Windows 10, Macos ve Linux'de Ses Dosyalarını Birleştirme | Sonsuz Teknoloji

Windows 10, Macos ve Linux’de Ses Dosyalarını Birleştirme

audacity logo

Ses veya video dosyalarını düzenlemek emek harcanması gerekn bir iştir.  Profesyonel ses ve video düzenleme programları genellikle karmaşık programlardır. Bir ses dosyasını birleştirmek veya bölmek istitorsanız, sadece ses birleştirme veya bölme işlemini yapan küçük araçlar kullannmak kolay  bir kullanım ve hızlı bir çözüm olacaktır. Bu makalede bahsedeceğimiz ücretiz açık kaynak bir araç olan Audacity her ikisini de yapabilir. Audacit türkçe desteği olduğundan kolayca kullanabileceğiniz bir araçtır. Audacity aracının Windows, MacOS ve Linux sürümleri mevcuttur.

Ses Dosyalarını Birleştirme

Audacity‘i linkden işletim sistemine uygun olanını indirin ve kurun. Kurma işlemini tamamladıktan sonra birleştirmek istediğiniz ses dosyalarını uygulamaya sürükleyip bırakın. Birden fazla dosya üst üste eklenir.

audacity

Dosyaları birleştirmek için, bir ses dosyasını çift tıklatın, Ctrl + C klavye kısayolunu kullanın. Hangi ses dosyası ile birleştirecekseniz o ses dosyasının sonuna veya ortadaki herhangi birine tıklayın ve yapıştırmak için Ctrl + V klavye kısayoluna basın. Bu şekilde istediğiniz kadar ses dosyalarını ard arda ekleyin. İsterseniz microfon işaretine basarak kendi sesinizi de kayıt edip ekleyebilirsiniz. Birleitrdiğiniz ses dosyasının dışındaki diğer ses dosyalarını silin. Birleştirilmiş dosyanızı dışa aktarmak için menü çubuğundaki “Dosya” altındaki “Dışa Aktar” seçeneğini kullanabilirsiniz. Dışa aktar seçeneğinden sonra istediğiniz ses dosyası formatını seçebilirsiniz. En popüler ses dosyası mp3 seçeneği lstenin başında yer alır.

Birleştirme yaparken bir dosyayı diğerinin sonuna veya başlangıcına eklemek zorunda değilsiniz. Bir dosyayı diğerinin ortasına ekleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken dosyayı eklemek istediğiniz yere tıklamak.

Audacity, AIFF, AU, FLAC, MP2, MP3, OGG, Vorbis ve WAV’ı destekliyor. MacOS’ta M4A (AAC) ve MOV’u destekler ve ffmpeg kütüphanelerini kurarak Windows 10’da M4A desteği ekleyebilirsiniz. Birleştirdiğiniz medya dosyalarının uygulama tarafından desteklendiğinden emin olun.

Dosyalar farklı kayıt ortamlarında yapılmışsa, bunları birleştirmek sesi düzgün yapmaz. Sesi tek olarak veya bölümler halinde değiştirebilirsiniz. Bu size kalmış ancak aynı ortamda veya tek bir ortamda kaydedilmemişse, tüm sesin aynı şekilde çalmasını bekleyemezsiniz.

Audacity ile sadece birleştirme değil bir ses dosyasının istediğiniz bir kısmını bömenize de imkan sağlar. Bölme işlemini yapıp, istemediğiniz paraçaları  silip attıktan sonra kalan sesi yukarıda yaptığımız işlem gibi dışa aktararak kayıt edebilirsiniz. Basit araç olmasına rağmen bir çok özelliği mevcuttur.

Bir yorum bırakınız...

*