Windows 10, Ekim 2018 1809 Sürümü Güncelleştirmesi'nin Özellikleri | Sonsuz Teknoloji

Windows 10, Ekim 2018 1809 Sürümü Güncelleştirmesi’nin Özellikleri

windows-10-18099

Microsoft’un Windows 10 için gelecek Ekim 2018 Güncelleştirmesi Windows 10 sürüm 1809 olarak adlandırılacaktır.Nisan 2018 Güncellemesi, örneğin, Mart 2018 sürümünün yayımlanması için Windows 10 sürüm 1803’tür ve Ekim 2018 Güncellemesi, Eylül 2018 sürümünün yayınlandığını gösteren, Windows 10 sürüm 1809’dur.

Windows 10 için özellik güncellemesi, bir dizi büyük değişiklik ve ekleme ile çok sayıda küçük değişiklik içerir. Microsoft’un yayınladığı tüm Windows 10 Insider Build sürüm notlarını ve diğer resmi kaynakları listeyi hesaplamak için ayrıştırdık.

Listenin tamamlanmadığını unutmayın. Sadece önemli özelliklere ve değişikliklerden bahsedeceğiz.

Dosya Gezgini için karanlık tema

Ayarlar> Kişiselleştirme> Renkler altında varsayılan uygulama modunu karanlık olarak ayarladığınızda, Dosya Gezgini karanlık bir temaya olacaktır.

Yerleşik dosya yöneticisi için karanlık tema, Microsoft’a göre çok istenen bir özellik ve birçok kullanıcı Microsoft’u Dosya Gezgini için karanlık bir tema sunduğundan dolayı memnun olacak, bir kesim de temayı uygulanması konusunda şirketi eleştirdiler.

Yeni Ekran Görüntüsü aracı Ekran Krokisi

Kullanıcılar zaten Windows 10’da ekran görüntülerini yakalamak için birçok yollara sahip olsa da, Microsoft başka bir seçeneğin zarar görmeyeceğine karar verdi. Yeni Ekran Çizimi aracı, işletim sistemindeki kıdemli Snipping Tool’un yerini alacak şekilde ayarlanmıştır.

Windows 10 sürüm 1809 kullanıcıları, çekim modunu etkinleştirmek için “Windows  Shift-S” klavye kısayolunu kullanabilirler. Tam ekran, dikdörtgen veya serbest ekran görüntüsü almak mümkündür.

Windows 10 sürümü 1809 kullanıcıları ve yöneticileri, Ekran Çizimi aracını klavyedeki Baskı tuşuna eşleyebilir. Sadece Ayarlar> Erişim Kolaylığı> Klavye’ye gidin ve “Ekran kırpmasını açmak için PrtScr düğmesini kullan” seçeneğinin açık olduğundan emin olun.

Arama geliştirmeleri

Windows 10’un yeni sürümü genişletilmiş web arama işlevselliği ile geliyor. Windows’un aygıtta dosya, klasör veya ayarlara bağlanamayacağı bir terim ararken Bing sonuç sayfası görüntülenebilir.

Programlar ya da dosyalar için yapılan bir arama, sonuçlar sayfasında genişletilmiş seçeneklerin yanı sıra, aygıtın dosya konumlarını açma veya başlatma ya da görev çubuğuna sabitleme seçeneklerini içeren seçenekler de dahil olmak üzere genişletilmiş seçenekler olacak. Arama ayrıca programlar için indirme linklerini de görüntüleyebilir.

Pano geliştirmeleri

Ekim 2018 Güncellemesi yerleşik Panoya iki iyileştirme ile geliyor. Artık Clipboard History-Pano Greçmişi adlı bir özelliğin Windows-V kısayolu ile geçmiş Pano girişlerine erişmesini sağlamak mümkün. Özellik, Windows için diğer Pano Yöneticilerinin Pano geçmişini nasıl ele aldığına benzer şekilde çalışır. İkinci özellik, kullanıcıların Cihazlar arasında Pano girişlerini senkronize etmelerine olanak tanır.

Her iki özelliği de Ayarlar> Sistem> Pano altında açabilir veya kapatabilirsiniz.

Microsoft Edge iyileştirmeleri

Microsoft Edge, özellik güncellemelerinde her zaman çok sayıda iyileştirme sağlar. Edge kullanıcıları, işleri biraz daha net hale getiren yeni kenar çubuğu menüsünü fark edecekler. Gelişmiş altındaki tarayıcıda bulunan Medya otomatik oynatmayı devre dışı bırakma ve tarayıcı adres çubuğundaki (i) simgesine ve “izinleri yönet” seçeneğine tıklama ile site başına temelinde bir medya otomatik oynatmayı denetleme seçeneği de vardır.

Microsoft Edge’in yerleşik PDF Okuyucusu, not ekleme ve PDF belgelerini görev çubuğuna sabitleme gibi yeni işlevlerle güncellendi. Okuma Görünümü ve PDF modlarında yeni bir inceleme özelliği de vardır.

Bir indirme işlemine sağ tıklandığında, Dosya Gezgini’ni hemen açtığı için yeni “klasörde göster” seçeneği görüntülenir.

Tarayıcıda, yeni sürümde desteklenen Web Kimlik Doğrulaması gibi yeni API’lar bulunuyor. Her zaman olduğu gibi, bu değişiklikler Windows 10’un eski sürümlerine geri yüklenmez. Ayrıca, Microsoft Edge için yöneticilerin Grup İlkesi düzenleyicide yapılandırabileceği bir dizi yeni ilke vardır.

Not defteri geliştirmeleri

Varsayılan metin editörü Notepad, Windows 10 sürüm 1809’da bir miktar yol aldı. Metin editörü, editörde berbat görünen bir metinle yeni sürümde Macintosh ve Unix / Linux satır sonlarını destekliyor. Diğer seçenekler arasında, yakınlaştırma ve uzaklaştırma ve kelime sarma etkinleştirildiğinde satır numaralarını destekleme var. Not Defteri kullanıcıları, Not Defteri’nde metni vurguladıkları ve daha sonra seçimi sağ tıkladıklarında Bing ile aramaları çalıştırabilir.

Windows Güncelleme

Windows Update’in güncellemeleri yüklemek için otomatik yeniden başlatma özelliği geçmişte eleştiri aldı. Kullanıcılar, Windows Update’in Windows PC’yi, çalışmaz hale gelmelerini, oyunlardan vazgeçmelerini ya da bir sonraki saat ya da iki sorun giderme güncelleştirme sorunlarını geçirmelerini engelleyen uygunsuz zamanlarda yeniden başlattıklarını bildirdi.

Microsoft, güncellemeleri yüklemek ve bilgisayarı yeniden başlatmak için doğru anı daha iyi belirlemek için makine öğrenimini kullandığını ortaya koydu.

Diğer değişiklikler

 • Windows Diagnostic Data Viewer, Windows 10’un yeni sürümünde de Sorun Raporlarını görüntüler.
 • Windows Defender Güvenlik Merkezi, Windows Güvenlik adına yeniden adlandırıldı.
 • Windows Güvenlik, Virüs ve Tehdit Koruması> Windows Defender Exploit Guard’ı etkinleştiren Ayarları Yönet altında yeni bir “blok şüpheli davranış” seçeneğini
 • Bunu destekleyen sistemlerde Edge, Windows Güvenlik altında App & Browser Control’e giderek ve “Windows Defender Uygulama Korumasını Yükle” yi seçerek izolasyon modunda çalıştırılabilir.
 • Takvim uygulamasına arama desteği eklendi.
 • Ayarlar> Kolay Erişim> Ekran> Metni Daha Büyük Yap altında metin boyutunu büyütme seçeneği.
 • Görev Yöneticisi’nde yeni “güç kullanımı” ve “güç kullanımı eğilimi” sekmeleri.
 • Büyüteç aracı artışları% 5 ve% 10’luk adımları destekler ve Büyüteç aracını kullanırken fareyi merkezde tutmayı seçebilirsiniz.
 • Ayarlar uygulaması özellikleri Ses Cihazı özellikleri.
 • Ekran ve dokunmatik klavyeler için Swiftkey desteği.
 • Artık saniye için destek.
 • Disk Temizleme aracı, yeni Windows 10 sürümündeki varsayılan İndirilenler klasöründen dosya indirmelerini kaldırabilir.
 • Bluetooth Pil seviyeleri, bunu destekleyen cihazlar için Ayarlar> Cihazlar> Bluetooth ve diğer cihazlar altında vurgulanır.
 • Veri Kullanımı raporu, dolaşım kullanım bilgileriyle güncellendi.
 • Ayarlar> Saat ve Dil> Bölge altında para birimi veya tarih gibi yerel ayarları geçersiz kılma.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi, yeni bir otomatik tamamlama özelliğine sahiptir.
 • Ayarlar uygulaması özellikleri Yazarak Insights.
 • HDR’yi destekleyen sistemler için yeni Windows HD Renk sayfası.
 • Android uygulamanızı Windows 10 PC’lerle bağlamak için Telefon uygulamanız dahil edilebilir.
 • Yazı tipi yüklemeleri artık sadece kullanıcılar için değil tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

 1. Avatar

  This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have
  found something which helped me. Thanks a lot!

Bir yorum bırakınız...

*

internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...
Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...