Windows 10, Açılırken Uygulamaları Yeniden Açmayı Durdurma | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10, Açılırken Uygulamaları Yeniden Açmayı Durdurma

Windows 10 kapama

Windows 10 , Windows’un kapatılırken açık uygulamaları işleme biçiminde bir değişiklik yaptı. Normal kapatma sırasında, Windows açık uygulamaları “işaretler” ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda yeniden açar. Bunu  kapatma yolları vardır.

Güncellemesinden önce, PC’nizi kapatmak, her zaman olduğu gibi çalışıyordu: Windows, tüm açık uygulamaları kapattı ve sistemi yeniden başlattıktan sonra yeniden açmanız gerekiyordu. Güncelleme sonrasında Windows, açık uygulamaları hatırlamaya ve Windows’u başlattığınızda yeniden başlatmaya çalışıyor.

Bu, tüm kullanıcı deneyimine sorunsuz bir yaklaşım gibi gelse de, açmaya başlayabilmeniz için önce başlamanın önceliğini alacağınız Photoshop ya da 3D render yazılımı gibi kaynak yoğun uygulamalardan birkaçını açık bıraktığınızda gecikmelere neden olabilir. Bunlar, Windows özelliği biraz farklı bir şekilde kapatmayı gerektiren, isterseniz bu özellikten yararlanabileceğiniz yollardan bazılarıdır.

Shift tuşu

shift kapat

Kapat” komutunu tıklattığınızda klavyenizdeki “Shift” tuşunu basılı tutarak eski stille kapatabilirsiniz. Başlat menüsünde, önce Güç Düğmesine tıklarsınız. Ardından, “Kapat” komutuna tıklarken “Shift” tuşunu basılı tutun. Tüm uygulamalar zorla kapanacak ve Windows hemen kapanacak.

Klasik Kapanma İletişimi

Kapat f4

Windows’u Kapat iletişim kutusu Windows’un ilk günlerinden beri devam ediyor. Kullanmak için Masaüstünüzde olmanız gerekir. Windows + D’ye ya da görev çubuğunun sağ tarafındaki “Masaüstünü Göster” düğmesine tıklayarak hızlıca ulaşabilirsiniz. Ardından, iletişim penceresini açmak için Alt + F4

tuşlarına basın. Açılır menüden “Kapat” ı seçin ve ardından “Tamam” ı tıklayın. Windows, herhangi bir uygulamayı kapatmaya zorlar ve bilgisayarınızı kapatır.

Komut İstemi aracılığıyla Kapatma

cmd kapat

 

Komut İstemi veya PowerShell’e komut yazabilirsiniz, Komut istemini açmak için Windows R tuşlarına aynı anda basarak çalıştır’ı açın. çalıştır’a “cmd” yazarak komut istemini açın ve aşağıdaki komut’u yazın ve enter’a bası. İsterseiniz kısayol oluşturmak için bu komutu kullanmak daha kullanışlı olur. Kısayol oluşturmak için masa üstünde sağ tık yapın “yeni” sekmesini seçerek kısayol oluşturu seçerek komutu kutuya yapıştırın. Oluşturduğunuz kısa yolu istediğiniz zaman tılayarak bilgisayarınızı hızlı bir şekilde kapatabilirsiniz.

kapat kısayol

shutdown /s /f /t 0

Bu komutta, /s anahtarı bir kapatma hatası verir, /f anahtarı çalışan uygulamaları uyarı vermeden kapanmaya zorlar ve /t anahtarı bir zaman aşımı süresi ayarlar. Sondaki sıfır, bu zaman aşımını sıfır saniye olarak ayarlar.

Bu yöntemler, kapatmayı seçtiğinizde Windows’un açık olan son uygulamaların yeniden açılmasını önlemenin en iyi yollarıdır. Bahsedilmeyen diğer bir seçenek, tüm pencereleri ve uygulamaları görev çubuğunda el ile kapatmaktır.

Bir yorum bırakınız...

*

google kitaplığım

Google Kitaplar Nedir ve Nasıl Kitap Bulunur?

Google’da sadece kitap bulmak istiyorsanız, kitap bulma işlemini Google kitaplar arama motorundan ...
Youtube e-posta bildirimler

Google, YouTube E-posta Bildirim Göndermeyi Sonlandırıyor

Google, YouTube e-posta bildirimlerini  gelecek haftadan sonra artık göndermeyeceğini duyurdu. Youtube kullanıcıları, ...
pc monitör sinyal yok

Bilgisayar Monitöründe “Sinyal Yok” Hatası

Bilgisayar çalışıor ancak bilgisayar monitörü “Sinyal yok” hatası yazıyorsa kontrol etmeniz gereken ...
twitter güvenlik sorunu

Twitter, Android Kullanıcıları için Güvenlik Sorunu Hakkında Uyardı

Twitter, Android kullanıcılarını, bilgisayar korsanlarının direk özel mesajlara erişmesine olanak verebilecek kritik ...
konsol tv

PlayStation 5 veya Xbox Series X için Hangi Özelliklerde TV Gereklidir?

PlayStation 5 ve Xbox Serisi X konsolları 2020 yılına damgasını vuracak. Bu ...
ekran kartı öğrenme

Windows 10’da Ekran Kartı Özelliklerini Öğrenme

Çoğu Windows kullanıcısı sahip olduğu ekran kartının özelliklerini bilmiyor. Fakat Windows için ...
samsung note 20 ultra

Samsung Galaxy Note20 Ultra Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, Samsung Galaxy Note20 ve Samsung Galaxy Note20 Ultra telefonalarını resmen duyurdu ...
QuitNow-Stop Smoking

Sigara Bırakma Uygulaması QuitNow-Stop Smoking Özellikleri

Mükemmel bir uygulama olan quitNow-stop smoking sayesinde sigara bırakmak için önemli bir ...