Windows 10'da Dosya Uzantısını Gösterme | Sonsuz Teknoloji Windows 10'da Dosya Uzantısını Gösterme | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Dosya Uzantısını Gösterme

windows 10 siyah ekran

Windows işletim sisteminde dosyaların tamamı bir uzantıdan oluşur ve bilgisayarınızda bunları Windows 10 dosya uzantısı gösterme veya gizleme yöntemi ile dosya uzantılarının görünürlüğünü aktif edebilir ya da görünmez duruma getirebilirsiniz. Dünya genelinde en çok tercih edilen işletim sistemi olan Windows işletim sisteminde yer alan veya oluşturulan dosyaların tamamı bir uzantıdan oluşmaktadır. Bu uzantının türü dosya adı sonunda yer alan noktanın sağ tarafında yer alan üç veya dört harften oluşan isimdir.

Dosya uzantısı işletim sistemleri için oldukça önemlidir çünkü dosyanın uzantısı o dosyanın hangi program vasıtası ile oluşturulduğunu gösterir. Ayrıca dosya uzantısı söz konusu dosyanın hangi program ile açılabileceğini, dosyanın içerisinde nelerin bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca dosyanın varsayılan dosya simgesi de dosya uzantısı tarafından belirlenmektedir.

Dosya Uzantısı Nedir? Ne İşe Yarar?

Windows işletim sistemi üzerinde yer alan dosyaların tamamı bir uzantı sayesinde oluşturulur. Dosya uzantısı dosyanın nasıl bir program kullanılarak oluşturulduğunu, dosyanın türünü ve formatını göstermektedir. Bir dosyanın dosya uzantısına bakarak mevcut dosyanın hangi program ile oluşturulduğunu, hangi program ile açılabileceğini ve dosyanın hangi amaç ile kullanılabileceğini belirleyen ayrıntıdır.

Bir dosyanın uzantısına göz atarak o dosyanın bir internet sitesi, resim, müzik ya da PDF dosyası olup olmadığını kolaylıkla anlayabiliriz.  Günümüzde yüzlerce dosya uzantısı bulunmaktadır ancak bu uzantılardan bazıları kullanıcılar tarafından daha fazla kullanılan ve buna bağlı olarak daha fazla bilinen uzantılardır. Eğer bilgisayarınızı günlük işleriniz için kullanıyor iseniz bunlardan çok azını kullanıyorsunuzdur ancak profesyonel bir iş ile meşgul iseniz mevcut dosya uzantılarının büyük bir kısmını kullanıyorsunuz demektir. Bu dosya uzantılarının isminin dosya isimleri ile birlikte görünüp görünmemesini Windows 10 dosya uzantısı gösterme işlemi ile oldukça basit bir yöntem ile değiştirebilirsiniz. Gelin bu işlemi nasıl yapabileceğinizi birlikte görelim;

Windows 10 Dosya Uzantısı Gösterme

Windows 10 işletim sisteminde dosya uzantılarının dosyanın isminde sonunda görünüp görünmemesini değiştirebilirsiniz. Eğer sadece bir dosyanın dosya uzantısını görmek istiyorsanız,

windows 10 dosya uzantısı

  • Dosyanın üzerine farenizle sağ tıklayın ve özellikler sekmesine tıklayın.
  • Açılan pencere üzerinde yer alan “Genel” kısmını seçerek dosyanın uzantısını ve dosyanın ismini görebilirsiniz.

Uzantısını görmek istediğimiz bir dosya için uzantıyı görme işlemini yukarıdaki yöntemle yapabiliyoruz. Eğer bütün dosyalar için dosya uzantısını görmek istiyorsak ne yapmamız gerekiyor. Windows işletim sisteminde dosya uzantıları varsayılan olarak görülemiyor. Ancak bunu değiştirebilir ve uzantı isimlerini görebiliriz. Windows 10 veya Windows 8 işletim sistemlerini kullanıyor iseniz aşağıdaki adımları takip ederek Windows 10 dosya uzantısı gösterme işlemini yapabilirsiniz.

Adım 1: Masaüstü ekranına gidin ve oradan Bilgisayarım sekmesini tıklayarak açın.

bilgisayar sekmesi

Adım 2: Bilgisayarım sekmesinde yer alan “Görünüm” seçeneğine tıklayın.

bilgisayar görünüm sekme

Adım 3: Görünüm seçeneği içerisinde yer alan “Dosya Adı Uzantıları”nı seçeneğini işaretleyin.

dosya adı uzantısı

İşlemin hepsi bu kadar. Artık dosya isimleri dosya uzantılarıyla birlikte gösterilecek. Eğer işleminizi iptal etmek istiyorsanız üçüncü adımda yapmış olduğunuz dosya adı uzantıları seçeneğindeki tik işaretini kaldırabilirsiniz.

Bu yaptığımız Windows 10 dosya uzantısı gösterme yöntemi sadece Windows 10 ve 8 sürümlerinde yapılabilmektedir. Windows 7 veya daha eski bir işletim sistemi sürümünde daha farklı yöntemler bulunmaktadır.

Bir yorum bırakınız...

*

Framework

Framework Nedir? Ne İşe Yarar?

Yazılım dünyasında framework nedir? sorusunun ayrı bir önemi var. Yıllardır birçok farklı ...
yerli platform gain

Gain TV Nedir? Nasıl Üye Olunur?

Gain TV, Türkiye’ye yeni bir soluk getiren dijital film ve dizi platformudur ...
dünyanın ilk quantum ağı

Çin, Dünyanın İlk Kuantum İletişim Ağını Kurdu

Çinli bilim adamları, 4.600 kilometrelik bir mesafede yeryüzündeki 700’den fazla optik fiberi ...
Orijinal Telefon

Orijinal Telefon Nasıl Anlaşılır?

Sahte akıllı telefon üretimi, teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte ciddi bir artış trendine ...
samsunG oled

Samsung’un Yeni OLED Dizüstü Bilgisayar Ekranları

2020 yılında evden çalışma ve evden eğitimden dolayı çok insan bilgisayar almak ...
signal

WhatsApp’ın Gizlilik Politikasından Sonra Signal’in Yükselişi

WhatsApp, gizlilik politikası ile ilgili bir değişiklik yaptı ve ciddi ölçüde kullanıcıların ...
dns temizleme

Windows, Mac, Android ve iOS’ta DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

İnternette gezinirken, Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) ,  web adreslerini Windows, Mac, ...
Starlink

Starlink Nedir? Hızı ve Fiyatı Ne Kadar?

Starlink, Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından geliştirilen ve dünyanın çevresine konumlandırılan özel ...