Wi-Fi Hızınız Düşüyor mu? İşte Nedeni ve Düzeltmek için Çözümler | Sonsuz Teknoloji

Wi-Fi Hızınız Düşüyor mu? İşte Nedeni ve Düzeltmek için Çözümler

modem wifi
Film izlerken, oyun oynarken veya web sitelerinde gezinirken zorluk yaşıyorsanız İnternet Servis Sağlayıcınıza (ISS) bağlı bir sorun yok ise Wif-finiz de problem olabilir. Ev ağınız için modeminizin iyi olduğunu düşünüyorsanız, modeminizi mümkün olduğu kadar optimize etmek ve Wi-Fi’nizi daha hızlı hale getirmek önemlidir.

1. İnternet Bağlantınızı Test Edin

Wi-Fi ağınızı araştırmadan önce, sorunun İnternet Servis Sağlayıcınıza (ISS) bağlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarınız veya oyun konsolunuz varsa, cihazınızı doğrudan yönlendiriciye bir ethernet kablosu ile takarak internet bağlantınızı test edin.

İnternet hala çalışmıyorsa, ISS’nizle ilgili bir sorun olabilir. Pek çok sağlayıcı uzaktan müdahale yapabilir, bu nedenle sorunun asıl sebebine ulaşmak için destek ekibiyle iletişim kurmaya değer. Ancak, ethernet ile İnternet çalışırsa, Wi-Fi ağınızla ilgili bir sorun olabilir.

2. Firmware’inizi Güncelleyin

Dijital yaşamınızın diğer alanlarında olduğu gibi, modeminizin donanım yazılımının güncel olduğundan emin olmalısınız. Temel güvenlik yamaları ile birlikte, bu güncellemeler, Wi-Fi hızınızı daha hızlı tüm bağlantı sorunlarını çözebilecek birçok hata düzeltmesiyle birlikte gelir.

3. Wi-Fi Kanallarını Değiştirme

Wi-Fi ağları birçok farklı kanalda ve iki ayrı frekans bandında yayın yapar. 11 standart Wi-Fi kanalı bulunurken, dünya çapında genellikle 13 kanal vardır. Kablosuz ağın ilk günlerinde, yönlendiriciler yalnızca 2,4 GHz’de yayın yaparlar. Bununla birlikte, çoğumuz evde Wi-Fi ağlarına sahip olduğumuz için, genişlemek için gerekli olan kanalların sayısı. Artık birçok modern yönlendirici 2.4GHz veya 5GHz’de yayın yapabiliyor.

Bu size daha fazla seçenek sunsa da, yakındaki bir başka Wi-Fi ağının veya başka bir elektrikli cihazın zaten ağınızın frekansında yayın yapması her zaman mümkündür. Belirli bir frekansın aşırı kalabalık olması ağınızın yavaşlamasına neden olabilir ve Wi-Fi sorunlarınızın kaynağı olabilir. Bunu ekarte etmek için yönlendiriciniz için en iyi Wi-Fi kanalını seçtiğinizden emin olun. Wi-fi kanallarına ilişkin daha detaylı bilgi için bakınız. 

4. Bant Genişliği Tüketimini Kontrol Edin

Wi-Fi hızınızın periyodik olarak veya günün belirli saatlerinde düştüğünü tespit ederseniz, yazılımın veya diğer cihazların bant genişliğinizi yiyor olmaları mümkündür. Büyük indirmeler, video akışı veya çevrimiçi oyunların bant genişlikleri olabilir, bu yüzden önce bunları kontrol edin.

Wi-Fi bant genişliğinizi kimin yediğini doğrudan yönlendiriciden veya üçüncü taraf bir programdan öğrenebilirsiniz. Yönlendiricinizin ayarlarına geçmek, hangi cihazların ağınıza bağlı olduğunu bulmanızı sağlar. Tanımadığınız herhangi bir cihaz varsa, bunları kaldırmanız gerekir. Kötü amaçlı yazılımlar ayrıca yavaş hızlarınızdan sorumlu olabilir, bu nedenle korumayı etkinleştirdiğinizden ve bir virüsten koruma taraması yaptığınızdan emin olun.

5. Wi-Fi Router Yerleşimini Optimize Edin

Ağınızı ilk kurduğunuzda, modeminizin bulunduğu yer muhtemelen aklınızdaki son şeylerden biridir. Bununla birlikte, modeminizin etrafındaki ortam, Wi-Fi ağınızın kalitesi üzerinde önemli bir etkiye neden olabilir. Sinyalleri göremememize rağmen, kablosuz sinyaller etrafımızda dolaşıyor, bu sinyaller sizin wi-fi ağınızı yavaşlatabilir veya bazı durumlarda tamamen engellenebilirler.

Beton ve metal kablosuz sinyalleri engellemekte çok etkilidirler. Eğer yönlendiriciniz beton duvarlı engellerin arkasındaysa, modemi evin içinde başka yere taşımalısınız. Modemi evinizin ortasına da yerleştirmeyi denemelisiniz. Wi-Fi sinyalleri 360 derece yayın yapar, bu nedenle en iyi kapsamı elde etmek için evin bir ucunda olması gerekmez. Evinizin merkezinde ve yüksek bir yerlerde olmasına dikkat edin.

6. Ağınızın Güvenliğini Sağlayın

Modeminizin ara yüzüne girdiğinizde araştırmalarınız sırasında, ağınıza bağlı şüpheli cihazlar bulmuş olabilirsiniz. Onları kaldırmış olmanıza rağmen, birisinin Wi-Fi ağınıza yetkisiz erişim sağladığını düşünüyorsanız ondan kurtulun ve hemen Wi-fi şifrenizi değiştirin.

Modeminizi, ev ağınızı gerçekten güvenli kılacak şekilde yapılandırmanın birçok yolu vardır. Ancak, en azından, modeminizin varsayılan yönetici girişini değiştirmelisiniz. Modem kullanıcı ve giriş şifresi admin ve password: password. Bu şifreleri değiştirin. Admin paneline giriş, web tarayıcıdan 192.168.1.1 veya 192.168.0.1’dir bu modeminizin marka modeline göre değişir.

Wi-Fi ağınızın kablosuz bir parola ile güvence altına alındığından da emin olmalısınız. Çoğu yönlendirici bunu, cihazın kendisinde varsayılan olarak gelen şifre ile etkinleştirmiştir. Bununla birlikte, bunu değiştirmek istiyorsanız, yönlendiricinize yeni oluşturulan kimlik bilgilerinizle giriş yapın ve manuel olarak yeni bir kablosuz şifre belirleyebilirsiniz.

7. Eski Yönlendirici Donanımı Yükseltme

Aynı yönlendiriciyi birkaç yıldan uzun süredir kullanıyorsanız, yükseltme yapmayı düşünmenin zamanı gelebilir.  Değiştirme imkanınız yoksa, yönlendiricinizin antenini yükseltmek de iyi bir fikirdir. Çoğu yönlendirici, yalnızca sınırlı bir alana sahip standart antenler ile donatılmıştır. Ucuz fiyata anten satın alma imkanınız vardır.

Wi-Fi sinyalinin evinizin belirli bölgelerinde zayıf olduğunu tespit ederseniz, bir Wi-Fi Access Point almaya değer olabilir. Bu makul fiyatlı cihazlar ağınıza bağlanır ve ulaşılması zor noktalarda ek kapsam alabilmeniz için sinyali yeniden yayınlar. Bu güncellemeler durumu düzeltmezse, yönlendiricinizi yükseltme zamanı gelmiştir.

Yönelticinizin donanım ve yazılımını güncel tutmak, iyi konumlandırmak ve en iyi kanalı seçmek, Wi-Fi hızınız için fark yaratacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

Steam puan dükkânı nedir

Steam Puan Dükkânı Nedir, Ne İşe Yarar?

Steam puan dükkânı nedir sorusu, oyun severler tarafından sıklıkla sorulmakta ve merak edilmektedir. Bilindiği üzere Steam puan dükkânı, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru kullanıma sunulmuş ...
YouTube Premium Lite

YouTube Premium Lite Geliyor! İşte İlk Bilgiler

YouTube Premium Lite abonelik sistemi ile ilgili çalışmaların son aşamaya geldiği açıklandı. YouTube şirketi, yeni abonelik sistemi sayesinde kullanıcılarına çok daha uygun fiyata, abonelik ...
Adobe InCopy

Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe InCopy, son dönemin en popüler Adobe programlarından biridir. Adobe şirketi tarafından özel olarak geliştirilen bu program sayesinde kullanıcılar da profesyonel bir şekilde metin ...
Küresel tohum deposu

Küresel Tohum Deposu Nedir, Hangi Ülkede Bulunur?

Küresel tohum deposu bir diğer bilinen adıyla kıyamet ambarı, son dönemin en merak edilen konuların başında geliyor. Dünya üzerindeki tüm bitki tohumlarını içeren kıyamet ...
SSD

SSD Seçimi Nasıl Yapılır? Neden SSD Tercih Etmeliyiz?

SSD seçimi nasıl yapılır? SSD teknolojisi ile HDD teknolojisi arasında son derece ciddi bir hız farkı bulunmaktadır. Daha hızlı bilgisayar deneyimi yaşamak isteyen kullanıcılar, ...
PlayStation Plus

PlayStation Plus Ağustos 2021 Oyunları Açıklandı!

Sony, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamayla PlayStation Plus Ağustos 2021 oyunları listesini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre oyun severler, Ağustos ayı içerisinde 3 ...
Adobe Audition

Adobe Audition Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Adobe Audition, son dönemin en popüler dijital ses düzenleme programlarından biridir. Oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan bu program, 18 Ağustos 2003 tarihinde kullanıma sunulmuştur ...
Online Word

Online Word Nedir, Özellikleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Online Word programı, Microsoft şirketi tarafından geliştirilmiş ve kullanıma sunulmuştur. Standart Word programı ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan bu program, oldukça kısa ...
Adobe Animate

Adobe Animate Nedir, Ne İşe Yarar ve Fiyatı Ne Kadar?

Adobe Animate, oldukça kapsamlı özelliklere sahip olan programlardan biridir. Günümüzde Adobe şirketinin geliştirdiği bu program, 1996 yılında ilk olarak “FutureSplash Animator” ismi ile yayınlanmıştır ...
Nokia XR20

Özellikleriyle Dikkat Çeken Nokia XR20 Tanıtıldı!

Nokia XR20, HMD Global şirketinin düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında tanıtıldı. Özellikleriyle orta segment sınıfında yer alan yeni ürün, yüksek dayanıklılık seviyesiyle de dikkatleri ...