Windows 10'da Başlat Menüsü Araması için Google Varsayılan Arama Motoru Nasıl Yapılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Başlat Menüsü Araması için Google Varsayılan Arama Motoru Nasıl Yapılır?

windows google arama

Cortana’yı daha önce kullandıysanız veya Başlat menüsünden bir şey aramaya çalıştıysanız, arama yapmak için Bing’i kullanır. Arama sonucunu tıkladığınızda, varsayılan tarayıcı olmasa da, Kenar tarayıcısında açılır. Açıkçası, Windows 10 bunu değiştirmeyi kolay bir yolu ile yaptırmıyor. Varsayılan arama motorunu doğrudan değiştiremezseniz de, Windows 10’u Google’ı kullanmaya ve favori tarayıcınızda sonuçları açmaya zorlayabilirsiniz. Bu makalede, bunu nasıl yapacağınız gösterilecektir.

Google’ı Başlat Menüsü için Varsayılan Arama Motoru olarak ayarla

Windows 10’un, Başlat menüsünden arama yaparken varsayılan arama motorunu veya tarayıcıyı değiştirecek bir seçeneği olmadığından, bunu zorlamalıyız. Bunu yapmak için Search Deflector adlı ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım kullanacağız. Bunu kullanarak, tüm aramaları favori tarayıcınıza en sevdiğiniz arama motoruna yönlendirebilirsiniz. Artık Bing ve Edge kullanmaya bağlı değilsiniz. Tek yapmanız gereken Search Deflector’ı kurmak ve hangi arama motoru ve tarayıcının kullanacağını söylemek.

1. Öncelikle, yazılımın resmi GitHub sayfasına gidin ve Search Deflector’ın en son sürümünü indirin. İndirdikten sonra, .exe dosyasını çift tıklayın ve yüklemeye devam edin.

windows google

2. Yükleme bittikten sonra karşınıza DOS ekranı gelecektir. Search Deflector, sisteminizdeki tüm yüklü tarayıcıları otomatik olarak bulur ve listeler. Tarayıcıyı seçmek için, ilişkili sayıyı girin ve Enter tuşuna basın. Benim durumumda, Chrome kullandığımdan, “1” yazdım. “System Default” seçeneğini de seçebilirsiniz. Bu seçenek, arama sonuçlarının her zaman geçerli varsayılan tarayıcınızda açıldığından emin olur. Bu yaklaşımın yararı, varsayılan tarayıcınızı değiştirirseniz, yeniden yapılandırmanız gerekmez.

3. “Y.” yazarak seçiminizi onaylayın.

windows google2

4. İlgili numarayı girerek favori arama motorunuzu seçin. Google’ı varsayılan arama motoru olarak istediğimizden, “7” yazın ve Enter’a basın.

5. Yine, “Y.” yazarak seçiminizi onaylayın.

6. Search Deflector’ı yapılandırmayı tamamladınız. Yapılandırma penceresini kapatmak için Enter tuşuna basın.

7. Ana kurulum penceresinde, kurulum prosedürünü tamamlamak için Finish düğmesine tıklayın.

Test etmek için web ile ilgili bir şey arayın ve Enter’a basın. İlk defa bir varsayılan program seçmeniz istenecektir. “Launcher.exe” yi seçin, “Her zaman bu uygulamayı kullan” onay kutusunu seçin ve “Tamam” düğmesine tıklayın. Search Deflector, aramayı seçtiğiniz arama motoruna yönlendirecek ve en sevdiğiniz tarayıcıda açacaktır.

Başlat menüsünde veya Cortana’da arama yaparken sağdaki panelde gördüğünüz hızlı sonuçların hala Bing tarafından sunulduğunu unutmayın. Sonuçlara tıkladığınızda, Arama bunları yapılandırmanıza göre yönlendirir.

Search Deflector yapılandırmasını değiştirmek veya kaldırmak isterseniz isterseniz, Search Deflector’u kaldırın veya tekrar yükleyerek seçimi değiştirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

excel microsoft

Excel’de Tekrarlanan Veriler Nasıl Silinir?

Excel’de tekrarlanan veriler oldukça kolay bir yöntem sayesinde otomatik bir şekilde silinir ...
windows

Windows 10’da Görev Çubuğunu Otomatik Gizleme

Windows 10 görev çubuğu, bilgisayarda sık kullanılan programlara ulaşmak için kullanışlı bir ...
cymera kamera

Cymera Camera Uygulaması Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Mobil uygulama sektöründe yaşanan olumlu gelişmeler sayesinde günümüzde birçok akıllı telefon ve ...
Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...