Windows 10 Harddiskte Yer Açmak için Silinecek Klasörler ∞

Windows 10 Harddiskte Yer Açmak için Silinecek Klasörler

windows 10 silinecek dosyalar

Windows 10 bilgisayarda İnternet gezinmeleri, yeni program yüklemeleri ve güncellemelerden dolayı harddisk alanı dolar ve bilgisayar bazen çalışmaz hale gelebilir. Bu nedenle, Windows 10 bilgisayarda  disk alanını temizlemek gerekir. Bu makalede Windows 10’da harddisk alanında yer açmak için silinecek klasörler konusunu ele alacağız.

Windows 10’da Harddisk Temizleme

Windows, gizli önbellekler, alanı boşa harcayan eski önemsiz dosyalar gibi ihtiyacınız olmayan çok sayıda dosya ve klasör içerir. Windows’tan neyin güvenli bir şekilde kaldırılacağını bilmek zor olabilir.

Windows 10’da manuel silmek yerine Windows 10’da disk temizleme aracını kullanarak da Windows 10 bilgisayarda harddisk temizleme işlemini yapabilirsiniz.

disk temizleme

Başlat arama menüsünde Disk Temizleme’yi arayarak disk temizleme işlemini yapabilirsiniz. Açılan menüden C sürücüsünü seçin ve tamam’a basarak karşınıza çıkan temizleme sayfasından yine tamam ile disk temizleme yapabilirsiniz. “Sistem dosyalarını temizle” seçeneği ile daha detaylı temizlik yapabilirsiniz.

sistem temizle

Windows 10’un daha yeni depolama temizleme aracını denemek için Ayarlar> Sistem> Depolama’ya gidin. Seçenekler listesinden Geçici dosyalar’ı tıklayın, ardından Disk Temizlemenin sahip olduğuna benzer bir liste olduğunu göreceksiniz. Silmek istediklerinizi tıklayın ve üst kısımda yer alan “Dosyaları kaldırın” seçeneğine tıklayın.

geçici depolama

 

Windows 10 Harddiskte Yer Açmak için Silinecek Klasörler

Windows 10 araçları ile harddisk temizleme işlemi yapabileceğiniz gibi manuel olarak da bazı klasörleri silebilirsiniz.

Hazırda Bekletme Dosyası

Bilgisayarda hazırda bekletme modu, sistemin tüm açık çalışmalarını depolama sürücüsüne kaydetmesi ve ardından kapanması uyku moduna benzer. Pili dizüstü bilgisayarınızdan çıkarabilir ve sistem bir hafta hazırda bekletme modunda kalabilir, ardından yeniden başlayıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Elbette, bu, çok fazla depolama alanı kaplar. Sabit diskinizin boyutuna bağlı olarak, hazırda bekletme dosyası muhtemelen birkaç gigabayt veya daha fazladır.

Hazırda bekletme modunu kullanmıyorsanız ve devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunu Komut İstemi aracılığıyla kolayca yapabilirsiniz. Windows yeniden oluşturacağından hiberfil.sys silmemeniz gerektiğini unutmayın. Hazırda bekletme dosyaso C:\hiberfil.sys konumunda yer alır.

Başlat düğmesine sağ tıklayın veya Win + X tuşlarına basın, ardından ortaya çıkan menüden bir Komut İstemi (Yönetici) veya Windows PowerShell (Yönetici) penceresi açın. Hazırda bekletme modunu devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutu yazın:

hiberfil

powercfg.exe/hibernate off

Hazırda bekletme modunu devre dışı bırakmak için gereken tek şey bu. Bunu yaptığınızda Windows hiberfil.sys dosyasını kendi kendine silecektir.

Windows Temp Klasörü

Windows geçici dosyaları ilk kullandığınız zaman kullanırsınız sonrasında işinize yaramaz. Sadece bilgisayarınızda yer kaplar. Geçici dosya temp klasörü C:\Windows\Temp konumunda yer alır. Bu klasör içindeki dosyaları rahatlıkla silebilirsiniz.  Disk Temizleme aracı ile temizleme yaptığınızda da bu klasör içindeki dosyalar silinir. İçindeki her şeyi seçmek için Ctrl + A tuşlarına basın ve ardından Sil’e basın.

İlgili: Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

Geri Dönüşüm Kutusu

Windows 10 bilgisayarda bir dosya sildiğiniz de silinen dosya, bilgisayarınızdan hemen silinmez. Silinen dosya ilk etapta Geri dönüşüm kutusuna gönderilir. Geri dönüşüm kutusundan silinmediği sürece, harddiskinizde yer kaplamaya devam eder.  Geri Dönüşüm Kutusu’na masaüstünüzde görüyor olmanız gerekir. Geri dönüşüm kutusunu göremiyorsanız, bu yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili: Windows 10’da Geri Dönüşüm Kutusu Ayarlarını Değiştirme

Windows.old Klasörü

Windows sürümünü her yükselttiğinizde, sistem Windows.old adlı önceki dosyalarınızın bir kopyasını saklar. Gerekirse, Windows’un önceki bir sürümüne geri dönmek için bu klasörü kullanabilirsiniz.  Bilgisayarınızda Windows.old klasörü olup olmadığını kontrol etmek için C:\Windows.old konumuna bakabilirsiniz. Eğer mevcut Windows sürümünden memnunsanız, bu klasörü silebilirsiniz. Window,old klasörünün nasıl temizleneceğini öğrenin.

Bu Windows Klasörleri Silinebilir

Disk Temizleme aracını ayda bir veya iki kez çalıştırmak, Windows 10 bilgisayarda harddiskinizde depolama alanı açacaktır. Yine de çok fazla alan yer açmanız gerekiyorsa, bazı gereksiz Windows programlarını kaldırın.

  1. Harold Burton
    14:33 28 Nisan 2021 14:33

    I am not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for excellent info I was looking for this information for my mission.
    Harold Burton

Bir yorum bırakınız...

*

NFC Nedir Ne işe yarar

NFC Teknolojisi Nedir? Kullanım Alanları ve Özellikleri

NFC, cihazlar arasında hızlı ve güvenilir veri transferi yapma yeteneği ile bilinir. NFC'nin öne çıkan özelliklerinden biri, cihazların birbirine dokunarak veya çok yakın mesafeden ...
React Nedir

React Nedir? React ile Web Uygulaması Yapımı

Web dünyasının geliştirme alanında geliştirme işini kolaylaştıracak ve daha komplike Web sayfaları yapmaya olanak tanıyacak pek çok teknoloji bulunmakta. Bunlar arasında en çok kullanılanları ...
instagram foto

Instagram Fotoğraf Yüklenmiyor Sorununun Sebepleri

Dünya’nın en popüler uygulamaları arasında yer alan Instagram, diğer uygulamalar için bünyesinde çeşitli hataları barındırır. Instagram fotoğraf yüklenmiyor diyen kullanıcılar da bu hatalara sebep ...
X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...