Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Bilgisayarı Zaman Ayarlı Kapatma

 

Bilgisayarının belli görevleri tamamladıktan kapanmasını isteyen kullanıcılar, Windows 10 bilgisayarı zaman ayarlı kapatma işlemini kullanmaktadırlar. Genellikle bu görevler güncellemeler, yüklemeler ve indirmelerdir. Yazımızda birkaç farklı yöntemle Windows 10’u zaman ayarlı kapatma yöntemlerinin adımlarını ele alacağız.

Bilgisayar Başında Geçirdiğiniz Zamanı Kısıtlayın

Windows 10 işletim sisteminde bulunan bu özelliği genellikle kullanıcılar görevlerin tamamlanmasından sonra bilgisayarın kapatılması amacıyla kullanıyor olsalar da, bilgisayar başında uzun zaman geçiren kullanıcılar da zaman ayarlı kapatmayı tercih ettikleri görülmektedir. Bu amaçla kullanıldığı zaman özelliğin bilgisayar başında geçirdiğiniz zamana kısıtlama getirmesini sağlayabiliyorsunuz.

Çalıştır Özelliğini Kullanarak Windows 10’da Zaman Ayarlı Kapatma Yapmak

Çalıştır özelliğini kullanarak Windows 10’da zaman ayarlı kapatma yapmak, en çok tercih edilen yöntemlerden ilkidir. Bunun için yapmanız gereken ise Çalıştır özelliğini açmak ve programa bazı komutları yazmak olacaktır. Windows+R tuş kombinasyonuna basarak “Çalıştır” programını açın ve CMD yazarak komut istemini açın.

zamanlama

Açılan ekrana “shutdown –s –t 600” yazdığınız ve Enter tuşuna bastığınız zaman, bilgisayarınızın 10 dakika sonra kapanmasını sağlarsınız. Sayısal değer saniye bazında ele alındığından, buraya istediğiniz değeri yazma konusunda özgürsünüzdür.

Kapatma Zamanlamak İçin Görev Zamanlayıcıyı Kullanmak

Görev Zamanlayıcıyı kullanmak, Windows 10’da zaman ayarlı kapatma yapabilmenizi sağlayacak başka bir yöntemdir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise;

görev zamanlayıcısı

  • Görev Zamanlayıcıyı başlatın. Görev zamanlayıcısının nasıl açılacağı ve nasıl kullanılacağına ilişkin daha geniş bilgi için tıklayınız.
  • Üst menüden Ekranda “Eylem” ve ardından ‘Temel Görev Oluştur’ seçeneğine basın.
  • Görev adını yazın ve ileri diyerek görevin “Bir kez” başlatılmasını seçin.
  • Devamında Gelen ekranda görevin başlatılacağı tarih ve saati ayarlayın.
  • Takip eden ekranda ‘Programı Başlat’ seçeneğini seçin.
  • Yeni ekranda “C: Windows\System32” yolunu izleyin ve “shutdown.exe” adlı dosyaya tıklayarak ‘Aç’ butonuna basın.
  • “Bağımsız değişkenler ekle” yazan alana “–s” yazın.
  • Son ekranda bilgileri kontrol edin ve ‘Son’ butonuna basın.

Tüm işlemlerden sonra kapatma için geri sayım başlatılır ve ayarlanan zamanda bilgisayarınız kapatılır.

 

Bir yorum bırakınız...

*