Wi-Fi Hızınız Düşüyor mu? İşte Nedeni ve Düzeltmek için Çözümler | Sonsuz Teknoloji

Wi-Fi Hızınız Düşüyor mu? İşte Nedeni ve Düzeltmek için Çözümler

modem wifi
Film izlerken, oyun oynarken veya web sitelerinde gezinirken zorluk yaşıyorsanız İnternet Servis Sağlayıcınıza (ISS) bağlı bir sorun yok ise Wif-finiz de problem olabilir. Ev ağınız için modeminizin iyi olduğunu düşünüyorsanız, modeminizi mümkün olduğu kadar optimize etmek ve Wi-Fi’nizi daha hızlı hale getirmek önemlidir.

1. İnternet Bağlantınızı Test Edin

Wi-Fi ağınızı araştırmadan önce, sorunun İnternet Servis Sağlayıcınıza (ISS) bağlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarınız veya oyun konsolunuz varsa, cihazınızı doğrudan yönlendiriciye bir ethernet kablosu ile takarak internet bağlantınızı test edin.

İnternet hala çalışmıyorsa, ISS’nizle ilgili bir sorun olabilir. Pek çok sağlayıcı uzaktan müdahale yapabilir, bu nedenle sorunun asıl sebebine ulaşmak için destek ekibiyle iletişim kurmaya değer. Ancak, ethernet ile İnternet çalışırsa, Wi-Fi ağınızla ilgili bir sorun olabilir.

2. Firmware’inizi Güncelleyin

Dijital yaşamınızın diğer alanlarında olduğu gibi, modeminizin donanım yazılımının güncel olduğundan emin olmalısınız. Temel güvenlik yamaları ile birlikte, bu güncellemeler, Wi-Fi hızınızı daha hızlı tüm bağlantı sorunlarını çözebilecek birçok hata düzeltmesiyle birlikte gelir.

3. Wi-Fi Kanallarını Değiştirme

Wi-Fi ağları birçok farklı kanalda ve iki ayrı frekans bandında yayın yapar. 11 standart Wi-Fi kanalı bulunurken, dünya çapında genellikle 13 kanal vardır. Kablosuz ağın ilk günlerinde, yönlendiriciler yalnızca 2,4 GHz’de yayın yaparlar. Bununla birlikte, çoğumuz evde Wi-Fi ağlarına sahip olduğumuz için, genişlemek için gerekli olan kanalların sayısı. Artık birçok modern yönlendirici 2.4GHz veya 5GHz’de yayın yapabiliyor.

Bu size daha fazla seçenek sunsa da, yakındaki bir başka Wi-Fi ağının veya başka bir elektrikli cihazın zaten ağınızın frekansında yayın yapması her zaman mümkündür. Belirli bir frekansın aşırı kalabalık olması ağınızın yavaşlamasına neden olabilir ve Wi-Fi sorunlarınızın kaynağı olabilir. Bunu ekarte etmek için yönlendiriciniz için en iyi Wi-Fi kanalını seçtiğinizden emin olun. Wi-fi kanallarına ilişkin daha detaylı bilgi için bakınız. 

4. Bant Genişliği Tüketimini Kontrol Edin

Wi-Fi hızınızın periyodik olarak veya günün belirli saatlerinde düştüğünü tespit ederseniz, yazılımın veya diğer cihazların bant genişliğinizi yiyor olmaları mümkündür. Büyük indirmeler, video akışı veya çevrimiçi oyunların bant genişlikleri olabilir, bu yüzden önce bunları kontrol edin.

Wi-Fi bant genişliğinizi kimin yediğini doğrudan yönlendiriciden veya üçüncü taraf bir programdan öğrenebilirsiniz. Yönlendiricinizin ayarlarına geçmek, hangi cihazların ağınıza bağlı olduğunu bulmanızı sağlar. Tanımadığınız herhangi bir cihaz varsa, bunları kaldırmanız gerekir. Kötü amaçlı yazılımlar ayrıca yavaş hızlarınızdan sorumlu olabilir, bu nedenle korumayı etkinleştirdiğinizden ve bir virüsten koruma taraması yaptığınızdan emin olun.

5. Wi-Fi Router Yerleşimini Optimize Edin

Ağınızı ilk kurduğunuzda, modeminizin bulunduğu yer muhtemelen aklınızdaki son şeylerden biridir. Bununla birlikte, modeminizin etrafındaki ortam, Wi-Fi ağınızın kalitesi üzerinde önemli bir etkiye neden olabilir. Sinyalleri göremememize rağmen, kablosuz sinyaller etrafımızda dolaşıyor, bu sinyaller sizin wi-fi ağınızı yavaşlatabilir veya bazı durumlarda tamamen engellenebilirler.

Beton ve metal kablosuz sinyalleri engellemekte çok etkilidirler. Eğer yönlendiriciniz beton duvarlı engellerin arkasındaysa, modemi evin içinde başka yere taşımalısınız. Modemi evinizin ortasına da yerleştirmeyi denemelisiniz. Wi-Fi sinyalleri 360 derece yayın yapar, bu nedenle en iyi kapsamı elde etmek için evin bir ucunda olması gerekmez. Evinizin merkezinde ve yüksek bir yerlerde olmasına dikkat edin.

6. Ağınızın Güvenliğini Sağlayın

Modeminizin ara yüzüne girdiğinizde araştırmalarınız sırasında, ağınıza bağlı şüpheli cihazlar bulmuş olabilirsiniz. Onları kaldırmış olmanıza rağmen, birisinin Wi-Fi ağınıza yetkisiz erişim sağladığını düşünüyorsanız ondan kurtulun ve hemen Wi-fi şifrenizi değiştirin.

Modeminizi, ev ağınızı gerçekten güvenli kılacak şekilde yapılandırmanın birçok yolu vardır. Ancak, en azından, modeminizin varsayılan yönetici girişini değiştirmelisiniz. Modem kullanıcı ve giriş şifresi admin ve password: password. Bu şifreleri değiştirin. Admin paneline giriş, web tarayıcıdan 192.168.1.1 veya 192.168.0.1’dir bu modeminizin marka modeline göre değişir.

Wi-Fi ağınızın kablosuz bir parola ile güvence altına alındığından da emin olmalısınız. Çoğu yönlendirici bunu, cihazın kendisinde varsayılan olarak gelen şifre ile etkinleştirmiştir. Bununla birlikte, bunu değiştirmek istiyorsanız, yönlendiricinize yeni oluşturulan kimlik bilgilerinizle giriş yapın ve manuel olarak yeni bir kablosuz şifre belirleyebilirsiniz.

7. Eski Yönlendirici Donanımı Yükseltme

Aynı yönlendiriciyi birkaç yıldan uzun süredir kullanıyorsanız, yükseltme yapmayı düşünmenin zamanı gelebilir.  Değiştirme imkanınız yoksa, yönlendiricinizin antenini yükseltmek de iyi bir fikirdir. Çoğu yönlendirici, yalnızca sınırlı bir alana sahip standart antenler ile donatılmıştır. Ucuz fiyata anten satın alma imkanınız vardır.

Wi-Fi sinyalinin evinizin belirli bölgelerinde zayıf olduğunu tespit ederseniz, bir Wi-Fi Access Point almaya değer olabilir. Bu makul fiyatlı cihazlar ağınıza bağlanır ve ulaşılması zor noktalarda ek kapsam alabilmeniz için sinyali yeniden yayınlar. Bu güncellemeler durumu düzeltmezse, yönlendiricinizi yükseltme zamanı gelmiştir.

Yönelticinizin donanım ve yazılımını güncel tutmak, iyi konumlandırmak ve en iyi kanalı seçmek, Wi-Fi hızınız için fark yaratacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...