Windows 10'da "Ayarlar" Çalışmıyorsa | Sonsuz Teknoloji Windows 10'da "Ayarlar" Çalışmıyorsa | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da “Ayarlar” Çalışmıyorsa

windows 10 ayar

“Ayarlar” uygulaması Windows 10’un önemli bir özelliğine haline geldi. Cihazları kontrol etmekten, kullanıcıları kontrol etmeye ve oyun özelliklerine kadar, sisteminizi kontrol etmek için “Ayarlar” uygulaması olmazsa olmaz duruma geldi. Ayarlar çalışmayı durdurması insanı zor duruma sokabilir.  Ayarlar uygulamanız durduysa veya ilk müdahale ile açılmıyorsa, ilk komutu verine getirmiyorsa yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Bunun için göz atılması gereken çözümlere göz atacağız;

Ayarları Açmanın Alternatif Yolları

Yanlışlıkla çalışan bir Ayarlar uygulamasına hızlı bir çözüm arıyorsanız, en iyi seçeneğiniz bunu denemek ve başka bir şekilde açmak olabilir. Ayarlar uygulamasını  açmanın bir diğer yolu da “Windows+ I ” tuşlarına basmaktır.

tüm ayar

Alternatif olarak, görev çubuğunda sağ alt taraftaki konuşma balonu  simgesine tıklayın açılan pencereden “Tüm Ayarlar” ı seçebilirsiniz.

Bu yöntemler işe yaramazsa veya Ayarlar uygulamanız hala Başlat menüsünüzden normal şekilde erişilemiyorsa, biraz daha detaylı bir şey denemenin zamanı geldi demektir.

Windows Uygulamalarını Yeniden Yükleme

Windows 10’daki Ayarlar uygulaması, resmi yerleşik Windows uygulamaları arasında sayılır, bu nedenle diğer tüm Windows 10 uygulamalarıyla birlikte, yeniden yüklemeniz gereken sorunları giderir.

yönetici powershel

Bunu yapmak için, PowerShell‘i açın  powershell açmak için sol alttan başlat menüsüne sağ tık yapın ve  “Windows powershell (Yönetici)” seçeneğini seçin ve aşağıdaki komutu girin:

Get-AppXPackage | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

Bu, tüm Windows uygulamalarını yeniden yükleyecektir. Umarım bu sorununuz çözer. Bununla da sorun çözülmediyse aşağıdaki seçeneklere göz atın.

SFC Taraması

“Ayarlar” uygulamasını düzeltmenin daha ayrıntılı yöntemini denemeden önce, işin yapılabileceği birkaç hızlı düzeltme söz konusudur. Sabit sürücünüzü hatalar için tarayın.  Windows + R tuşlara basarak Çalıştır’ı açın veya Başlat menüsüne gidin, cmd yazın, komut istemini açın ve “sfc/scannow” yazın enrterlayın. Bu başarısız olursa, Windows Update sorun gidericiyi indirin ve deneyin.

Yeni bir Windows Kullanıcı

Halen Ayarlar uygulamasını açamıyorsanız, yeni bir yönetici hesabı oluşturma ve dosyalarınızı ona aktarma konusunda daha radikal bir çözümün zamanı gelmiştir. Yeni bir hesap oluşturmak için Ayarlar uygulamasını kullanamadığınız için, Windows 10 Pro’nuz varsa Microsoft Ortak Konsol Belgesini kullanabilirsiniz.

1. Başlat’a tıklayın ve lusrmgr.msc yazın. Açılan pencereden, Kullanıcılar’ı  sağ tıklayın ve ardından “yeni kullanıcı ekleyin.” Bilgilerinizi girin, ardından mevcut hesabınızdan çıkın ve yeni olan ile giriş yapın. “ctrl + Alt+Delete” basarak geçiş yapabilirsiniz.

Windows 10 Home Edition’a sahipseniz, bunun yerine komut istemini kullanarak yeni bir kullanıcı oluşturmanız gerekir. Başlat menüsüne tıklayın, cmd yazın ve Komut İstemi’ne sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır”a tıklayarak giriş yapın. Komut İstemi’nde aşağıdaki komutu yazın, ancak yeni yönetici hesabı için oluşturmak istediğiniz kullanıcı adı ve parola ile: newusername: yerine kullanıcı adınızı newpassword yerine şifrenizi yazın

net user newusername newpassword/add

Hesabın oluşturulduğunu size bildirmek için “Komut başarıyla tamamlandı” mesajını göreceksiniz.

2. Ardından, “Denetim Masası -> Kullanıcı Hesapları -> Kullanıcı Hesapları -> Başka bir hesabı yönetin” bölümüne gidin.

3. Yeni oluşturduğunuz yeni hesabı seçin, “Hesap türünü değiştirin”, ardından yeni pencerede “Yönetici” ye tıklayın ve ardından “Hesap Türünü Değiştirin.” Yeni kullanıcı artık yönetici.

4. Mevcut hesabınızdan ve yeni kullanıcı hesabından çıkış yapın. Ayarlar uygulamasına erişmeyi deneyin, şimdi çalışıyor olmalı.

Bir sonraki adım, dosyalarınızı eski Windows hesabınızdan yeni hesaba aktarmaktır.

Dosya Gezgini’nde sistem sabit sürücüsüne Windows’un yüklü olduğu yere gidin, üstteki sekmede Görüntüle’yi tıklayın ve ardından “Gizli öğeler” kutusunu işaretleyin.

Eski kullanıcı hesabınıza Dosya Gezgini’nde varsayılan olarak “C:/Kullanıcılar/eski hesap adı” gidin ve çift tıklayın. Devam et’i tıklayın, istendiğinde hesap şifrenizi girin, ardından bu hesaptaki tüm dosyaları kopyalayıp “C:/Kullanıcılar/yeni kullanıcı” yeni hesaba yapıştırın. Klasörleri eski hesabınızdan yeni hesabınıza birleştirmek isteyip istemediğinizi soran bir mesaj görürsünüz. Evet’i tıklayın.

Bir yorum bırakınız...

*

E-Spor nedir

E-Spor Nedir, Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur, Popüler E-Spor Oyunları Hangileridir?

E-Spor bilinen bir diğer adı ile elektronik spor, son dönemin en popüler ...
aimlamp

AimLab Aim Geliştirme Programı Nedir?

AimLab, aim yani nişan alma yeteneğinizi geliştirdiğiniz Steam platformu üzerinden kullanılabilen bir ...
IceWarp

IceWarp Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Posta, günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılar, dijitalleşen ...
Lidar

Lidar Nedir? Nasıl Çalışır?

Lidar, iPad Pro 2020’ den sonra iPhone 12 Pro ve iPhone 12 ...
Ambilight

Ambilight Nedir? Hangi Televizyonlarda Var?

Ambilight, televizyonun arka kenar kısımlarında bulunan ve renkli şekilde yanabilen floresan teknolojidir ...
Image Segmentation

Image Segmentation Nedir, Ne İşe Yarar?

Image Segmentation ifadesinin Türkçe karşılığı olarak kullanılan “Görüntü Bölütleme” işlemi Nesne tanıma ...
Dual kamera

Dual Kamera Nedir Nasıl Çalışır?

Teknolojinin gelişmesi ile her geçen gün yeni özellikler çıkıyor. Dual kamera da ...
Bulut tabanlı sistemler

Bulut Tabanlı Sistemler Ne Demek?

Bulut tabanlı sistemler, kuruluma ihtiyaç duymadan web tabanlı uygulamalar yardımı ile online ...