Windows 10’da Birden Çok Klasör Oluşturma ∞ Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Birden Çok Klasör Oluşturma

dosya

Windows 10 bilgisayarınızda her hangi bir sebepten dolayı hızlı bir şekilde birden fazla klasör oluşturmak isterseniz, tek tek klasör oluşturmak yerine, Windows 10’da Komut İstemi, PowerShell veya bir toplu iş dosyasını kullanarak aynı anda birden çok klasör oluşturabilirsiniz.

Komut İstemi Kullanılarak Birden Çok Klasör Nasıl Oluşturulur?

  • Windows 10 Komut İstemi’ni açmak için Windows Arama çubuğuna “cmd” yazın. Ardından, arama sonuçlarından “Komut İstemi” ni sağ tık yapın ve “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin.
  • Cmd ekranında Yeni klasör oluşturmak istediğiniz yola ulaşmak için; CD yazın ve ardından ulaşmak istediğiniz yolun URL’sini yazın ve enter’a basın. Örnek “cd C:\Users\Aras\Documents”

klasör oluşturma

  • Windows 10’da klasör oluşturmak istediğiniz, klasöre ulaştıktan sonra, yeni klasörler oluşturma işlemine başlayabilirsiniz. Örnek olarak hafta günlerinin her birini bir klasör olarak oluşturmak istersek “C:\Users\Aras\Documents” ibaresinden sonra “md Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi, Pazar” yazın ve enter’a basın.

klasörler

  • Enter’a bastığınızda hedef klasörünüzde hafta günlerinin her biri klasör olarak oluşturulacaktır.

İlgili: PowerShell ve CMD (Windows Command Prompt) Arasındaki Fark Nedir?

PowerShell Kullanarak Birden Çok Klasör Oluşturma

Windows PowerShell’i kullanarak da toplu olarak klasör oluşturabilirsiniz.  Görev çubuğundaki Windows Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Windows PowerShell (Yönetici) seçeneğini seçin.

yönetici powershel

  • Yine CMD’de olduğu gibi yeni oluşturmak istediğiniz klasörlerin yolunu belirleyin.
  • Daha sonra aşağıdaki komutu yazın.

powershell klasör

“pazartesi”, “salı”, “çarşamba”, “perşembe”, “cuma”, “cumartesi”, “pazar” | %{New-Item -Name “$_” -ItemType “Directory”}

  • Enter’a bastığınız da komut isteminizde olduğu gibi yeni klasörler oluşacaktır.

Toplu Komut Dosyası Kullanarak Birden Çok Klasör ve Alt Klasör Oluşturma

Alt klasörler oluşturarak klasörler oluşturmak için Komut İstemi’ni kullanmak karmaşıktır ve hata verir. Ana klasör yapısını bozabilir. Bunun yerine toplu iş dosyası kullanmak daha pratik olacaktır.

Masaüstünde sağ tık yapın ve Not Defteri dosyası oluşturun. İlk olarak  “@echo off” yazın sonrasında ana klasör ve alt klasörleri belirleyin. “md Pazartesi\Sabah, Pazartesi\Aksam, Salı\Sabah, Salı\Aksam” klasör adları oluştururken Türkçe karakterler kullanmayın.

@echo off

md Pazartesi\Sabah, Pazartesi\Aksam, Salı\Sabah, Salı\Aksam

dosya adı uzantısı

Not defterine yukarıdaki gibi klasörlerinizi oluşturduktan sonra “.bat” olarak toplu iş dosyası olarak kayıt edin. Toplu iş dosyası oluşturmak için; dosya gezgininde üst menüden “Görünüm” başlığı altındaki “dosya adı uzantıları” çeltiğini işaretleyin ve not defteri .txt uzantısını “.bat” olarak değiştirin.

Toplu iş dosyasını oluşturduktan sonra dosyayı yeni klasörleri oluşturmak istediğiniz yola alın ve “.bat” toplu iş doyasını çalıştırın. Bat dosyası çalıştıktan sonra tanımladığınız klasörler oluşacaktır.

 

Bir yorum bırakınız...

*