Wi-Fi Direct Ne Demektir ve Normal Wi-fi Arasındaki Fark Nedir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Wi-Fi Direct Ne Demektir ve Normal Wi-fi Arasındaki Fark Nedir?

wi-fi direct

Veri aktarımına ilişkin teknoloji her geçen gün gelişmektedir ve hergün yeni bir veri aktarımı ile karşılaşıyoruz. Bluetooth, Wi-Fi ve NFC  kablosuz bağlantılar yoluyla veri paylaşımında aklımıza gelen kablosuz paylaşım teknolojileridir. Wi-fi Direct yeni bir teknoloji değildir. Wi-fi Direct, 2000’li yıllarından beri vardır.

Bluetooth, en eski kablosuz veri paylaşım aracıdır. 1994’ten beri varlığını sürdürüyor ve bir zamanlar en hızlı ve en kolay kablosuz dosya aktarımını sağlıyordu. Hızlı değildi ve güvensizdi. Şuanda kulaklık gibi cihazlara bağlantı için kullanılmaktadır.

Veri aktarımında büyük dosyaları transfer ediyoruz. Bu nedenle daha hızlı dosya transfer teknolojilerine ihtiyacımız olmaktadır. Bu yüzden 2000’lerin başında Wi-Fi Alliance, Wi-Fi Direct’i sundu.

Wi-Fi Direct Nedir?

Wi-Fi Direct, neredeyse on yıldır kullanılmakta olan bir kablosuz bağlantıdır ve Wi-Fi hızını ve Bluetooth kolaylığını birleştirerek çok yönlü P2P (Eşler Arası) kablosuz bağlantılar sağlar. İnsanlar Wi-Fi Direct’i çeşitli nedenlerle kullanırlar, ancak en yaygın kullanım dosya paylaşımıdır. Modeme ihtiyaç olmadan direk olarak cihazlar arasında paylaşım yapmayı sağlar.

Wifi Direct Çalışmaları Nedir?

İnternet bağlantısıyla kısıtlanan Wi-Fi’den farklı olarak, Wi-Fi Direct, bir P2P Wi-Fi ağı kurmak için kablosuz bir yönlendiriciye ihtiyaç duymaz.

Dosya aktarımı ve paylaşımının yapıldığı Bluetooth gibi görünse de, farklı bir teknolojidir, daha yüksek hızlar ve AES 256 bit şifreleme kullanır. Bu şekilde videolar veya yüksek çözünürlüklü görüntüler gibi veri açısından zengin içerikler iletebilir ve Wi-Fi ağınız kapalıyken dosyaları taşıyabilirsiniz.

Wi-Fi Direct ile, cihazlarınızı birbirine bağlayabilirsiniz, biri erişim noktası görevi görürken diğeri Wi-Fi Korumalı Kurulum (WPS) ve yakındaki merkezi bir ağ olmadan WPA / WPA2 güvenlik protokolleri aracılığıyla bağlanır.

Wi-Fi Direct’i Destekleyen Platformlar

Wi-Fi Direct, belirli telefon veya tablet markalarındaki ve modellerindeki Android cihazlarını destekler. Wi-Fi Direct’i iPhone’larda bulamazsınız, çünkü hizmet Mart 2016’dan beri desteklenmemektedir. Bunun yerine Apple, AirDrop hizmetiyle çalışan Multipeer Bağlantısı kullanır.

Sony, X.VISION, LG veya Phillips TV’niz varsa, modele bağlı olarak Xbox One konsolunda olduğu gibi Wi-Fi Direct alabilirsiniz. Çoğu durumda, Wi-Fi Direct, kullandığınız cihazlar her birinin kullandığı ve sunduğu özel teknolojiler ve hizmetler sayesinde aynı markaya sahip olduğunda daha etkilidir.

Örneğin, Samsung ve LG akıllı telefonları bağlayabilirsiniz, ancak üçüncü taraf bir mobil uygulama kullanmadan dosya aktaramazsınız.

Akıllı cihazlar için Wi-Fi Direct kullanamazsınız çünkü Nesnelerin İnterneti (IOT) Wi-Fi ağları tarafından yönetilir, böylece Wi-Fi Direct gerekli olmaz.

Wi-Fi Direct, otomatik bağlantıları etkinleştirdiğinizde ön plana çıkan bazı güvenlik sorunlarına da sahiptir, bu da akıllı cihazlarla kullanım için uygun değildir.

Wi-Fi Direct, Wi-Fi’den Farklı mı?

Wi-Fi Direct, Wi-Fi ve Bluetooth teknolojilerinin bir melezidir, ancak; Wi-Fi Direct daha hızlı ve daha fazla özellik ile Bluetooth’tan daha uzun bir mesafe sunar.

Wi-Fi bağlantısı olmadan cihaz eşleşmelerini yapabilir ve dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

Wi-Fi ve Wi-Fi Direct arasındaki temel fark,Wi-Fi Direct’in güvenlik içermesidir. Wi-Fi Direct en son WPA2 şifrelemesini destekler.

Wi-Fi Direct, Bluetooth cihazdan cihaza bağlantının yeni bir sürümüdür, ancak daha hızlı çalışır ve cihazlarınız geçici bir ağ olmadan birbirlerini bulabilir. Wi-Fi’den ana farkı keşif aracı özelliğidir, ancak sonuçta her ikisi de cihazlarınızda daha fazla güç tüketir.

Bir yorum bırakınız...

*

Xbox series x

Xbox Series X Özellikleri, Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Xbox Series X, yeni tasarımı ve geliştirilmiş donanımı ile Microsoft’un piyasaya sürdüğü ...
MIUI 12

MIUI 12’den Devrim Niteliğinde Güncelleme

MIUI 12 den Devrim Niteliğinde Güncelleme, yeni gelecek olan güncelleme ile birlikte ...
Instagram Takipçi Sayısını Arttırmak

Instagramda Etiketleme Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar?

Tüm dünya üzerinde diğer insanlarla bağlantı kurmak , sohbet etmek, pazarlama yapmak ...
google fotoğraflar

Google Fotoğraflar Varsayılan Olarak Sosyal Medya Klasörlerini Yedeklemeyecek

Google Fotoğraflar, özellikle telefonlarda fotoğraf ve videoları yedeklemek için harika bir uygulamadır ...
temmuz oyunları

PlayStation 4 Temmuz Ayı Ücretsiz Oyunları

Sony, her ay geleneksel ücretsiz oyun indirme hizmetini Temmuz ayında da devam ...
excel ortalama alma

Excel’de Ortalama Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de ortalama alma işlemi oldukça kolay ve bir o kadar da pratik ...
call of duty

Call of Duty: Warzone Maçları Kısa Bir Süre için 200 Oyuncuya Çıkıyor

Call of Duty: Warzone dörtlü maçları kısa bir süre için artık daha ...
torrent nedir

Torrent Nedir ve Torrent Nasıl Kullanılır?

Torrent nedir sorusu internetin yaygınlaşması ile oldukça fazla sorulan bir soru olmuştur ...