Windows Şifresi Nasıl Kaldırılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows Parola Nasıl Kaldırılır?

WİNDOWS 10 ŞİFRE KALDır

Bilgisayara şifre koymak kişisel bilgiler için güvenlidir. Bilgisayarınızda önemli bilgiler yol ise bilgisayar açılışında şifre ekranı ile karşılaşmak sıkıcı olabilir ve kaldırmak isteyebilirsiniz. Windows, çok fazla uğraşmadan şifreyi kaldırabilirsiniz.

Bu makalede ele aldığımız teknikleri kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı uyarılar var.

  • Şifre kaldırma işleminin çalışması için yerel bir hesap kullanıyor olmalısınız. Çevrimiçi olarak Microsoft hesabı kullanıyorsanız şifrenizi kaldıramazsınız. Bir Microsoft hesabı kullanıyorsanız bu hesabınızı yerel bir hesaba döndürmeniz gerekir.
  • Şifreyi bilgisayarınızdan kaldırmak güvenlik riski oluşturabilir. Bu nedenle çok önemli kişisel bilgileriniz varsa parolayı kaldırmak istemeyebilirsiniz.
  • Windows PC’nizde yalnızca bir hesabınız varsa, parolanızı silmek yerine otomatik olarak oturum açması için Windows’u ayarlamak daha iyi bir fikirdir; Bu makalenin devamında nasıl yapılacağını göstereceğiz ve içerdiği güvenlik risklerini de bahsedeceğiz.

Yerel Kullanıcı Hesabı için Windows Şifresi Nasıl Kaldırılır

  • Ayarlar “uygulamasını açın.
  • Ardından, “Hesaplar” sekmesini tıklayın.
  • Sol taraftaki ayarlar listesinden “Oturum Açma Seçenekleri”ni seçin ve ardından sağdaki “Parola” bölümünün altında “Değiştir” düğmesini tıklayın. Parola yoksa “Ekle” yazacaktır.
  • Parolanızı değiştirmek için, güvenlik nedeniyle önce mevcut şifrenizi onaylamanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, “İleri” düğmesini tıklayın.
  • Sonraki bölüm için, oturum açmak için bir şifre kullanmak istemediğimizden, tüm alanları boş bırakın ve “İleri” yi tıklayın. Bir parola girerek ve boş bırakarak, Windows mevcut parolanızı boş bir parola ile değiştirir.
  • Son olarak “Son” düğmesini tıklayın.

Alternatif olarak, Komut İstemi açın. Komut istemini açmak için Windows arama alanına “Cmd” yazın ve enter’a basın. Aşağıdaki komutu kullanın “kullanıcı adı” alanınıza kullanıcı adınızı yazın sonraki tırnak işareti boş bırakarak enter’a basın.

net user "kullanıcı adı" ""

Otomatik Olarak Windows’ta Oturum Açma

Bilgisayarınızda yalnızca bir kullanıcı hesabınız varsa, otomatik olarak oturum açmak daha iyi bir seçenektir. Bu yöntemde de güvenlik riski bulunduğunu unutmayın. Aynı risk şifre kaldırma işlemi  için de geçerlidir: Herkes PC’nize girme riski vardır. Windows’un otomatik olarak oturum açmasını istiyorsanız, ayarı kolaydır.

Netplwiz komutunu Başlat arama Menüsü’nden veya Komut İstemi’nden çalıştırın. Açılan Kullanıcı Hesapları penceresinde, “Kullanıcı bu bilgisayarı kullanmak için bir ad ve parola girmelidir” onay kutusunun işaretini kaldırın ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

parola kaldır

Son bir seçeneğin daha kapatılması gerekir. Ayarlar uygulamasında, Ayarlar> Hesaplar> Oturum Açma Seçenekleri’ne gidin. “Oturum açmayı gerekli kıl” altında açılan listeden “Hiçbir zaman” seçeneğini seçin.

Bir yorum bırakınız...

*