Windows 10 Program Kurulmuyor Hatası Çözümü | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Program Kurulmuyor Hatası Çözümü

windows 10 gizlilik

Windows 10 bir çok hazır programla ile birlikte gelse de Windows 10’a yeni programlar kurma ihtiyacı duyarız.  Windows 10’a program kurmaya çalıştığımızda sorularla karşılaşılması sinir bozucudur. Bu makalede sizlere Windows 10’a program kurulmuyor hatasının çözümünü anlatacağız.

Bilgisayarı Yeniden Başlatın

Bilgisayarı yeniden başlatmak Windows bilgisayarlarda birçok sorunun çözümü için ilk yapılması gereken bir adımdır. Windows 10’a program kurulmuyor hatasının çözümünde de bilgisayarı yeniden başlatmak ilk yapılması gereken davranıştır. Bilgisayarı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Sorun çözülmediyse aşağıdaki adımları uygulamaya başlayın.

Uygulama Yükleyici Ayarlarını kontrol edin

Windows 10, Microsoft Store’dan program yüklemenize olanak sağlar. Bazı ayarlar yalnızca Microsoft Mağazasından program yüklemenize izin verir. Bu nedenle Windows Mağaza dışında da internet’ten indirdiğiniz bir programı yüklemek için aşağıdaki ayarları kontrol etmeniz gerekir.

herhangi bir yere

İlk yapılması gereken kontrollerden biri; Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler’e gidin . Üstte, Uygulamaların nereden alınacağını seçin bölümünü göreceksiniz . Açılır menü “Yalnızca Microsoft Store (önerilen)” olarak ayarlanmışsa, başka bir yerden uygulama yükleyemezsiniz. Bu ayarı “Herhangi Bir Yere” olarak değiştirin.

geliştiriciler için

Yine yukarıdaki benzer ayar, dışarıdan program yükleme ayarını kontrol etmemiz gerekiyor.  “Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Geliştiriciler için” de kontrol etmelisiniz . Burada, “Microsoft Store Uygulamaları” seçili olursa program yüklemesi  sadece Microsoft Store mağazasından gerçekleşir dışarıdan yükleme yapılamaz bu nedenle, her türlü yüklemenin yapılabilmesi için “Dışarıdan yükleme uygulamaları”nın seçili olması gerekmektedir.

Boş Disk Alanı

Disk alanında yeteri kadar alan yoksa program yükleyemezsiniz. Yetersiz disk alanı küçük programlar için nadiren bir sorun olsa da, Microsoft Office veya Adobe ürünleri gibi fazla depolama alanına ihtiyaç olan  programlarının yüklenmesinde sorunlara neden olabilir. Harddiskinizde gereksi programları kaldırarak ve gereksiz dosyaları silerek disk alanını genişletin.

İlgili: Windows’da Programlı ve Programsız Disk Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Yükleme Dosyasını Yönetici olarak çalıştırın

yönetici olarak çalıştır

Bazı program kurulumları yönetici olarak çalıştır yetkisi ile çalıştırılma ihtiyacı duyar. Yükleme yapamcağınız kurulum exe dosyasını sağ tıklayın ve dosyayı “Yönetici olarak çalıştır”a tıklayarak yüklemeyi başlatın. Yönetici hakları verdikten sonra, umarız yükleme işlemi başarılı bir şekilde devam eder.

İlgili: Windows 10’da Bilgisayar Açılırken Bir Programı Yönetici Olarak Çalıştırma

64 Bit Uyumluluğunu Kontrol Edin

Birçok program hem 32 bit hem de 64 bit sürümler sunar. 64 bit sadece Windows’un 64 bit sürümleriyle çalışır. 32 bit programlar hem 32 bit Windows hem de 64 bit Windows üzerinde çalışır. Çünkü 64 bit Windows geriye dönük olarak uyumludur. Kurmak istediğiniz program ile Windows sürümü arasındaki uyumu kontrol edin.

İlgili: 64 Bit (x64) ve 32 Bit (x86) Arasındaki Fark

Program Sorun Gidericileri’ni çalıştırın

Windows 10, genel sorunları algılamaya ve gidermeye çalışan bir sorun giderme aracı vardır. Pek sorun çözen bir araç değildir ancak denemeye değer.

program sorun gidericisi

Sorun gidericiye erişmek için Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Sorun Gider”e gidin . Burada sağ alanda “Program Uyumluluğu Sorun Gidericisi”ni bulun ve çalıştırın. Mağaza uygulamasında sorun yaşıyorsanız Windows Mağazası Uygulamaları aracında da soru gidericiyi çalıştırabilirsiniz.

Antivirüs Ayarlarını İnceleyin

Bazen, virüsten koruma yazılımları yeni bir program kurulmasını engelleyebilir. Bunu anlamanın en iyi yolu antivüs programını devre dışı bırakarak programı kurmayı denemektir. Bilgisayara kurmaya çalıştıınız program güvenilir  olmayan kaynaklardan gelen bir programsa ve antivirüs programınız bu programın kurulmasını engelliyorsa bilgisayarınıza o programı kurmaktan vazgeçin. Antvirüsü devre dışı bırakarak program kurma işlemini güvenilir kaynaklı programlarda uygulayın.

Programın Windows Sürümünüzle Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Windows 10 bilgisayara kurmak istediğiniz program eski işletim sistemlerinde çalışan eski sürüm bir program ise Windows 10’a kurulmayabilir. Kurmak istediğiniz programın sürümünü ve hangi işletim sistemi ile uyumlu olup olmadığını İnternet’ten kontrol edin. Kurmak istediğiniz programın yeni sürümünü bulmaya çalışın ve yeni sürümünü kurun.

İlgili: Windows 10’da Eski Oyun Exe Dosyası Nasıl Çalıştırılır?

uyumluluk modu

Eski sürüm destekli programları çalıştırmak için Windows 10’da bir seçenek vardır. Çalıştırmak istediğiniz exe dosyasını sağ tıklayın ve “Özellikler’i seçin . Açılan pencerede “Uyumluluk” sekmesine gidin.  “Uyumluluk sorun gidericisini çalıştır” seçeneğini seçmek, programın kurulmasını engelleyen sorunları otomatik olarak tepit etmeye çalışır.

Aynı sekmedeki devamındaki seçenekte “Bu programın çalıştırılacağı uyumluluk modu”nu tıklayarak etkinleştirin kurmak istediğiniz programın eskiden çalıştığı işletim sistemlerinden birini seçerek “Uygula” “Tamam”ı tıklayarak programı tekrar kurmayı deneyin.

Bir yorum bırakınız...

*

Com.google.process.gapps

Com.google.process.gapps İşlemi Durdurdu Hatası Ve Çözüm Yöntemleri

Tüm teknolojik cihazlarda olduğu gibi Android cihazlarda da işletim sistemi ya da ...
udf dosyası

UDF Uzantılı Dosyayı PDF’ye Çevirme

UDF dosyası, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) programında kullanılan belge türüdür ...
2021 için SEO

SEO Teknikleri Nelerdir? – 2021

SEO, işletmelerin ve reklam geliri olan web sitelerinin göz ardı edemeyeceği bir ...
Android TV Box

Android TV Box Nedir? Android TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Android TV Box kavramı son zamanlarda sıkça duyulmaya başlanan kavramlardan birisi Peki, ...
Windows 10 açılırken açılan klasörler ve programlar

Windows 10’da Programların ve Klasörlerin Yeniden Açması Nasıl Durdurulur?

Windows 10 bilgisayarda bir program açıkken bilgisayarı kapattığınızda veya yeniden başlattığınızda, Windows ...
gmail-karanlık-mod3

Gmail’de E-postaya Son Kullanma Tarihi Nasıl Eklenir?

Gmail ile gönderilen e-postalar için son kullanma tarihi ayarlayabilirsiniz. E-posta karşıya ulaştıktan ...
Excel Tablo Oluşturma

Excel’de Satırları Sütunlara – Sütunları Satırlara Dönüştürme

Excel’de yaptığınız bir çalışmada verileri dikey sütunlar halinde girmeye başladıysanız ve daha ...
Facebook Canlı Yayın

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? 

Facebook canlı yayın özelliği, son dönemlerde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Söz ...