Windows 10'da "DistributedCOM Hatası 10016" Nasıl Düzeltilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da “DistributedCOM Hatası 10016” Nasıl Düzeltilir?

windows

DistributedCOM Hatası 10016, Windows XP’den bu yana hemen hemen her Windows sürümünde bulunan yaygın bir Windows sorunudur.

DistributedCOM nedir ve neden bu hata çıkıyor?

Distributed Component Object Model – Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli (DCOM) Windows bilgisayarlarda ağ iletişimi ayrılmaz bir parçasıdır. Bir uygulama internete bağlandığında her seferinde harekete geçen bir Microsoft teknolojisidir.

Örneğin, birçok web sitesi ve servis uzak bir sunucuya erişen komut dosyalarını kullanır. Sisteminiz bir komut dosyası kullanarak bir istek yaptığında, DCOM isteği özel komut dosyası nesnesine iletir.

Bir DCOM hatası genellikle bir uygulama veya hizmet DCOM’u kullanmayı denediğinde uygun izinlere sahip olmadığında meydana gelir.

1. DCOM Hatası 10016’yi Düzeltmek için Windows Kayıt Defterini Düzenleyin

Basit bir kayıt defteri ayarlaması DCOM Hatası 10016’yı çözebilir. Kayıt defterini düzenlemeden önce yedek almanızı önerilir.

Windows kayıt defterini açın. Bunu yapmak için, “Çalıştır” iletişim kutusunu  Windows + R tuşlarına basarak açın ve iletişim kutusuna “Regedit” yazın ve Enter tuşuna basın. Ayrıca Başlat arama menüsü kutusuna “regedit.exe” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Kayıt defterinde “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Ole” adresine gidin . Adresi kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi adres çubuğuna yapıştırabilirsiniz.

Aşağıdaki dört kayıt defteri anahtarını silin:

DefaultAccessPermission
DefaultLaunchPermission
MachineAccessRestriction
MachineLaunchRestriction

kayıt defteri

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın, ardından sisteminizi yeniden başlatın. Sisteminiz bundan böyle DCOM Hatası 10016’dan serbest kalacaktır.

2. Belirli Hata için DCOM İzinlerini Etkinleştirme

Bu işe yaramazsa, izleyebileceğiniz çok daha uzun bir geçici çözüm vardır. Bununla birlikte, tümü DCOM hataları sağlayan birkaç bireysel uygulamanız varsa, aşağıdaki işlem her hata için tekrarlamanız gerektiğinden biraz zaman alacaktır.

Olay Görüntüleyicisi’ndeki DCOM Hatası 10016 hata iletisi, sorunu oluşturan belirli uygulama veya işlemle ilgili bilgiler içerir.

Başlat Menüsü arama çubuğunuzda “Olay görüntüleyicisi” yazarak olay görüntüleyicisini açın.

olay görüntüleyici hata

Windows Günlükleri> Sistem” bölümüne gidin ve en son DCOM Hatası 10016’nızı bulun. açmak için “DistributedCOM” hata iletisini çift tıklatın.

“Genel” sekmesi içerisindeki açıklamada, CLSID (Sınıf kimliği) ve APPID (Uygulama ID) listesinde yer alan uygulama bilgileri, 10016 hatasının nedenini açıklar. Hangi uygulama veya hizmetin 10016 hatasının olduğunu buradan belirleyebilirsiniz.

Olay görüntüleyicisinden CLSID bilgilerini kopyalayın. Daha sonra kayıt defterini tekrar açarak aşağıdaki alana gidin

“HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{olay denetleyicisinden kopaladığınız CLSID buraya yapıştırın}”.

CLSID İzinlerini Düzenleme

Kayıt defteri girişlerinin sol tarafındaki listede, hatayla ilgili CLSID’yi sağ tıklayın ve ardından “İzin> Gelişmiş‘i seçin . Buradan, servisin İzinlerini düzenleyebilirsiniz. Dosya izinlerini değiştirmek de bir sürü Windows 10 sorununu çözebilir .

yetkiler

Administrators’ı seçin ve “Düzenle”yi tıklayın. Tam Denetim’i seçerek uygula ve tamam diyerek ekranları kapatın. Şimdi sisteminizi yeniden başlatın.

Yeniden başlatma tamamlandığında, Başlat Menüsü arama çubuğunuza “Bileşen Hizmetleri“ni girin Bilgisayarlar> Bilgisayarım> DCOM Yapılandırması.

bilgisayar bileşen

DCOM’u bir şekilde kullanan uzun bir servis listesi göreceksiniz. Adı ve olay görüntüleyicisinden elde ettiğimiz APPID’yi kullanarak servisi bulun, sağ tıklayın ve Özellikler > Güvenlik’i seçin .

Başlatma ve Etkinleştirme İzinleri altında, Düzenle > Ekle > Yerel Hizmet Ekle> Uygula’yı seçin . Şimdi, Yerel Aktivasyon kutusunu işaretleyin, Tamam’a basın ve sisteminizi yeniden başlatın.

Birden fazla 10016 hata sebebiniz varsa, CSLID / APPID kombinasyonu için bu işlemi her uygulama için tamamlamanız gerekir. Umarım, bu Distributed COM 10016 hatası düzelmiştir.

Bir yorum bırakınız...

*