Windows 10 Bilgisayarda Olması Gereken Programlar | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

her bilgisayarda olması gereken program

Bir Windows 10 cihazınız var ve hangi uygulamaları yüklemeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? Hatta bu uygulamaların neden gerekli olduğunu düşünebilirsiniz. Cihazınızın sorunsuz çalışması, güvenliği ve karşılaşacağınız sorunların sınırlı olmasını sağlamak için yüklemeniz gereken programlar vardır.Her bilgisayarda olması gereken programlar listemizde, Windows 10 cihazınıza yüklemeniz gereken en önemli programları ele alacağız. Liste elbette geliştirilebilir. Sıkıştırılmış dosyalar için sıkıştırma programı, virüs ve zararlı yazılımlar için virüs programı, indirme işleri için indirme programı gibi temel ihtiyaçlara yönelik pc için gerekli programlar tercihinize sunulmuştur.

Fotoğraf Düzenleme

polarr

Fotoğraf düzenleme programı olarak Polarr adlı programdan bahsedeceğiz. Polarr adlı fotoğraf düzenleme programı, geçtiğimiz birkaç yıl içinde hayatımıza girmeye başladı. Mobil ortamdan PC ortamına da geçen uygulama, mevcut en yetenekli fotoğraf düzenleme araçlarından biri olduğu kanıtlandı. Derin renk ayarlamaları ve özellikle yüz ve cilt üzerinde ince ayarlar yapabiliyor olması pek çok kullanıcının hoşuna gidecek. Genel amaçlı kullanımı ve ücretsiz oluşu nedeniyle gerekli programlar arasında bulundurulması gereken bir fotoğraf düzenleyicidir.

Web, Windows, Mac, Chromebook, iOS, Android platformlarında boy gösteren uygulamanın sitesini ziyaret etmek için tıklayın. Alternatif olarak Adobe Photoshop Express tercih edilebilir.

Disk Kurtarma

test-disk

Disk sürekli sorun çıkarıyorsa ya da diskinizden tıklama benzeri sesler geliyorsa bir test yapma zamanı gelmiş demektir. TestDisk adlı disk kurtarma programı tüm güvenlik önlemlerini göz ardı ederek verileri kurtarmak için sektör bazında tarama işlemi gerçekleştirir. Uygulama kayıp bölümleri kurtarmayı amaçlamaktadır. Yüklenemeyen disklerin yeniden yüklenebilir hale gelmesini sağladığı için TestDisk uygulaması gerekli programlar listesinde kesinlikle bulunmalıdır.

İlgili: Harddiskimden Verilerimi Kurtarabilir miyim?

Windows, Max, Linux, Dos platformlarında çalışan uygulamayı TestDisk indirme sayfası aracılığı ile edinebilirsiniz. Alternatif olarak Paragon Kurtarma Kiti tercih edilebilir.

Dosya Yöneticisi

tablacus

Windows Explorer’a alternatif olarak Tablacus Explorer adlı dosya yöneticisi program dosyalarınızı yönetirken yardımcı tablar içerir. Bu sayede aynı pencerede birçok dizin içeriği görüntülenebilir. Resim, ses dosyaları ya da belgeler üzerinde çok çalışıyorsanız kullanışlı olacaktır. Gerekli programlar arasında bulunması gerektiğini düşündüğümüz Tablacus, klasörleri bölmelere ayırmanıza ve ihtiyacınız olmayan bileşenleri devre dışı bırakmanıza da olanak tanır. 600 Kb boyutunda olan uygulama açık kaynak kodlu olarak dağıtılmaktadır.

Sadece Windows platformunda çalışan Tablacus’a indirme sayfasından ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak önereceğimiz uygulama ise elbette XYplorer olacaktır.

Yedekleme

Cobian-Backup

Cobian Backup, mevcut en yetenekli ücretsiz yedekleme paketlerinden biridir. Dosyalarınızı harici bir sürücüye, bir ağ konumuna, ya da bir FTP sunucusuna gönderebilirsiniz. Düşük kaynaklar kullanan Cobian, uygulama ve servis olmak üzere iki farklı sürüme sahip. Kendinize uygun bir yedekleme programı ayarladığınızda arka planda çalışabilir. Cobian Backup olağan bir yedekleme uygulaması değildir. Orijinal veya sıkıştırılmış moddaki dosyalarınızı ve klasörlerinizi başka bir hedefe kopyalar ve sonuç olarak bir güvenlik kopyası oluşturur. Önemli dosyalar barındırdığınız bilgisayarınızda gerekli programlar arasında bulunması gereken bir diğer uygulama da Cobian Backup’tır.

İlgili: Windows’da Programsız Dosya Yedekleme

Sadece Windows sürümü olan uygulamayı web sitesinden indirebilirsiniz. Alternatif olarak EaseUS Todo Backup tercih edilebilir.

Sistem Temizleme

ccleaner

Sistem temizleme denince ilk akla gelen CCleaner programıdır. CCleaner gereksiz dosyaları siler, hataları düzeltir. Bilgisayarınızı hızlandırmak ve gizliliğinizi korumak için yazılımları optimize eder. Taramak için bir sürücü seçmeniz yeterlidir; CCleaner size ne kadar alan tasarrufu yapabileceğinizi ve hangi ayarların yapabileceğini gösterecektir. Neyin kaldırılacağını veya düzeltileceğini seçin, gerisini yazılım halleder.

İlgili: Windows’da Programlı ve Programsız Disk Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

CCleaner ayrıca kullanılmayan girdileri kaldırmak, bilgisayarınızı yavaşlatabilecek hataları düzeltmek için bir kayıt defteri temizleyicisine sahip. Ayrıca gizli bilgileri silmek için güvenli bir dosya parçalayıcıya da mevcut. Tüm bu özellikler göz önüne alındığında CCleaner gerekli programlar listesinde mutlaka bulunması gerekiyor.

Uygulama Windows 10 için optimize edilmiştir. İndirmek için tıklayınız. Alternatif olarak Advanced System Optimizer tercih edilebilir.

Dosya Sıkıştırma

Winrar ve zip

WinRAR, 1995 yılında ilk kez yayınlanan bir sıkıştırma programı olarak kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Zip ile birlikte en popüler arşivleme uzantılarından biri olan Rar uzantısı ile ilişkilidir. WinRAR hızlı bir çıkarıcıdır, ancak oldukça düşük bir sıkıştırma hızına sahiptir. En popüler uzantılar olan Zip ve Rar dahil olmak üzere birçok sıkıştırma formatlarını destekler.

İlgiliZİP ve RAR Arasındaki Fark

Windows, Linux, MacOs, FreeBSD platformlarında çalışan uygulamayı rarlab.com sitesinden indirebilirsiniz. Alternatif olarak Winzip ya da 7-Zip tercih edilebilir.

En popüler sıkıştırma programı hangisidir?

Farklı amaçlara yönelik olarak üretilmiş pek çok sıkıştırma programı vardır. Ancak kullanıcılar arasında yaygın olarak kullanılan 3 farklı sıkıştırma programı bulunmaktadır. Bunların en çok tercih edileni Winrar, Winzip ve 7-Zip’tir.

İndirme Programı

download manager

İndirilen dosyaların aranmasını kolaylaştırmak için indirmelerinizin sistematik olarak düzenlenmesi gerekir. İndirme yöneticisi, tarayıcınızın yapamayacağı indirme işlemleriniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bazı indirme programları, dosyanızın farklı bölümleri için sunucuya birden fazla istekte bulunur ve bu da dosyayı herhangi bir web tarayıcısından daha hızlı indirir.

İndirme yöneticisi ile, adres geçerli olduğu sürece herhangi bir indirme işlemini duraklatabilir, durdurabilir, yeniden başlatabilir, devam ettirebilirsiniz. Bazı indirme yöneticileri size bir web sayfasında oynatılan ortamları yakalama seçeneği sunar. İnternet Download Manager, IDM ve Ücretsiz indirme programı olarak bilinir ve günümüzde mevcut olan en yaygın indirme yöneticilerine örnektir. İnternete bağlı her bilgisayar için bir indirme programı gereklidir. Dolayısı ile IDM gerekli programlar arasında bulunur.

Windows için hazırlanmış olan uygulamayı indirmek için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İndirme programı kullanmak gerekli midir?

Modern tarayıcılar indirme işlemlerini yönetecek uzantılarla gelirler. İndirme programları dosya indirme algoritmalarında düzenli olarak iyileştirme yaparlar. Bu da onların daha hızlı indirme işlemleri yapabilmelerini sağlar. Bu anlamda gerekli programlar arasında mutlaka bir indirme programı bulunmalıdır.

Virüs Programı

comodo antivürüs

Tavsiye edebileceğimiz birbirinden başarılı pek çok antivirüs programı bulunmaktadır. Bu konuda tercih yapmak için antivirüs inceleme yazılarını okumalı ve gerekli programlar için bir tercih yapmalısınız. Yine de tercihiniz konusunda yardımcı olmak için mobil cihazlardan ev bilgisayarlarına kadar geniş bir alanda hizmet veren hem zararlı yazılımlara hem de virüslere karşı etkin bir koruma sağlayan Comodo Antivirüs’ü kesinlikle denemelisiniz.

Windows, MacOs, Linux, Android, iOS ortamlarında çalışan uygulamayı comodo.com sitesinden indirebilirsiniz. Ücretli alternatifi olarak Kaspersky ücretsiz alternatifi olarak ise Avast tercih edilebilir.

En iyi antivirüs hangisidir?

Ne amaçla kullanılacağına bağlı olarak değişen çözümler mevcuttur. Kurumsal çözümler için gerekli ihtiyacı karşılayan firmalar, ev kullanıcılarına yönelik ücretli ve ücretsiz paketler sunmaktadır. Bir virüs programı tercihi kullanım amacına, kullanılacak platforma göre değişir. Bu konuda karar verebilmek için antivirüs inceleme yazılarına detaylı olarak göz atmak gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*

Reklam engelleme eklentileri

Google Chrome Reklam Engelleme Eklentileri

Reklam engelleme eklentileri internette sık gezinen kişiler için oldukça önemli. Çünkü internette girdiğimiz sitelerin neredeyse hepsinde reklamlar mevcut. Bu reklamlar sitelerin herhangi bir yerinde ...
android netflix

Netflix’te Tüm Cihazlarınızdan Nasıl Çıkış Yapılır?

Netflix, her yerde kullanılabilen yaygın bir dizi ve film platformudur. Konsollar, bilgisayarlar, telefonlar, tabletler ve TV'lerin hepsinin, Netflix hesabına giriş yapmanıza olanak tanıyan kendi ...
dns

DNS Değiştirme Neden Yapılır, Popüler DNS Adresleri 2021

DNS değiştirme işlemi, çeşitli nedenlerden ötürü yapılabilmektedir. Bazı kullanıcılar, yavaşlayan internet hızlarını arttırabilmek için DNS ayarlarını değiştirirken bazı kullanıcılar ise erişim engelinin bulunduğu internet ...
Ubisoft Plus Nedir

Ubisoft Plus Platformu Nedir? Fiyatı Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde hizmete sunulan Ubisoft Plus hizmeti günümüzde hala aktif olarak kullanılabiliyor. Oyuncuların tercih edebileceği bu platform sayesinde aylık belli bir ücretle bir çok ...
PHP

PHP Programlama Dili Nedir? Nerelerde Kullanılır?

PHP programlama dili özellikle web siteleri için oldukça önemli bir dildir. Senelerdir kullanılmaya devam edilen bu dil günümüzde de birçok kişi tarafından tercih ediliyor ...
League of Legend lol

League of Legends’a Yeni Başlayanlar için Rehber

League of Legend (LOL), yeni başlayanlar, oyun kazanmak ve oyun konusunda uzman olmak için efsaneler liginin temellerini öğrenmelidir. Bu yazımızda, LOL ile ilgili bazı ...
whatsapp

WhatsApp’ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'a ait mesajlaşma platformu, WhatsApp'ta birinin sizi engelleyip engellemediğini öğrenmek son zamanlarda insanlar en çok merak edilen konular arasında yerini aldı. WhatsApp'ta birinin sizi ...
windows 11

Bilgisayarı Windows 11 için Kontrol Etme

Windows 11 işletim sisteminin bilgisayarınıza kurulup kurulamayacağını PC Health Check uygulaması ile kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızın  Windows 11'i yükleyip yükleyemediğini kontrol etmek için Windows 11 ...
Dijital portföy

Dijital Portföy Nedir Nasıl Oluşturulur?

Dijital portföy terimini duyulduğunda çoğu kişi fotoğrafçılık, grafik tasarımcılığı veya diğer görsel sanatlarla ilgili bir dijital depolama akla gelebilir. Ancak durum tam olarak öyle ...
gmail

Gmail Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gmail, muhtemelelen diğer e-posta hizmetleri arasında en sık kullanılan hizmetlerden biridir. Çok fazla e-posta sağlayıcısı olunca bu e-posta sağlayıcıları arasında hangisi daha avantajlıdır diye ...