Whatsapp'a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Whatsapp’a Alternatif 7 Mesajlaşma Uygulaması

mesajlaşma

Whatsapp alternatifleri konusu, özellikle dünyada ve ülkemizde çok fazla tartışılan teknoloji konularından biridir. Bunun nedenleri arasında Whatsapp’ın güvenlik açıklarıyla gündeme gelmesi, Facebook’a ait olduğu için veri güvenliğinin sorgulanması ve 2018 yılından beri uygulamanın hikâye kısmına reklam almaya başlamasıdır.

Whatsapp’ın son birkaç yıl içinde yaptığı bu eylemler nedeniyle birçok whatsapp kullanıcısı, whatsapp kullanmaya devam etse bile, Whatsapp’a alternatif mesajlaşma uygulamaları üzerine araştırma yapmaya başlamıştır.

Neredeyse her hafta yeni bir uygulamanın çıktığı ve rekabetin giderek kızıştığı yazılım sektöründe whatsapp her ne kadar dev bir firma olsa da tahtının talipleri de her geçen gün artmaktadır.

Buna ek olarak, yazılım sektörünün mobil uygulamalara ve mesajlaşma uygulamalarına gittikçe daha fazla ağırlık vermesi de Whatsapp’ın işini zorlaştıracak gibi görünmektedir.

1. Telegram

telegram

Whatsapp’ın en büyük rakibi denildiğinde, birçoğumuzun aklına gelen olan uygulama Telegram’dır. Birçok insan böyle düşünmekte de haksız değil. Çünkü özellikle son dönemde Facebook’un milyonlarca insanın kişisel verilerini sattığı anlaşılınca, Facebook ve iştiraklerine olan güven de iyice azaldı. Bu yüzden Whatsapp alternatifleri nelerdir? Sorusu herkes tarafından sorulmaya başlandı.

Bunların sonucunda ise birçok kişi Telegram uygulamasını keşfetti. Whatsapp’tan farklı olarak mesajları şifreli olarak göndermesi, süreli mesaj özelliğinin olması, Linux, MAC OSX gibi işletim sistemlerinde çalışması ve uygulamanın kendine mesaj atma özelliğiyle bulut depolama gibi de kullanılabilmesi Telegram’ın Whatsapp karşısında puan toplamasını sağlamıştır. Uygulamanın tek eksiği ise, maalesef hâlâ Türkçe dil desteğinin olmamasıdır.

2. Signal

signal

Açık kaynak kodlu bir mesajlaşma uygulaması olan Signal, son zamanlarda whatsapp ile birlikte tercih edilen uygulamalardan biri olarak dikkat çekmekte. Uçtan uca şifreleme özelliği bulunan Signal uygulamasının en önemli özelliği, mobil telefonların dışında, doğrudan bilgisayarların masa üstünde de çalışabilmesidir. Ayrıca Windows işletim sistemi dışında MAC ve Linux sistemlerinde de çalışabilmektedir. Son olarak şunu da eklemek gerekir: Signal uygulaması, EFF ‘Güvenli Mesajlaşma Puan Kartı Puanı’ %100 olan birkaç mesajlaşma uygulamasından biridir.

3. Messenger

facebook

Facebook’a ait olan bir uygulama olan Messenger çıktığı günden bu güne kadar sadık bir kullanıcı topluluğu oluşturmayı başarmış bir uygulamadır. Genellikle telefonunda Facebook kullananların daha fazla tercih ettiği Messenger birçok özelliği ile dikkat çekmektedir.

Messenger’da ilk dikkat çeken özellik emojilerinin çok çeşitli olmasıdır. Bir diğer önemli özelliği ise görüntülü konuşmalar sırasında maske ve filtre ekleme imkânıdır. Diğer sevilen özelliğiyse, her ne kadar ülkemizde şu an hizmet vermese de, Paypal kullanarak uygulama üzerinden ödeme yapma özelliği sunmasıdır.

4. Viber

viber

Bir diğer Whatsapp’a alternatif olabilecek uygulama ise Viber. Uygulamanın en önemli özelliği uçtan uca şifrelemenin dışında transit şifreleme adında bir başka teknoloji daha kullanmasıdır. Böylece uygulama mesaj güvenliğini 2 katına çıkararak çok daha güvenli bir mesajlaşma olanağı sağlıyor.

Herkesin Viber’da en çok sevdiği özellik ise kendi kendini silen mesajlardır. Eğer otomatik imha zamanlayıcı açıksa, sohbetin sonlanmasının ardından uygulama bu sohbeti otomatik olarak kendisi silmektedir. Böylece sohbeti silmeyi unutma ihtimali de ortadan kalkmaktadır.

5. Jami

jami

Başka bir açık kaynak kodlu ve ücretsiz platform ise Jami’dir. Uygulama ülkemizde çok fazla bilinmemesine rağmen, uygulamanın son kullanıcı deneyimleri Jami’nin stabil, hızlı ve güvenli bir mesajlaşma uygulaması olduğunu göstermektedir. Uygulamanın diğer mesajlaşma uygulamalarına göre önemli bir artısı ise uygulamanın DHT adı verilen teknolojiyi kullanmasıdır. Buna göre, sunucuların kişisel verileri ve merkezi kayıtları kullanması bu teknoloji sayesinde mümkün değildir. Bu teknolojiyi kullanması bile Jami uygulamasını denemek için bir önemli bir sebep olabilir.

6. Line

line

Line, özellikle emoji ve çıkartma setlerinin bolluğuyla dikkat çeken bir uygulamadır. Uygulamanın ülkemizde kullanıcıları olsa da Whatsapp ve Messenger kadar sevilmediği de bir gerçektir. Ancak uygulamaya son gelen güncellemelerle sorunların giderildiği ifade edilmektedir. Uygulamaya gelen son güncelleme sayesinde, kurulan gruptaki herkesle aynı anda hem yazışmak hem de görüntülü konuşmak mümkündür. Ayrıca uygulamada anket hazırlayarak tüm arkadaş listesine gönderme özelliği de şu anda aktifleştirilmiş durumdadır.

7.KakaoTalk

KakaoTalk

Whatsapp’a alternatif uygulamalar arasında sonuncusu Koreli bir firma tarafından geliştirilen ve ülkemizde de bilinen bir uygulama olan KakaoTalk’tur. Özellikle temalarıyla dikkat çeken uygulamada aynı zamanda arkadaş bulma özelliği de bulunmaktadır. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan bu uygulamanın çok sevilen bir diğer özelliğiyse ses filtresidir. Sesli mesaj gönderirken bu özelliği kullanarak eğlenceli mesajlar göndermek de mümkündür.

Bir yorum bırakınız...

*

Heatmap (Isı Haritası) Nedir

Heatmap (Isı Haritası) Nedir, Ne İşe Yarıyor?

Heatmap yani ‘Isı Haritası’ SEO uzmanları tarafından bilinen bir kavramdır. Website analizinde ...
bilgisayar dükkanı

Bilgisayarcı Dükkanı Nasıl Açılır, Ne Kadar Sermaye Gerekir, Ne Kadar Kazandırır?

İş fikirleri arasında, bilgisayarcı dükkanı açmak, en temiz ve kar getiren işlerden ...
instagram içerik ihlali

Instagram İçerik Hak Talebi Güncellemesi Yayınlanıyor!

İnstagram içerik hak talebi güncellemesi ile adını yine zirveye taşımayı başarmış durumda ...
android kablosuz şarj

Kablosuz Şarj Eden Android Telefonlar

Akıllı telefonlarda kablosuz şarj birkaç yıldır piyasada, ancak yeterince yaygın değil. Telefon ...
attrip

Attrib Komutu Nedir Nasıl Kullanılır?

Attrib komutu Windows’un ilk sürümlerinden itibaren kullanılıyor. Bu komut ile beraber birden ...
parola yöneticisi

Parola Yöneticisi 1Password için Sanal Kredi Kartları Oluşturma Özelliği Duyruldu

Parola yöneticisi 1Password, kullanıcıların sanal kart kullanabilmeleri için Privacy.com ile ortaklık kurdu ...
Instagram Reels

Instagram Reels Nedir ve Püf Noktaları Nelerdir?

Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaşmasına izin veren sosyal medya uygulamasıdır. Efekt, ...
realme c17

Realme C17 Resmi Olarak Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, Bangladeş de düzenlediği özel bir etkinlik ile ...