Web Kamerası Nasıl Devre Dışı Bırakılır? | Sonsuz Teknoloji

Web Kamerası Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

webcam devre dışı

Ne yazık ki, insanların sizi online olarak izleyebilmelerinin birtakım yolları var, ama en azından bu çözümlerle, gizliliğe girişebilecek bazı kolay yöntemleri kullanabilirsiniz. Web kameranızı bilgisayarınızda,  devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz birçok neden olabilir. Siber güvenliğin son derece önemli olduğu şu dönemlerde, web kameranızı nasıl kapatacağınızı bilmek çok önemlidir. Web kameranızı Windows 10, Windows 8, Windows 7’de de nasıl devre dışı bırakacağınızı göstereceğiz.

Kameranız Windowsda nasıl devre dışı bırakılır?

aygıtttt

İnternette sosyal ağlarda tanımadığınız kişilerle çok sık irtibat halinde oluyorsanız ve Kameranızı sık kullanmıyorsanız web kamerasını devre dışı bırakmak iyi bir seçenektir. Kamerayı  Windows Aygıt Yöneticisi aracılığıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için sol alttan Başlat Menüsüne sağ tık yapın ve açılan menüden “Aygıt Yöneticisi“ni tıklayın.

kamera kapat

Görüntülenen menüde donanım bilgilerinizin listesi sıralanacaktır. Bu listeden kamera adı altında kamera sürücünüzü göreceksiniz. Devre dışı bırakmak için sağ tıklayın ve daha sonra “Cihazı Devre dışı bırak“ı sürüme göre “devre dışı bırak“ı seçebilir veya daha kapsamlı bir çözüm için “Cihazı Kaldır“a sürüme göre sadece “kaldır

“ı tıklayın.

Bu daimi bir çözüm olsa da, uzaktan korsanların web kamerasını yeniden etkinleştirebileceği unutulmamalıdır.  Ayrıca, web kameranızı kullanmak istiyorsanız, sürücüleri yüklemeniz ve yukarıdaki işlemi tersine çevirmeniz gerekir; bu işlemi yapmanın pratik olmadığını düşünüyorsanız bu işlemleri pratik yapabileceğiniz programlar mevcuttur.

İnsanların kamerayı devre dışı bırakmak için kullandığı en sık yöntemlerden  biri de kamera üzerini bant ile kapamaktır.

Harici bir USB web kamerası kullanıyorsanız, çözüm gerçekten çok basittir. Cihazı kullanmıyorken sadece PC’nizden çıkarın ve günlük aktivitelerinizi izleyen herhangi bir korsanlık olasılığını ortadan kaldırın.

Bir yorum bırakınız...

*