Windows 10 Onarım Hataları ∞ Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Onarım Hataları

windows 10 onarım hataları

Windows 10 bilgisayarı uzun süre kullanımlar sonunda zaman zaman temizleyerek onarım yapmak bilgisayar performansını arttırır. Windows 10’da oluşabilecek hataları ortadan kaldırır. Bilgisayarı onarmak isterken yapacağınız Windows 10 onarım hataları bilgisayarınızı tamamen çalışmaz hale getirebilir. Windows 10 bilgisayarda  temizlik yaparken en çok yapılan onarım hatalarına gelin birlikte inceleyelim.

Kurtarma Bölümünü Silme

Windows 10’u bilgisayara yüklediğinizde diskinizde otomatik olarak bir kurtarma bölümü oluşturur. Bu alan, bilgisayara format atmadan bilgisayarı kurtarma işlemini yapmak için Windows tarafından ayrılmış bir alandır.

disk yönetimi

Kurtarma bölümünüzün boyutuna bakmak için, Başlat düğmesine sağ tıklayın veya Win + X’e basın , ardından listeden “Disk Yönetimi”ni seçin. “Sistem Ayrıldı” adı altında küçük boyutta bir disk alanı göreceksiniz. Bu disk alanını silmek için zorlamayın.

Disk yönetimi araçlarını kullanarak, sürücünüzde yer açmak için bu bölümü silmenize izin verilir. Ancak, disk yönetiminde “Sistem Ayrıldı” alanını silerseniz, Windows 10’da oluşabilecek hatalarda bilgisayarınızı kurtarma işlemleri yapamazsınız.

Kayıt Defteri Kullanımı

Kayıt Defteri, Windows’un hem işletim sistemi hem de üçüncü taraf uygulamaları için her türlü ayarı sakladığı bir veri tabanıdır. Kayıt defterine genellikle özel ayarlar yapabilmek için girilir. Bazı ayarları değiştirmek için İnternette araştırma yaptığınızda bazı dosyaları silmenizi veya değiştirmeniz için yönlendirirler, böyle durumlar için her zaman kayıt defteri yedeğini alın.

regedit yedek alma

İnternette çok fazla kayıt defteri temizleyicisi ile ilgili program var. Çoğu kişi bu programların bilgisayarda depolama alanı açacağı düşüncesi var ancak bu yanlıştır. Kayıt defteri depolama alanında çok fazla yer kaplayan dosyalar değildir. Kayıt Defteri temizleyicisi kullanırsanız, sisteminize yarardan çok zarar verebilirsiniz. Kayıt Defteri karmaşık bir yerdir, bu nedenle iyi bir Kayıt temizleme yazılımı bile önemli bir dosyayı bozabilir ve yanlışlıkla silebilir. Böyle bir durumda Windows’u bozabilir, bir programa zarar verebilir veya başka büyük sorunlara neden olabilirsiniz.

Sistem Dosyaları Silme

Windows10 içerisinde silinmemesi gereken önemli dosya ve klasörler vardır. Windows 10’da bilgisayarda depolama alanı açmak için hangi dosyalar ve klasörler silinebilir

ve hangi dosyalar ve klasörler silinemez konusunu bilmeniz gerekir.

“C:\Windows” gibi önemli sistem dizinlerindeki dosyaların ne işe yaradığını bilmiyorsanız silmekten kaçınmalısınız. İşletim sistemi varsayılan olarak bunların çoğunu gizler, bu nedenle gizli dosyaları göstermeyi seçip seçmediğinizi iki kez kontrol etmeniz daha da önemlidir. Windows 10’da silinebilecek veya silinemez dosyalar konusunda yukarıda verilen linkler üzerinden detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sürücü Güncelleme

Driver olarak da tanımladığımız sürücüler, bilgisayara bağlanan tüm donanımın düzgün çalışmasını sağlayan yazılımlardır. Bu dosyalar eksik veya bozuk olursa bağlı bulunduğu donanım çalışmaz hale gelir.

Sürücü Güncelleme

Driver güncellemesi yapmak için reklam veren ücretsiz ve ne olduğunuz bilmediğiniz yazılımlardan uzak durun bu yazılımlar sürücülerinize zarar verebilir ve donanımlarınızı çalışmaz hale getirir. Sürücü güncelleme için yazılım kullanacak iseniz, reklamsız kaliteli yazılımlar kullanın. Sürücüleri güncellemenin en iyi yolu donanım ürününüzün resmi sitesine gidip Driver bölümünden en son Driver sürümünü indirmek ve bilgisayarınıza kurmaktır.

Windows Temizliğinde Dikkatli Olun

Windows 10 bilgisayarda bakım yapmak önemlidir. Ancak Windows 10’da onarım hataları sizi daha zor duruma sokabilir. Bu nedenle Windows 10 bilgisayar temizliği yaparken biraz dikkatli olmak gerekir.

Bir yorum bırakınız...

*