Windows 10 Başlat Menü Araması Çalışmıyorsa | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Başlat Menü Arama Çalışmıyorsa

windows 10 search

Windows Başlat Menüsü Arama işlevinin çalışmamasının bir çok nedeni olabilir. Herhangi bir program yüklemesi veya bir güncelleme her şey etkilemiş olabilir. Windows 10’da yapılan işlemler Windows 10’dan önceki Windows 7 ve Windows 8 sürümleri ile aynı ve benzer özelliklerdir. Windows Başlat düğmesinde arama fonksiyonu çalışmıyorsa muhtemel sorunlar ve çözümleri;

1. Antivirüs

windows güvenlik duvarı

Üçüncü taraf antivirüs yazılımlar veya farklı türdeki programlar bazen fonksiyonların düzgün çalışmasına engel olabilir. Antivirüs programları bazen ilk kurulduklarında bazende güncellemelerden sonrada  bazı sorunlar yaratabilir. Antivirüs yazılımını devre dışı bırakıp yada tamamen kaldırıp sorunun devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. Windows Defender da iyi iş çıkarır bilgisayar korumasına Windows Defender ile devam edebilirsiniz. Windows Güvenlik Duvarı‘nın etkinleştirilmesi size yardımcı olacaktır.

2. Windows Gezgini

Denemeniz gereken ilk şeyin PC’nizi yeniden başlatması olduğunu söylemeye artık gerek yok, ancak bu başarısız olursa, başka bir çözüm Windows Gezgini sürecini yeniden başlatmaktır. Bu, PC’nizdeki dosyaların yönetilmesinden ve Başlat menüsünün düzgün çalışmasından sorumludur.

Windows gezgini

Ctrl + Shift+ Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi‘ni açın, daha önce seçilmemişse sol alt köşedeki “Diğer ayrıntılar” ı tıklayın, İşlemler sekmesinden Windows Gezgini‘ne gidin, sağ tıklayın ve “Yeniden Başlat”a basın. Bilgisayarınızın çökmesi gibi bir hal alacak ama paniğe gerek yok tekrar düzelecek ve Windows gezgini yeniden başlayacaktır.

3. Windows Arama Hizmeti

Başlat menüsü aramanızın çalışmamasının başka bir nedeni de Windows Arama hizmetinin çalışmadığı içindir. Windows Arama hizmeti bir sistem hizmetidir ve sistem başlangıcında otomatik olarak çalışır.

Servisin çalışıp çalışmadığını kontrol edin, Win + R tuşlarına basarak, services.msc yazarak çubuğu aşağı doğru kaydırıp Windows Search seçeneğini bulun. Durum sütununda “Çalışıyor” yazıyorsa sorun yoktur. Yazmıyorsa bu servisi çalıştırın.

windows search

Windows Search” ü sağ tıklayın ve ardından “Özellikler” i tıklayın. Özellikleri penceresinden servisi başlatmak için “Başlat” düğmesine tıklayın. Ayrıca, Başlangıç tipinin “Otomatik” veya “Otomatik (Gecikmeli Başlatma)” olarak ayarlandığından emin olun. ”Bu, servisin her sistem başlangıcında otomatik olarak başlamasını sağlar. Değişiklikleri tamamladıktan sonra, ‘Tamam

’ı tıklayın.

4. Cortana işlemini yeniden başlat

Windows 10 özelliği olan Cortana, başlangıç menüsü aramasının sorunlarının sebeplerinden olabilir.  Bu durumda Cortana sürecini yeniden başlatmak sorunu çözecektir. Bunu yapmak için, tekrar Ctrl + Shift+ Esc tuşlarına basarak Görev Yöneticisi‘ni açın. Görev yöneticisi açıldıktan sonra, İşlemler sekmesi altındaki Cortana işlemini bulun ve “Görev sonlandır” düğmesine tıklayın görevi sonlandırın ve sonradan yeniden başlatın.

5. Cortana’yı tekrar kaydettirin

İşlemin yeniden başlatılması başarısız olursa, Cortana uygulamasını yeniden kaydetmeyi deneyebilirsiniz. C:\Windows\System32\WindowsPowerShell\v1.0. dizinine gidin. “Powershell.exe” öğesini sağ tıklayın ve ardından “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğini tıklayın. PowerShell’i açtıktan sonra, aşağıdaki kod snippet’ini kopyalayın ve çalıştırın

Get-AppXPackage -AllUsers|Foreach{Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

Komutu yürütme bittikten sonra, PowerShell’i kapatın, sisteminizi yeniden başlatın.

6. Sistem geri Yükleme

Yukarıdaki adımlar işe yaramadıysa sistem geri yükleme noktanız aktifse sistem geri yükleme yapabilirsiniz. Sorun başladıktan hemen önce yüklediğiniz bir program veya herhangi bir güncelleme bunu etkilemiş olabilir. Bu nedenle en son noktaya sistem geri yükleme yaparak sisteminizi tekrar yapılandırabilirsiniz.

 

  1. sergen
    21:32 5 Şubat 2020 21:32

    kral ya

  2. Gokhan
    08:07 6 Şubat 2020 08:07

    Teşekkür ederiz. çok yardımcı oldu

Bir yorum bırakınız...

*