın mesajı okuyup okumadığını görmesini engelleyebilirsiniz. Peki WhatsApp’ta okundu bilgisi nasıl kapatılır?

mavi tık

– WhatsApp uygulamasını açın, sağ üst köşeden (İphone sağ alt köşe ) üç noktaya dokunun ve “Ayarlar” bölümüne tıklayın.
– “Hesap” bölümünü açın ve “Gizlilik” bölüme girin.
– Gizlilik bölümünde yer alan “Okundu Bilgisi” seçeneğini pasif hale getirin.
– Artık okundu bilgisi yani mavi tik karşı tarafta görüntülenmeyecek ve sizde size gelen mesajların mavi tikını göremeyeceksiniz. Yani mavi tik sizin için hiç bir şekilde olmayacak.

Ancak grup sohbetlerinde okundu bilgisi gönderilmeye devam edecektir. Bu özellik sadeceiki kişi arasında yapılan mesajlaşma için geçerlidir.

 

Bir yorum bırakınız...

*