Windows 10'da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Dokunulmaması Gereken Klasörler ve Dosyalar

dosya ve klasörler windows 10

Windows 10 işletim sistemi bilgisayarda kişisel ve işletim sistemine ait klasörler ve dosyalarla doludur. Windows 10’da geçici olarak bulunan dosyalar olsa da hiç dokunulmaması ve kesinlikle düzenleme dahi yapılmaması gereken klasörler vardır. Bu yazımızda Windows 10 asla dokunulmaması gereken kalsörler ve dosyalar konusundan bahsedeceğiz.

Program Files ve Program Dosyaları (X86)

Program files

Windows 10 bilgisayara bir program yüklendiğinde programlar kurulumları otomatik olarak Program Files veya Program Dosyaları (X86) klasörlerine yüklenir. 32bit programlar Program Dosyaları (X86) klasörüne 64bit programlar ise Program Files klasörüne yüklenir.

Bazı istisnalar dışında bu klasörlerin içerisindeki klasör ve dosyalara asla dokunulmaz. Program Files ve Program Dosyaları (X86) klasörlerini Windows size izin vermiyorsa farklı metodlar kullanarak silmeye veya değiştirmeye çalışmayın. Bu klasör içerisindeki klasör veya dosyaları silmeniz bilgisayardaki programların çalışmasını engelller. Muhtemelen düzenleme yapmaya veya silmeye zorladığınız klasörün veya dosyanın programı çalışmayacaktır.

Bilgisayardan bir programı tamemen kaldırmak istiyorsanız Windows bilgisayarın program kaldırma özelliğini kullanarak programları kaldırarak dosyaları silmelisiniz.

İlgili: 32-Bit ve 64-Bit Windows Arasındaki Fark Nedir?

System32

System32 klasörü neredir diye soracak olursa gayet kolay ulaşılabilecek yerdedir. System32 klsörü, C:\Windows\System32 konumunda yer almaktadır.

“C:\Windows” klasöründe yer alan dosyaların hemen hepsi önemlidir. Ancak, System32 klasörü özel bir öneme sahiptir. Bilgisayarın düzgün çalışması için gerekli olan yüzlerce DLL dosyası ve sistem dosyaları bu klasör içerisinde yer alır.  Windows’u açılmasını sağlayan gerekli dosyalar, ses denetim, yazı tipleri ve daha fazlası System32 klasöründe bulunur.

Açıkçası, klasör Windows’un çalışması için kritik olduğu için, onunla uğraşmak Windows’u yeniden yüklemek zorunda kalabilirsiniz.

Pagefile.sys Dosyası

pagefile.sys yani sayfa dosyası “C:\pagefile.sys” adresinde bulunur. Ancak bunu normal şartlarda göremezsiniz bir sebepten dolayı klasör seçenekleri klasöründen gizli sistem dosyaları klasörü açtıysanız bu dosyayı göreceksniz. Bazı forum sitelerinden insanlar şaka yapmak amaçlı veya bilmediğinden bu dosyanın virüs dosyası olduğunu ve silinmesi gerektiğini belirtir. Peki pagefile.sys dosyası nedir ne işe yarar ve  silmek doğru mu?

pagefile.sys dosyası bilgisayardaki RAM’de, açık programları geçici olarak tutmaktan sorumludur. Örneğin bir Microsoft Word belgesini açtığınızda, hızlı erişim için RAM’e yerleştirilir. Bu nedenle, daha fazla RAM’e sahip olmak, aynı anda birkaç programı çalıştırmanıza izin verir. RAM’in çalışma prensibi ile ilgili daha detaylı bilgi için bu yazımıza bakın.

pagefile

RAM dolmaya başladığında, Windows, pagefile.sys dosyasını kullanır. Bu dosya, sabit sürücüde RAM gibi çalışmaya başlar.  Sabit sürücüler RAM’den çok daha yavaş olduğu için RAM performansı pagefile.sys dosyasından beklenmez.

Pagefile.sys dosyasının çok fazla depolama alanı kapladığını görebilirsiniz. Bu dosyanın birkaç gigabayt yer kaplaması ihtimali vardır. Genelde depolamada yer açmak için pagefiles.sys dosyasını devre dışı bırakmak

yoluna gidilmektedir. Bu dosyayı silseniz de Windows bu dosyayı tekrar oluşturacaktır. Bu sebeple genelde pagefile.sys devre dışı bırakılır.

Bilgisayarınızın  RAM gücü yeterli olsa bile bu dosyayı devre dışı bırakmak iyi bir fikir değildir. pagefiles.sys dosyasını devre dışı bıraktığınızda bilgisayarınız RAM kapasitesini aşıp RAM’e ihtiyaç duyduğunda bilgisayarınız donma noktasına gelir.

System Volume Information

Bu dosya C:\System Volume Information konumunda bulunur. Bu klasöre erişmek istediğinizde  Windows sizi erişim engeli uyarı ile uyaracaktır. Peki System Volume Information klasörü ne işe yarar ?

system volume information

System Volume Information klasörü, bilgisayarda oluşturulan Sistem Geri Yükleme noktalarını barındırır. Bu klasörü silmek yerine bu klasörün boyutunu küçültebilirsiniz. Bunun için;

sistem geri yükleme yapılandır

 • Başlat Menüsüne “Geri Yükleme Noktası” yazın ve “Bir Geri Yükleme Noktası Oluştur”u tıklayın.
 • Bu pencerede, C: sürücünüzü tıklayın ve Yapılandır’ı seçin.
 • Sistem Geri Yükleme’nin kullandığı alanı azaltmak için Maksimum Kullanım çubuğunu belirli bir miktara kaydırabilirsiniz , ancak ileride bir geri yükleme yapmanız gerekirse bunun seçeneklerinizi azaltacağına dikkat edin.

Notebook tarzı az depolama alanı olan dizüstülerde bu özellik varsayılan olarak genelde devre dışıdır. Bu özellik devre dışı ise sistem geri yükleme yapamazsınız.

WinSxS

Bu klasör, C:\Windows\WinSxS konumunda bulunur. WinSxS, Windows Yan Yana anlamına gelir ve Windows 9x sürümleriyle çalışmayı zorlaştıran bir soruna yanıt olarak oluşturulmuştur. Konuşma dili “DLL Hell” terimi, dinamik bağlantı kitaplığı (DLL) dosyaları çakıştığında, çoğaldığında veya bozulduğunda ortaya çıkan sorunları tanımlar.

winsxs

Bunu düzeltmek için Microsoft , her DLL’nin birden çok sürümünü toplamak ve Windows bir programı çalıştırdığında bunları isteğe bağlı olarak yüklemek için WinSxS klasörünü kullanmaya başladı .

Windows bilgisayarı ne kadar uzun süre kullanırsanız, bu klasör o kadar fazla depolama alanı kaplar. Bu klasör içerisindeki dosyaları tek seferde silmeniz doğru değil. Tek tek gereksiz dosyaları bulup silmekte maalesef zahmetli ve zor bir iştir. Bu nedenle buradaki gereksiz dosyaları silmek için disk temizleme araçları kullanmalısınız.

D3DSCache

D3DSCache klasörü,  C:\Users\[kullanıcı adı]\AppData\Local konumunda bulunur. İşletim sistemi görevleri için çok kritik önem taşımaz. Ancak birçok insan ne olduğunu merak ettiği için bahsetmeye değer bir klasördür. D3DSCache, Microsoft’un Direct3D API’si için önbelleğe alınmış bilgileri içeren bir klasördür.

d3dscache

Bu, oyunlarda ve diğer yoğun yazılımlarda grafik görüntüleme için kullanılan DirectX’in bir parçasıdır. Normal şartlar altında dosyalara dokunmanıza gerek yoktur ve dosyalar yalnızca birkaç megabayt yer kaplar. Ancak, grafik dosyalarıyla ilgili oyun çökmeleri yaşıyorsanız, bu önbelleği temizlemek faydalı bir adım olabilir. D3DSCache klasörü altındaki dosyalar oyun önbelleği temizlemek

için kullanılabilir.

 Sistem Klasörlerine Dokunmayın

Windows, dokunulmaması gereken dosyaları ve kalsörleri genelde gizli tutar. Standart kullanıcılar bu klasörlere pek ulaşamaz, ancak meraklı kullaıcılar bu klasörlere ulaşarak silme ve düzeltme eğilimine gidebilir. Ne yaptığınız hakında bilginiz yoksa bu klasörlerden uzak durun.

Gizli bir klasörde bilmediğiniz bir dosya gördüğünüzde, önce Google’da bir araştırma yaparak fikir sahibi olmak iyi bir fikirdir. Bu tür dosyalarda değişiklik yapacaksanız kesinlikle dosya veya klasörün yedeğini alın.

 1. Avatar

  Çok yardımcı oldu bilgi almamı sağladı bu site çok teşekkür ediyorum üzülüyordum yapamam diye çok beğendim

 2. Avatar
  Aslı nur
  15:50 29 Eylül 2020 15:50

  Çok faydalı bilgiler sundunuz. Çok teşekkürler. Herkes faydalanabilir bu bilgilerden teşekkürler.

Bir yorum bırakınız...

*

windows

Windows 10 Kullanıcı Adı Değiştirme

Bütün işletim sistemlerinde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminde de her kullanıcının ...
excel açılır

Excel Otomatik Yedekleme

Excel otomatik yedekleme işlemi, son derece önemli olan konulardan biri olarak kabul ...
windows 10 siyah ekran

Windows 10’da Dosya Uzantısını Gösterme

Windows işletim sisteminde dosyaların tamamı bir uzantıdan oluşur ve bilgisayarınızda bunları Windows ...
whatsapp

Whatsapp Toplu Mesaj Silme İşlemleri

Whatsapp toplu mesaj silme konusu, pek çok bireyin mustarip olduğu ve araştırdığı ...
POCO X3 nfc

Uygun Fiyatlı POCO X3 Türkiye’de! İşte Türkiye Fiyatı ve Özellikleri

Yakın zamanda duyurulan POCO X3 cihazının Türkiye fiyatı resmen belli oldu. Cihaz ...
htc desire 20

Yeni HTC Desire 20+ Resmen Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Orta segment yeni cihaz HTC Desire 20+ Tayvanlı şirket tarafından duyuruldu. Tayvan’da ...
mobil ödeme

Mobil Ödeme Nedir? Nasıl Kapatılır?

Gelişen teknoloji imkanları sayesinde ödeme yöntemlerinde de değişiklikler olmaya başladı. Söz konusu ...
windows 10 pil tüketimi

Windows 10’da Hangi Uygulama Ne Kadar Pil Tüketiyor?

Mevcut olan dizüstü bilgisayarınıza Windows 10 kurduysanız ya da bu işletim sistemine ...