Windows'da Geri Dönüşüm Kutusu Dosya Boyutu Nasıl Ayarlanır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows’da Geri Dönüşüm Kutusu Dosya Boyutu Nasıl Ayarlanır?

Geri dönüşüm dosya

Geri Dönüşüm kutusu, bilgisayardan silinen dosyaların geçici olarak muhafaza edildiği yerdir. Bir dosya silindiğinde dosya bilgisayardan hemen atılmaz ilk olarak Geri Dönüşüm Kutusuna taşınır. Geri Dönüşüm kutusu boşaltılmadığı sürece boşalmaz silinen dosyalar orada muhafaza edilir. Ancak bu durum, bilgisayarda depolama alanını etkiler bu nedenle zaman zaman boşaltmak gerekir. Bir dosya silerken silinen dosyanın boyutuna göre ya Geri Dönüşüm Kutusuna atılır yada dosya boyutu büyük ise Geri Dönüşüm Kutusuna atılmadan direkt olarak bilgisayardan silinir. Peki bu dosya boyutu sınırı ne kadardır?  Eğer bilgisayarınıza kurduğunuz bir program ayarı değiştirmediyse varsayılan boyut 100Mb veya Windows sürümüne göre farklılık gösterir. Bu şu demektir sildiğiniz bir dosyanın boyutu 100mb’dan az ise ilk olarak Geri dönüşüm kutusuna taşınır, fazla ise geri dönüşüm kutusuna taşınmadan bilgisayardan direkt olarak silinir.  Bu boyutu isterseniz yükseltebilirsiniz. Geri Dönüşüm kutusu boyutunu değiştirebilir veya Geri Dönüşüm Kutusuna hiç atmadan dosya boyutu ne olursa olsun direkt olarak bilgisayarınızdan silinmesini sağlayabilirsiniz. Size uygun olan ve depolama gereksinimlerinize uygun olarak, çöp kutusunun boyutunu artırabilir veya azaltabilirsiniz. “C” ve “D” sürücüler için ayarları ayrı ayrı yapabilirsiniz. Direkt olarak bilgisayardan silip atmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü yanlışlıkla sildiğiniz önemli bir dosyayı bu sefer kurtarmak için özel programlar bulup kurtarmaya çalışmanız gerekecektir. Böyle bir durumda veriyi kurtarma olasılığınız nedir? Öğrenmek için bu makaleye göz ata bilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu Boyutu Ayarlama

geri dönüşüm boyut

Masaüstünüzdeki Geri Dönüşüm Kutusu’nu sağ tıklayın ve menüden “Özellikler“i seçin. Varsayılan olarak, Geri Dönüşüm kutusu, Windows’un yüklü olduğu “C” sürücüsündeki silinmiş dosyaları depolar ve depolama alanınızda dolmasına sebep olur, bu nedenle zaman zaman Geri Dönüşüm Kutusu’nu sağ tıklayın “Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt” diyerek çöp kutusunu temizleyin. Bu işlem “C” sürücüsünde yer açacaktır.

“Özellikler” seçeneğini seçtikten sonra açılan pencerede, “Seçilen konum ayarlar” menüsünün altında iki seçenek vardır.  İlk seçenek olan “Özel Boyut” çeltiğini tıklayarak bu alandan silinen bir dosyanın en fazla kaç boyut olacağını belirleyebilirsiniz. İkinci seçenek “Dosyaları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır” ise silinecek dosyayı Geri Dönüşüm Kutusuna atmadan direkt olarak bilgisayardan silinmesini sağlar. Bu seçeneği seçerseniz yanlışlıkla sildiğiniz bir önemli dosyayı geri getirmek için özel programlar kullanmanız gerekecektir. Bu nedenle bu seçeneği kullansanız dahi çok dikkatli olmanız gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*

mobil internet

Android Telefonlarda Veri Kullanımı Nasıl Sınırlandırır?

Mobil internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte, birçok kullanıcı da işlerini akıllı cihazlarından ...
Honor Play 4 Pro

Üst Düzey Özelliklere Sahip Akıllı Telefon Honor Play 4 Pro Tanıtıldı

Huawei firmasının alt markası olarak bilinen Honor şirketi, düzenlediği özel lansman kapsamında ...
windows 10 ağ

Windows 10 Bilgisayarda Görev Çubuğu Düzenleme

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarlarda görev çubuğu,  bilgisayar kullanımında en önemli özelliklerden ...
samsung akıllı telefon

Bütçe Dostu Telefon Samsung Galaxy M01 Özellikleri ve Fiyatı

Samsung, geçtiğimiz günlerde düzenlediği lansman kapsamında bütçe dostu yeni akıllı telefonunu duyurdu ...
Lenovo Legion

Lenovo Legion Özellikleri Belli Oldu

Lenovo firması, yeni oyuncu telefonu Lenovo Legion için çalışmaları sürdürüyor. Oldukça güçlü ...
Ağ güvenliği

Ağ Güvenliği Nedir Nasıl Sağlanır?

Ağ güvenliği konusu gelişen teknolojilerle birlikte her geçen gün daha önemli hale ...
adobe

Adobe Programları ve Özellikleri Nelerdir?

Adobe programları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir ve özellikle profesyoneller tarafından tercih edilirler ...
Axon 11 SE 5G

ZTE Axon 11 SE 5G Özellikleri ve Fiyatı

ZTE, düzenlediği etkinlik kapsamında 5G bağlantı teknolojisine sahip yeni akıllı telefonunu duyurdu ...