Wi-Fi Hızınız Düşüyor mu? İşte Nedeni ve Düzeltmek için Çözümler | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Wi-Fi Hızınız Düşüyor mu? İşte Nedeni ve Düzeltmek için Çözümler

modem wifi
Film izlerken, oyun oynarken veya web sitelerinde gezinirken zorluk yaşıyorsanız İnternet Servis Sağlayıcınıza (ISS) bağlı bir sorun yok ise Wif-finiz de problem olabilir. Ev ağınız için modeminizin iyi olduğunu düşünüyorsanız, modeminizi mümkün olduğu kadar optimize etmek ve Wi-Fi’nizi daha hızlı hale getirmek önemlidir.

1. İnternet Bağlantınızı Test Edin

Wi-Fi ağınızı araştırmadan önce, sorunun İnternet Servis Sağlayıcınıza (ISS) bağlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarınız veya oyun konsolunuz varsa, cihazınızı doğrudan yönlendiriciye bir ethernet kablosu ile takarak internet bağlantınızı test edin.

İnternet hala çalışmıyorsa, ISS’nizle ilgili bir sorun olabilir. Pek çok sağlayıcı uzaktan müdahale yapabilir, bu nedenle sorunun asıl sebebine ulaşmak için destek ekibiyle iletişim kurmaya değer. Ancak, ethernet ile İnternet çalışırsa, Wi-Fi ağınızla ilgili bir sorun olabilir.

2. Firmware’inizi Güncelleyin

Dijital yaşamınızın diğer alanlarında olduğu gibi, modeminizin donanım yazılımının güncel olduğundan emin olmalısınız. Temel güvenlik yamaları ile birlikte, bu güncellemeler, Wi-Fi hızınızı daha hızlı tüm bağlantı sorunlarını çözebilecek birçok hata düzeltmesiyle birlikte gelir.

3. Wi-Fi Kanallarını Değiştirme

Wi-Fi ağları birçok farklı kanalda ve iki ayrı frekans bandında yayın yapar. 11 standart Wi-Fi kanalı bulunurken, dünya çapında genellikle 13 kanal vardır. Kablosuz ağın ilk günlerinde, yönlendiriciler yalnızca 2,4 GHz’de yayın yaparlar. Bununla birlikte, çoğumuz evde Wi-Fi ağlarına sahip olduğumuz için, genişlemek için gerekli olan kanalların sayısı. Artık birçok modern yönlendirici 2.4GHz veya 5GHz’de yayın yapabiliyor.

Bu size daha fazla seçenek sunsa da, yakındaki bir başka Wi-Fi ağının veya başka bir elektrikli cihazın zaten ağınızın frekansında yayın yapması her zaman mümkündür. Belirli bir frekansın aşırı kalabalık olması ağınızın yavaşlamasına neden olabilir ve Wi-Fi sorunlarınızın kaynağı olabilir. Bunu ekarte etmek için yönlendiriciniz için en iyi Wi-Fi kanalını seçtiğinizden emin olun. Wi-fi kanallarına ilişkin daha detaylı bilgi için bakınız. 

4. Bant Genişliği Tüketimini Kontrol Edin

Wi-Fi hızınızın periyodik olarak veya günün belirli saatlerinde düştüğünü tespit ederseniz, yazılımın veya diğer cihazların bant genişliğinizi yiyor olmaları mümkündür. Büyük indirmeler, video akışı veya çevrimiçi oyunların bant genişlikleri olabilir, bu yüzden önce bunları kontrol edin.

Wi-Fi bant genişliğinizi kimin yediğini doğrudan yönlendiriciden veya üçüncü taraf bir programdan öğrenebilirsiniz. Yönlendiricinizin ayarlarına geçmek, hangi cihazların ağınıza bağlı olduğunu bulmanızı sağlar. Tanımadığınız herhangi bir cihaz varsa, bunları kaldırmanız gerekir. Kötü amaçlı yazılımlar ayrıca yavaş hızlarınızdan sorumlu olabilir, bu nedenle korumayı etkinleştirdiğinizden ve bir virüsten koruma taraması yaptığınızdan emin olun.

5. Wi-Fi Router Yerleşimini Optimize Edin

Ağınızı ilk kurduğunuzda, modeminizin bulunduğu yer muhtemelen aklınızdaki son şeylerden biridir. Bununla birlikte, modeminizin etrafındaki ortam, Wi-Fi ağınızın kalitesi üzerinde önemli bir etkiye neden olabilir. Sinyalleri göremememize rağmen, kablosuz sinyaller etrafımızda dolaşıyor, bu sinyaller sizin wi-fi ağınızı yavaşlatabilir veya bazı durumlarda tamamen engellenebilirler.

Beton ve metal kablosuz sinyalleri engellemekte çok etkilidirler. Eğer yönlendiriciniz beton duvarlı engellerin arkasındaysa, modemi evin içinde başka yere taşımalısınız. Modemi evinizin ortasına da yerleştirmeyi denemelisiniz. Wi-Fi sinyalleri 360 derece yayın yapar, bu nedenle en iyi kapsamı elde etmek için evin bir ucunda olması gerekmez. Evinizin merkezinde ve yüksek bir yerlerde olmasına dikkat edin.

6. Ağınızın Güvenliğini Sağlayın

Modeminizin ara yüzüne girdiğinizde araştırmalarınız sırasında, ağınıza bağlı şüpheli cihazlar bulmuş olabilirsiniz. Onları kaldırmış olmanıza rağmen, birisinin Wi-Fi ağınıza yetkisiz erişim sağladığını düşünüyorsanız ondan kurtulun ve hemen Wi-fi şifrenizi değiştirin.

Modeminizi, ev ağınızı gerçekten güvenli kılacak şekilde yapılandırmanın birçok yolu vardır. Ancak, en azından, modeminizin varsayılan yönetici girişini değiştirmelisiniz. Modem kullanıcı ve giriş şifresi admin ve password: password. Bu şifreleri değiştirin. Admin paneline giriş, web tarayıcıdan 192.168.1.1 veya 192.168.0.1’dir bu modeminizin marka modeline göre değişir.

Wi-Fi ağınızın kablosuz bir parola ile güvence altına alındığından da emin olmalısınız. Çoğu yönlendirici bunu, cihazın kendisinde varsayılan olarak gelen şifre ile etkinleştirmiştir. Bununla birlikte, bunu değiştirmek istiyorsanız, yönlendiricinize yeni oluşturulan kimlik bilgilerinizle giriş yapın ve manuel olarak yeni bir kablosuz şifre belirleyebilirsiniz.

7. Eski Yönlendirici Donanımı Yükseltme

Aynı yönlendiriciyi birkaç yıldan uzun süredir kullanıyorsanız, yükseltme yapmayı düşünmenin zamanı gelebilir.  Değiştirme imkanınız yoksa, yönlendiricinizin antenini yükseltmek de iyi bir fikirdir. Çoğu yönlendirici, yalnızca sınırlı bir alana sahip standart antenler ile donatılmıştır. Ucuz fiyata anten satın alma imkanınız vardır.

Wi-Fi sinyalinin evinizin belirli bölgelerinde zayıf olduğunu tespit ederseniz, bir Wi-Fi Access Point almaya değer olabilir. Bu makul fiyatlı cihazlar ağınıza bağlanır ve ulaşılması zor noktalarda ek kapsam alabilmeniz için sinyali yeniden yayınlar. Bu güncellemeler durumu düzeltmezse, yönlendiricinizi yükseltme zamanı gelmiştir.

Yönelticinizin donanım ve yazılımını güncel tutmak, iyi konumlandırmak ve en iyi kanalı seçmek, Wi-Fi hızınız için fark yaratacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

windows-10üü

Windows 10 Oyun Çubuğu İle Ekran Kaydı Nasıl Alınır?

Windows 10’da ekran kaydı ve ekran görüntüsü almak, ek bir uygulamaya gerek ...
apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...
explorer kaldırma

Internet Explorer Tamamen Kaldırma Windows 10 / 8 / 7

Internet Explorer bir zamanlar Windows kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktaydı. Fakat artık ...