Windows 10 Sistem Gereksinimleri | Sonsuz Teknoloji

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

windows

Windows 10 sistem gereksinimleri anlamanın en iyi yolu, bilgisayarınızda Windows 7 çalışıyorsa, Windows 10’nun çalışma ihtimali yüksektir. Her iki işletim sistemi de benzer donanım gereksinimlerine sahiptir. Satın aldığınız yeni donanımlı bir bilgisayar da kesinlikle Windows 10’u da çalıştırır.

Windows 7’den Windows 10’a ücretsiz yükseltme yapabilirsiniz. Microsoft’un Windows 7’yi desteklemesini bitirmeden önce bu fırsatı kaçırmayın.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10 Sistem Gereksinimleri hemen hemen Windows 7 ile aynıdır. İşte Windows 10’un donanım gereksinimleri, doğrudan Microsoft resimi sitesinden alınmıştır :

  • CPU : 1GHz veya daha hızlı
  • RAM : 32 bit Windows için 1 GB veya 64 bit Windows için 2 GB
  • Sabit Disk : 32GB veya daha fazla
  • Grafik Kartı : DirectX 9 uyumlu veya daha yeni bir WDDM 1.0 sürücüsü ile

Windows 10’un biraz daha fazla sabit disk alanına ihtiyacı olmasına rağmen, Windows 7’nin on yıl önceki gereksinimleri aynı. Windows 7, 32 bit sistemler için 16 GB, 64 bit sistemler için 20 GB belleğe ihtiyaç duyar. Windows 8’in sistem gereksinimleri , Windows 7 ile aynıdır. Bilgisayarınız, Windows 7 veya 8 çalıştırıyorsa, Windows 10 da çalıştıracaktır.

Windows 10 Bilgisayarımda Çalışacak mı?

Yukarıda belirtilen Windows 10 sistem gereksinimleri, minimum sistem gereksinimlerdir. Daha iyi bir performans için bu sistem gereksinimlerinden biraz daha faza sistem ile Windows 10’u kullanmanız sizin için daha kullanışlı olacaktır.

32 GB, Windows 10 işletim sistemini kurmak için yeterli disk alanı olmasına rağmen, programları yüklemek ve dosyaları indirmek için daha fazla alana ihtiyacınız olacaktır. Yukarıda belirtilen depolama alanı sadece Windows 10 işletim sisteminin çalışması içindir. Çalıştırmak istediğiniz diğer programlar için ekstra depolama alanına ve RAM gibi donanımlara ihtiyacınız olacaktır.

Windows 10, Windows 7’den Daha Hızlı Olabilir

Windows 10’un bir şekilde daha hızlı olabileceğini de belirtmek gerekir. Örneğin, Windows 10’un son sürümleri , Spectre kusuru için daha hızlı bir çözüm içeriyor.

Windows 10’da ayrıca, Windows 7 piyasaya sürüldüğünden bu yana, on yıl boyunca süren bir geliştirme süreci bulunmaktadır. Örneğin, Microsoft, Windows 8’i Windows 7’den daha az RAM kullanacak şekilde tasarlamıştır.

İşletim Sisteminizi Windows 10’a Ücretsiz Yükseltebilirsiniz

Windows 7 kullanıyorsanız, Windows 10’a ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey geçerli bir Windows 7 veya 8 anahtarıdır. Windows 10’un uygun şekilde lisanslanmış ve etkinleştirilmiş bir sürümünü yükleyebilirsiniz.

Microsoft, 14 Ocak 2020’de Windows 7 desteği sona ermeden önce bu avantajdan yararlanmanızı öneririz. Windows 10’a yükseltmek, bilgisayarınızın güvenlik güncelleştirmeleri almaya devam edeceği anlamına gelir.

Yeni bir bilgisayar satın almayı düşünün

PC’nizin Windows 10’u iyi bir şekilde çalıştıramayacağından endişe ediyorsanız ve hala Windows 7 kullanıyorsanız, yeni bir bilgisayar satın alma fırsatını değerlendirin. Modern bilgisayarlarda daha hızlı CPU, daha hızlı depolama, daha iyi grafik donanımı ve daha eski sistemlere göre daha iyi pil ömrü vardır.

Bir yorum bırakınız...

*