Wi-Fi'ye Bağlanan Cihazlar Nasıl Görüntülenir? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Wi-Fi Modemine Bağlanan Cihazlar Nasıl Görüntülenir?

wifi modem

Evinizde ve iş yerinizde İnternet için kullandığınız modeme kimlerin bağlandığını kontrol edebilirsiniz. İzniniz dışında bağlanmalar İnternetinizin yavaşlamasına ve adil kota kullanımının çabuk bitmesine sebep olur.

Çevrenizdeki kişilere daha önce Wi-fi şifrenizi verdiyseniz. Wi-fi kapsamı  alnında olduğu sürece internetinizi kullanmaya devam edecektir. Yani birileri internet’te film dizi veya Youtube’da video izliyor olabilir. Bunlardan daha kötüsü yasa dışı eylemlerde bulunarak sizi hukuki olarak zor durumda bırakabilir. Bu nedenle Wi-fi ile modeminize bağlanan cihazları bilmek ve kontrol etmekte fayda vardır.  Ayrıca ağınıza bağlanan bir kişi sizin kişisel bilgilerinize  ulaşması daha kolay olur.

Sonuç olarak, ağınıza bağlı her bir cihazın güvenebileceğiniz cihaz olduğundan emin olmalısınız. Wi-Fi’nize bağlananları görmenize yardımcı olacak bir çok ücretsiz araç vardır. Bu makalede, Wi-fi’nize bağlanan cihazları nasıl  göreceğinizi ücretsiz araç olan Wireless Network Watcher  ile anlatacağız.

Wireless Network Watcher

Windows kullanıcıları,  Wireless Network Watcher adlı ücretsiz, taşınabilir bir program indirebilir ve kullanabilir. Sayfayı ziyaret ettiğinizde sayfanın alt kısımlarında “Feedback” başlığının altında yer alan veya direkt olarak bu Download Wireless Network Watcher (In Zip file) linkini tıklayarak indirebilirsiniz.

wifi scaner

Wireless Network Watcher’ı kullanmak için, programı kuruluma gerek olmadan exe dosyasını tıklayarak başlatmanız yeterlidir ve hemen ağınızı taramaya başlar. Tarama tamamlandığında modeminize bağlı cihazlar listelenecektir.

Kullanıcılar

Ortaya çıkan liste, özellikle süper teknoloji meraklısı değilseniz ama endişelenmeyin, biraz şifreli görünebilir. İnternete bağlandığınız modemden aldığınız IP adresini ve bilgisayarınızın MAC Adresini görebilirsiniz. Network Adapter Company”  ve “Device Name”  başlıklarında bağlı cihazları tanımanıza yardımcı olacak bilgiler vardır.

wifi cihaz tanımlama

Listeden cihazın markasına göre tespitinizi yapın ve Cihazları “Eşimin telefonu”, “oğlumun bilgisayarı” gibi daha iyi tanımlamak için adlandırın. İsim vermek istediğini cihaza çift tıklayın. Açılan pencereden “User Text” alanına istediğiniz ismi vererek cihazı tanımlaya bilirsiniz.

Temizlik Yapın

Wi-Fi ağınızda tanımlamalardan sonra bilmediğiniz cihaz var ise o cihazı modeminizin ara yüzüne girerek  engelleyin  veya wi-fi şifrenizi değiştirin. Elbette, tüm cihazlarınızı yeniden şifre girerek doğrulamak zorunda kalacaksınız, ancak ağınızdaki tüm cihazların size ait olduğunu bilerek daha güvende olacaksınız. Listede modeminizin de “Router” olarak görüneceğini unutmayın. WPS açıksa, bu özellik kullanıcıların Wi-Fi parolanızı kırmasını kolaylaştırdığından bu özelliği kapatmanız gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*

apple page

Apple Pages Uygulamasında Grafik Ekleme Nasıl Yapılır?

Pages, Apple şirketi tarafından özel olarak geliştirilen ve kullanıma sunulan kelime işlemci ...
motorolla fusion

Motorola One Fusion Tanıtımını Gerçekleşti! İşte Özellikleri ve Fiyatı!

En önemli markalardan bir tanesi olarak bilinen Motorola firması, geçtiğimiz günlerde yeni ...
sanallaştırma teknolojisi

Sanallaştırma Teknolojisi (VT) Nedir? Etkinlik Durumu Nasıl Kontrol Edilir?

Sanallaştırma teknolojisi sahip olduğunuz cihazın işlemci, bellek, hafıza gibi birimlerini birden çok ...
excel alt

Excel’de Veri Alt Toplam Kullanımı Nasıl Yapılır?

Excel’de veri alt toplam kullanımı son derece basit bir yöntem ile kolaylıkla ...
görünmez adam

Görünmez Adam Efsanesi Gerçek mi Oluyor? Şeffaf İnsan Hücreleri Üretildi!

Leigh Whannell ‘in Görünmez Adam filmi gerçek mi oluyor? Filmde geçen olaylar ...
xbox ücretsiz oyun

Xbox Game Pass Kütüphanesine Temmuz Ayında Eklenecek Ücretsiz Oyunlar Belli Oldu

Microsoft şirketi, geçtiğimiz günler içerisinde sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ile birlikte ...
explorer kaldırma

Internet Explorer Tamamen Kaldırma Windows 10 / 8 / 7

Internet Explorer bir zamanlar Windows kullanıcıları tarafından yaygın olarak kullanılmaktaydı. Fakat artık ...
Akıllı telefon özellikleri

Telefon Karşılaştırma Siteleri

Telefon karşılaştırma yaparak sahip olmak istediğiniz akıllı telefonlar için kıyaslama yapmayı kolaylaştırabilirsiniz ...