WiFi Bağlanmıyor Sorunu ve Basit Çözümleri | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

WiFi Bağlanmıyor Sorunu ve Basit Çözümleri

wi-fi sorunu

İnternet kullanımının tavan yaptığı günümüzde WiFi Bağlanmıyor gibi sorunlar oldukça fazlalaştı. Popüler kültürün getirdiği beraberlik ile telefon, bilgisayar kullanımı yaygın hale gelirken beraberinde sorunlar da oluşturabiliyor. Özellikle kablosuz internetin,telefon kullanımının artmasıyla birlikte çok büyük bir kitleye hitap ettiği aşikar.Bilgisayar kullanımında genel de Ethernet ile internet bağlantısı sağlansa da diğer küçük cihazlar da kablosuz erişim tercih ediliyor. Bu tercih ile birlikte çözülmesi karışık olan bazı sorunlar meydana geliyor ve kullanıcıların akıllarında soru işaretleri oluşuyor. Kablosuz internet bağlantısı sorunu dendiğinde çok fazla seçenek mevcut olsa da bizim konumuz Wifi’ye bağlanamama kısmı. Bu yazımızda kısaca kablosuz internet bağlanamama sorunu ele alacağız.

Laptop WiFi Bağlanmıyor Windows 10 Çözümü

Hepinizin bildiği üzere Laptop WiFi Bağlanmıyor Windows 10 üzerinde ki sorunun temel çözülme mantığı aslında budur. Genelde kullanıcılar bir elektronik cihaz ile sorun yaşadıklarında kapatıp açarlar. Bu yöntem birçok sorun için çözüm olsa da kablosuz internet için genelde kısa süreli çözümdür. Tabi bizim kapat-aç dediğimiz tabir biraz daha farklı. Adımlara geçmeden önce cihazınızı (telefon veya laptop) yeniden başlatın ve uçak moduna alın. Daha sonra uçak modundan çıkarın ve işlemleri uygulamaya başlayın.

aygıt yöneticisi wifi

Öncelikle kapat-aç dediğimiz olay biraz daha farklı bir olay. Direk modemi veya telefonun kablosuz internetini kapatıp açmayacaksınız. Bunun yerine size daha farklı ve derin bir yöntem anlatacağız. İlk olarak eğer bilgisayarda iseniz aygıt yöneticisinden WiFi kartını devre dışı bırakın ve tekrar etkinleştirin.

Daha sonra modem üzerinde bulunan WiFi tuşuna ışık sönene kadar basılı tutun ve söndüğünde bırakın. Tuşa ışık yanıncaya kadar tekrar basın ve etkinleştirin. Telefonda ise ayarlara girin ve WiFi kapatıp açarak Wifi ağınıza tıklayarak kablosuz ağı unut seçeneğini işaretleyin.

Modem WiFi Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

WiFi Bağlanmıyor PC üzerinden modem ayarlarına girilerek de çözülen bir sorundur. Bu adım başta size biraz karışık gelebilir ancak dikkatli uygularsanız oldukça basittir. İşleme başlamadan önce belirtmek isteriz ki anlatacağımız adımları dikkatli bir şekilde uygulamanız yararınıza olacaktır. Aksi takdirde modemin ayarlarını tamamen bozabilirsiniz.

wifi modem

İlk olarak modem arayüzüne tarayıcının adres satırına 192.168.1.1 veya 192.168.1.2 yazarak girin. Eğer bu adresler doğru değilse internet üzerinden modeminizin modelini yazarak hangi adresi kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Arayüze giriş yaptıktan sonra modem kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek giriş yapın. Daha sonra modemin “kablosuz ağ” ayarlarına gelerek WiFi kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirin. Ayrıca altta bulunan WiFi kanalını (1-13 arası olur) elle bir kanal seçerek belirleyin. Modeminizi kapatıp açtıktan sonra sorun çözülmezse kablosuz bağlantı kanalını tekrar farklı bir kanala atayarak tek tek deneyin.

WiFi Bağlanmıyor Sorunu Modem Sıfırlanarak Çözülebilir

Modem WiFi Bağlanmıyor çözümüne hala ulaşamadıysanız canınızı sıkmayın çünkü etkili bir yöntem daha var. Bu yöntemi yapmak birçok kullanıcı için genel de bağlantı sorununu ortadan kaldırmaktadır. Ancak bu riskli bir yöntemdir ve uygulamadan önce dikkate almanız gereken kriterler mevcuttur. Bu kriterleri okumadan modemi asla sıfırlamamalısınız.

Öncelikle şunu unutmamalısınız, modemi sıfırladığınızda tüm ayarlarınız ve internet bağlantınız gidecektir. Bu yüzden internetinizin kullanıcı adını ve şifresini bir kenara not edin. Çünkü gerekli ayarları yapmadığınız sürece internete tekrar bağlanamayacaksınız. Sıfırlama işlemine geçmeden önce son kez modeminizin arayüzden nasıl kurulduğunu internette aratın ve not alın. Wi-fi ağınız olmayacağından modeme bağlanabilmek için Ethernet kablosunu ayarlayın.

modem reset

Eğer bu adımları yaptıysanız şimdi gelelim sıfırlama işlemine. Öncelikle modemin yanında veya arkasında bulunan reset tuşunu bulun. Bu düğme genelde çok küçük bir iğne deliği kadar olan yere yerleştirilmiştir. Bu küçük deliğe iğne veya ince uçlu kalem sokarak ışıklar tamamen yanıp sönene kadar bekleyin. Işıklar yanıp söndükten sonra tuşu bırakabilirsiniz çünkü sıfırlama işleminiz bitmiştir.

Daha sonra Ethernet kablosu yardımıyla veya mobil ile bağlanarak modem arayüzüne girin. Burada modeminizin hızlı kurulum ayarı varsa ona tıklayarak işlemleri daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yoksa nasıl kurulum yapacağınızı, aldığınız notlara bakarak kullanıcı adınız ve şifreniz ile gerçekleştirin.

“Kablosuz ağ” kısmından kullanıcı adınızı ve şifrenizi de belirleyin ve internet bağlantınızı tamamlayın. WiFi Bağlanmıyor sorunu devam ediyorsa kablosuz ağ kanallarını tek tek değiştirerek denemeye devam edin. Bu yöntemlerden sonra sorununuz donanımsal değil ise muhtemelen çözüme kavuşacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

Logitech SE332

Oyuncu Kulaklığı Logitech SE332 İnceleme

Bilgisayar ekipmanları üreten teknoloji markalarının oldukça fazla ürünü olduğu için oyuncu kulaklığı ...
oneplus 8t 5g

OnePlus, OnePlus 8T 5G’nin Yakında Piyasaya Çıkacağını Duyurdu

OnePlus, OnePlus 8T 5G akıllı telefonunu yakında piyasaya sürüleceğini doğruladı. Telefon büyük ...
Elephone Px

Elephone Px Telefonun Özellikleri ve Fiyatı

Elephone Px, Elephone firmasının ürettiği son model telefonlardan birisi. Dolar kuru sebebiyle ...
ios 14 güncelleme

İOS 14 Özellikleri Nelerdir ve Hangi Apple Cihazlar Güncelleme Alacak?

iOS 14 güncellemesi İphone 12 modeli piyasaya sürülmeden önce yayımlandı. iOS 14, ...
Nvidia GeForce RTX 3080

Oyun İçin En iyi Ekran Kartları (GPU) 2020

Bilgisayarda iyi bir performasla oyun oynamak için  en önemli bilgisayar donanım parçası ...
pdf sıkıştırma

Yüksek Boyutlu PDF Dosyası Windows’ta Nasıl Sıkıştırılır?

Bir belge, PDF olarak elinize ulaştığında belgeyi tarayan kişi gerekli minimize ayarları ...
tv mesaje hesaplama

TV Boyutuna Göre İdeal İzleme Mesafesi Nasıl Hesaplanır?

TV satın alırken bir çok teknik özellikleri değerlendiririz, ancak değerlendirilmesi gereken başka ...
android dosya paylaşma

Bilgisayar ile Android Telefon Arasında Dosya Paylaşma Uygulamaları

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar için geliştirilmiş, Linux ...