Windows 10 Bilgisayarda Ana Kart Marka Modelini Nasıl Öğrenirim? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Bilgisayarda Ana Kart Marka Modelini Nasıl Öğrenirim?

anakart
Genel olarak RAM ve ekran kartı hakkında kolay bilgi sahibi olabilmekteyiz.  Bilgisayarın anakart bilgisini öğrenmek biraz daha zahmetlidir.

Anakartı Komut İstemi İle Öğrenme

CMD komut sistemi ile anakart modelini ve seri numarasınıkolayca öğrenebilirsinz. Komut İstemi açmak için Windows 10’da, arama alanına, cmd yazın ve Entertuşuna basın veya  Windows + R tuşlarına basın ve çalıştır alanına cmd yazıp”Enter“a basın.

anakart

Komut istemini açtıktan sonra aşağıdaki kodu girin ve Enter’a basın.

wmic baseboard get product,manufacturer,version,serialnumber

Windows Sistem Bilgisi ile Öğrenme

Anakart modelini ve markasını Windows’ta kontrol etmenin en kolay yolu;

Windows’da Windows + R tuşlarına basarak “Çalıştır‘ başlatın. Çalıştır penceresi açıldığında, msinfo32 yazıp Enter tuşuna basın.

anakart bilgisi

Windows Sistem Bilgisi’nin yer aldığı bir pencere açıklacaktır. Anakart bilgileriniz, Temel Kart Üreticisi, Temel Kart Ürünü, ve Temel Kart versiyonu karşısında belirtilmektedir .

Elbette bu bilgileri öğrenmek için üçüncü taraf yazılımlarda kullanabilirsiniz.

Anakart Bilgilerni Fiziksel Olarak Öğrenme

Anakart bilgilerinizi öğrenmekiçin yazılım seçeneklerini kullanamadıysanız, fiziksel olarak kontrol ederek öğrenm imkanınız vardır. Ana kartın yeri, marka modele göre değişmektedir.

Anakart bilgisi, RAM yuvalarının altında, CPU’nun ve GPU (Ekran kartı) arasında veya GPU’nun altında olabilir. Anakart model bilgisi genellikle büyük yazılarla yazılmış olandır.

 

Bir yorum bırakınız...

*