WiFi Bağlanmıyor Sorunu ve Basit Çözümleri | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

WiFi Bağlanmıyor Sorunu ve Basit Çözümleri

wi-fi sorunu

İnternet kullanımının tavan yaptığı günümüzde WiFi Bağlanmıyor gibi sorunlar oldukça fazlalaştı. Popüler kültürün getirdiği beraberlik ile telefon, bilgisayar kullanımı yaygın hale gelirken beraberinde sorunlar da oluşturabiliyor. Özellikle kablosuz internetin,telefon kullanımının artmasıyla birlikte çok büyük bir kitleye hitap ettiği aşikar.Bilgisayar kullanımında genel de Ethernet ile internet bağlantısı sağlansa da diğer küçük cihazlar da kablosuz erişim tercih ediliyor. Bu tercih ile birlikte çözülmesi karışık olan bazı sorunlar meydana geliyor ve kullanıcıların akıllarında soru işaretleri oluşuyor. Kablosuz internet bağlantısı sorunu dendiğinde çok fazla seçenek mevcut olsa da bizim konumuz Wifi’ye bağlanamama kısmı. Bu yazımızda kısaca kablosuz internet bağlanamama sorunu ele alacağız.

Laptop WiFi Bağlanmıyor Windows 10 Çözümü

Hepinizin bildiği üzere Laptop WiFi Bağlanmıyor Windows 10 üzerinde ki sorunun temel çözülme mantığı aslında budur. Genelde kullanıcılar bir elektronik cihaz ile sorun yaşadıklarında kapatıp açarlar. Bu yöntem birçok sorun için çözüm olsa da kablosuz internet için genelde kısa süreli çözümdür. Tabi bizim kapat-aç dediğimiz tabir biraz daha farklı. Adımlara geçmeden önce cihazınızı (telefon veya laptop) yeniden başlatın ve uçak moduna alın. Daha sonra uçak modundan çıkarın ve işlemleri uygulamaya başlayın.

aygıt yöneticisi wifi

Öncelikle kapat-aç dediğimiz olay biraz daha farklı bir olay. Direk modemi veya telefonun kablosuz internetini kapatıp açmayacaksınız. Bunun yerine size daha farklı ve derin bir yöntem anlatacağız. İlk olarak eğer bilgisayarda iseniz aygıt yöneticisinden WiFi kartını devre dışı bırakın ve tekrar etkinleştirin.

Daha sonra modem üzerinde bulunan WiFi tuşuna ışık sönene kadar basılı tutun ve söndüğünde bırakın. Tuşa ışık yanıncaya kadar tekrar basın ve etkinleştirin. Telefonda ise ayarlara girin ve WiFi kapatıp açarak Wifi ağınıza tıklayarak kablosuz ağı unut seçeneğini işaretleyin.

Modem WiFi Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

WiFi Bağlanmıyor PC üzerinden modem ayarlarına girilerek de çözülen bir sorundur. Bu adım başta size biraz karışık gelebilir ancak dikkatli uygularsanız oldukça basittir. İşleme başlamadan önce belirtmek isteriz ki anlatacağımız adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yararınıza olacaktır. Aksi takdirde modemin ayarlarını tamamen bozabilirsiniz.

wifi modem

İlk olarak modem arayüzüne tarayıcının adres satırına 192.168.1.1 veya 192.168.1.2 yazarak girin. Eğer bu adresler doğru değilse internet üzerinden modeminizin modelini yazarak hangi adresi kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Arayüze giriş yaptıktan sonra modem kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek giriş yapın. Daha sonra modemin “kablosuz ağ” ayarlarına gelerek WiFi kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirin. Ayrıca altta bulunan WiFi kanalını (1-13 arası olur) elle bir kanal seçerek belirleyin. Modeminizi kapatıp açtıktan sonra sorun çözülmezse kablosuz bağlantı kanalını tekrar farklı bir kanala atayarak tek tek deneyin.

WiFi Bağlanmıyor Sorunu Modem Sıfırlanarak Çözülebilir

Modem WiFi Bağlanmıyor çözümüne hala ulaşamadıysanız canınızı sıkmayın çünkü etkili bir yöntem daha var. Bu yöntemi yapmak birçok kullanıcı için genel de bağlantı sorununu ortadan kaldırmaktadır. Ancak bu riskli bir yöntemdir ve uygulamadan önce dikkate almanız gereken kriterler mevcuttur. Bu kriterleri okumadan modemi asla sıfırlamamalısınız.

Öncelikle şunu unutmamalısınız, modemi sıfırladığınızda tüm ayarlarınız ve internet bağlantınız gidecektir. Bu yüzden internetinizin kullanıcı adını ve şifresini bir kenara not edin. Çünkü gerekli ayarları yapmadığınız sürece internete tekrar bağlanamayacaksınız. Sıfırlama işlemine geçmeden önce son kez modeminizin arayüzden nasıl kurulduğunu internette aratın ve not alın. Wi-fi ağınız olmayacağından modeme bağlanabilmek için Ethernet kablosunu ayarlayın.

modem reset

Eğer bu adımları yaptıysanız şimdi gelelim sıfırlama işlemine. Öncelikle modemin yanında veya arkasında bulunan reset tuşunu bulun. Bu düğme genelde çok küçük bir iğne deliği kadar olan yere yerleştirilmiştir. Bu küçük deliğe iğne veya ince uçlu kalem sokarak ışıklar tamamen yanıp sönene kadar bekleyin. Işıklar yanıp söndükten sonra tuşu bırakabilirsiniz çünkü sıfırlama işleminiz bitmiştir.

Daha sonra Ethernet kablosu yardımıyla veya mobil ile bağlanarak modem arayüzüne girin. Burada modeminizin hızlı kurulum ayarı varsa ona tıklayarak işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yoksa nasıl kurulum yapacağınızı, aldığınız notlara bakarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile gerçekleştirin.

“Kablosuz ağ” kısmından kullanıcı adınızı ve şifrenizi de belirleyin ve internet bağlantınızı tamamlayın. WiFi Bağlanmıyor sorunu devam ediyorsa kablosuz ağ kanallarını tek tek değiştirerek denemeye devam edin. Bu yöntemlerden sonra sorununuz donanımsal değil ise muhtemelen çözüme kavuşacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

spam

Spam Mail Nedir? Tehlikeli midir?

Spam Mail, e-posta vasıtası ile elektronik ortamlarda birçok mail kullanıcısına aynı anda ...
chrome hata

Google’da Tarama Geçmişini Otomatik Silme

Google Chorme’da tarama geçmişini manuel olduğu gibi otomatik olarak belirli bir süre ...
younow

YouNow Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Para Kazanılır?

İnternet dünyası artık bir çok kişi için vakit geçirme platformundan çok para ...
kamyon

Euro Truck Simulator 2’ye Türkiye Haritası!

Hepimizin severek oynadığı ve oynarken havaya girdiği Euro Truck Simulator Türkiye’deki severlerini ...
playstation

PlayStation Plus Aralık Ayı Ücretsiz Oyunları Belli Oldu

PlayStation Plus, abonelerine bu ay vereceği ücretsiz oyunları açıkladı.  Geçtiğimiz aylarda oyuncular ...
telefon emoji

Android Klavye’ye Emoji Ekleme

Son günlerde android telefonda klavye’ye emoji ekleme işlemleri çok fazla yapılmaktadır. Günümüzde ...
iphone

iPhone Garanti Sorgulama Nasıl Yapılır? İnternetten Online Sorgulama Var mı?

İphone cihazları satın aldıktan sonra yaşanan herhangi bir sorun, garanti konusunu önemli ...
Facebook messenger

Facebook Messenger’da “Karşılaşılan Kişiler Yükleniyor” Hatası Çözümü

Facebook Messenger kişiler yükleniyor hatası sosyal medyada sıklıkla görülen sorunlar arasında yer ...