Windows 10, Açılırken Uygulamaları Yeniden Açmayı Durdurma | Sonsuz Teknoloji Windows 10, Açılırken Uygulamaları Yeniden Açmayı Durdurma | Sonsuz Teknoloji

Windows 10, Açılırken Uygulamaları Yeniden Açmayı Durdurma

Windows 10 kapama

Windows 10 , Windows’un kapatılırken açık uygulamaları işleme biçiminde bir değişiklik yaptı. Normal kapatma sırasında, Windows açık uygulamaları “işaretler” ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yeniden açar. Bunu  kapatma yolları vardır.

Güncellemesinden önce, PC’nizi kapatmak, her zaman olduğu gibi çalışıyordu: Windows, tüm açık uygulamaları kapattı ve sistemi yeniden başlattıktan sonra yeniden açmanız gerekiyordu. Güncelleme sonrasında Windows, açık uygulamaları hatırlamaya ve Windows’u başlattığınızda yeniden başlatmaya çalışıyor.

Bu, tüm kullanıcı deneyimine sorunsuz bir yaklaşım gibi gelse de, açmaya başlayabilmeniz için önce başlamanın önceliğini alacağınız Photoshop ya da 3D render yazılımı gibi kaynak yoğun uygulamalardan birkaçını açık bıraktığınızda gecikmelere neden olabilir. Bunlar, Windows özelliği biraz farklı bir şekilde kapatmayı gerektiren, isterseniz bu özellikten yararlanabileceğiniz yollardan bazılarıdır.

Shift tuşu

shift kapat

Kapat” komutunu tıklattığınızda klavyenizdeki “Shift” tuşunu basılı tutarak eski stille kapatabilirsiniz. Başlat menüsünde, önce Güç Düğmesine tıklarsınız. Ardından, “Kapat” komutuna tıklarken “Shift” tuşunu basılı tutun. Tüm uygulamalar zorla kapanacak ve Windows hemen kapanacak.

Klasik Kapanma İletişimi

Kapat f4

Windows’u Kapat iletişim kutusu Windows’un ilk günlerinden beri devam ediyor. Kullanmak için Masaüstünüzde olmanız gerekir. Windows + D’ye ya da görev çubuğunun sağ tarafındaki “Masaüstünü Göster” düğmesine tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz. Ardından, iletişim penceresini açmak için Alt + F4 tuşlarına basın. Açılır menüden “Kapat” ı seçin ve ardından “Tamam” ı tıklayın. Windows, herhangi bir uygulamayı kapatmaya zorlar ve bilgisayarınızı kapatır.

Komut İstemi aracılığıyla Kapatma

cmd kapat

 

Komut İstemi veya PowerShell’e komut yazabilirsiniz, Komut istemini açmak için Windows R tuşlarına aynı anda basarak çalıştır’ı açın. çalıştır’a “cmd” yazarak komut istemini açın ve aşağıdaki komut’u yazın ve enter’a bası. İsterseiniz kısayol oluşturmak için bu komutu kullanmak daha kullanışlı olur. Kısayol oluşturmak için masa üstünde sağ tık yapın “yeni” sekmesini seçerek kısayol oluşturu seçerek komutu kutuya yapıştırın. Oluşturduğunuz kısa yolu istediğiniz zaman tılayarak bilgisayarınızı hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz.

kapat kısayol

shutdown /s /f /t 0

Bu komutta, /s anahtarı bir kapatma hatası verir, /f anahtarı çalışan uygulamaları uyarı vermeden kapanmaya zorlar ve /t anahtarı bir zaman aşımı süresi ayarlar. Sondaki sıfır, bu zaman aşımını sıfır saniye olarak ayarlar.

Bu yöntemler, kapatmayı seçtiğinizde Windows’un açık olan son uygulamaların yeniden açılmasını önlemenin en iyi yollarıdır. Bahsedilmeyen diğer bir seçenek, tüm pencereleri ve uygulamaları görev çubuğunda el ile kapatmaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

steam chat

Steam Kimliğini (Steam ID) Öğrenme ve Değiştirme

Steam Kimliği (Steam ID), steam hesabınızın kimlik bilgisi ve bir alana erişim ...
Google Web Light

Google Web Light Nedir? Nasıl Çalışıyor? Avantajları Nelerdir?

Google Web Light, son dönemin dikkat çeken projelerinden biri olarak kabul edilir ...
SSH Public Key

SSH Public Key Nedir? Nasıl Oluşturulur?

SSH Public Key sorusuna yanıt vermeden önce SSH nedir kısaca açıklamak istiyoruz ...
E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...