Windows 10'da "DistributedCOM Hatası 10016" Nasıl Düzeltilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da “DistributedCOM Hatası 10016” Nasıl Düzeltilir?

windows

DistributedCOM Hatası 10016, Windows XP’den bu yana hemen hemen her Windows sürümünde bulunan yaygın bir Windows sorunudur.

DistributedCOM nedir ve neden bu hata çıkıyor?

Distributed Component Object Model – Dağıtılmış Bileşen Nesne Modeli (DCOM) Windows bilgisayarlarda ağ iletişimi ayrılmaz bir parçasıdır. Bir uygulama internete bağlandığında her seferinde harekete geçen bir Microsoft teknolojisidir.

Örneğin, birçok web sitesi ve servis uzak bir sunucuya erişen komut dosyalarını kullanır. Sisteminiz bir komut dosyası kullanarak bir istek yaptığında, DCOM isteği özel komut dosyası nesnesine iletir.

Bir DCOM hatası genellikle bir uygulama veya hizmet DCOM’u kullanmayı denediğinde uygun izinlere sahip olmadığında meydana gelir.

1. DCOM Hatası 10016’yi Düzeltmek için Windows Kayıt Defterini Düzenleyin

Basit bir kayıt defteri ayarlaması DCOM Hatası 10016’yı çözebilir. Kayıt defterini düzenlemeden önce yedek almanızı önerilir.

Windows kayıt defterini açın. Bunu yapmak için, “Çalıştır” iletişim kutusunu  Windows + R tuşlarına basarak açın ve iletişim kutusuna “Regedit” yazın ve Enter tuşuna basın. Ayrıca Başlat arama menüsü kutusuna “regedit.exe” yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

Kayıt defterinde “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Ole” adresine gidin . Adresi kopyalayıp Kayıt Defteri Düzenleyicisi adres çubuğuna yapıştırabilirsiniz.

Aşağıdaki dört kayıt defteri anahtarını silin:

DefaultAccessPermission
DefaultLaunchPermission
MachineAccessRestriction
MachineLaunchRestriction

kayıt defteri

Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın, ardından sisteminizi yeniden başlatın. Sisteminiz bundan böyle DCOM Hatası 10016’dan serbest kalacaktır.

2. Belirli Hata için DCOM İzinlerini Etkinleştirme

Bu işe yaramazsa, izleyebileceğiniz çok daha uzun bir geçici çözüm vardır. Bununla birlikte, tümü DCOM hataları sağlayan birkaç bireysel uygulamanız varsa, aşağıdaki işlem her hata için tekrarlamanız gerektiğinden biraz zaman alacaktır.

Olay Görüntüleyicisi’ndeki DCOM Hatası 10016 hata iletisi, sorunu oluşturan belirli uygulama veya işlemle ilgili bilgiler içerir.

Başlat Menüsü arama çubuğunuzda “Olay görüntüleyicisi” yazarak olay görüntüleyicisini açın.

olay görüntüleyici hata

Windows Günlükleri> Sistem” bölümüne gidin ve en son DCOM Hatası 10016’nızı bulun. açmak için “DistributedCOM” hata iletisini çift tıklatın.

“Genel” sekmesi içerisindeki açıklamada, CLSID (Sınıf kimliği) ve APPID (Uygulama ID) listesinde yer alan uygulama bilgileri, 10016 hatasının nedenini açıklar. Hangi uygulama veya hizmetin 10016 hatasının olduğunu buradan belirleyebilirsiniz.

Olay görüntüleyicisinden CLSID bilgilerini kopyalayın. Daha sonra kayıt defterini tekrar açarak aşağıdaki alana gidin

“HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{olay denetleyicisinden kopaladığınız CLSID buraya yapıştırın}”.

CLSID İzinlerini Düzenleme

Kayıt defteri girişlerinin sol tarafındaki listede, hatayla ilgili CLSID’yi sağ tıklayın ve ardından “İzin> Gelişmiş‘i seçin . Buradan, servisin İzinlerini düzenleyebilirsiniz. Dosya izinlerini değiştirmek de bir sürü Windows 10 sorununu çözebilir .

yetkiler

Administrators’ı seçin ve “Düzenle”yi tıklayın. Tam Denetim’i seçerek uygula ve tamam diyerek ekranları kapatın. Şimdi sisteminizi yeniden başlatın.

Yeniden başlatma tamamlandığında, Başlat Menüsü arama çubuğunuza “Bileşen Hizmetleri“ni girin Bilgisayarlar> Bilgisayarım> DCOM Yapılandırması.

bilgisayar bileşen

DCOM’u bir şekilde kullanan uzun bir servis listesi göreceksiniz. Adı ve olay görüntüleyicisinden elde ettiğimiz APPID’yi kullanarak servisi bulun, sağ tıklayın ve Özellikler > Güvenlik’i seçin .

Başlatma ve Etkinleştirme İzinleri altında, Düzenle > Ekle > Yerel Hizmet Ekle> Uygula’yı seçin . Şimdi, Yerel Aktivasyon kutusunu işaretleyin, Tamam’a basın ve sisteminizi yeniden başlatın.

Birden fazla 10016 hata sebebiniz varsa, CSLID / APPID kombinasyonu için bu işlemi her uygulama için tamamlamanız gerekir. Umarım, bu Distributed COM 10016 hatası düzelmiştir.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...