Windows 10'da E-Posta Uygulaması Nasıl Kullanılır? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da E-Posta Uygulaması Nasıl Kullanılır?

windows 10 mail

Windows 10 Posta uygulaması, işinizi kolaylaştıracak harika bir araçtır. Bu özel e-posta istemcisi, kullanıcıya web tabanlı e-posta hizmetlerinin çoğunda olmayan özellikleri sunar. Gmail, iCloud ve Yahoo gibi e-posta hizmetlerinin her biri kendi çapında iyi olsa da, Windows’un kendi uygulaması kullanışlılığı açısından oldukça güzel görünüyor.

E-posta göndermek veya almak için özel bir uygulamaya sahip olmak, tüm e-postalarınızı takip etme sürecinizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Windows’un bu uygulamasında tek bir e-posta adresinizle kısıtlı kalmıyor, diğer bütün e-posta adreslerinizi uygulama içerisinde senkron şekilde takip edebiliyorsunuz. Bu nedenle, e-postalarınızı tek çatı altında toplamak kulağa hoş geliyor.

Windows 10 Posta Uygulamasına E-posta Hesabı Ekleme

  • Windows 10 Posta uygulamasını açmak için Windows aramaya Posta yazarak Windows Posta uygulamasını Başlatın.
  • Sol alanda “Hesaplar” butonuna tıklayın.
  • Sağ alandan “Hesap ekle” butonuna basın.

hesap ekleme

  • Karşınıza bazı e-posta platformları çıkacaktır.  Windos 10 Posta uygulamasına eklemek istediğiniz E-posta platformunu seçin ve E-postanızı ekleyin.

Windows 10 E-posta Gelen Kutusunu Ayarlama

Posta uygulama içersinde varsayılan olarak, farklı hesaplardan gelen e-postalar ayrı tutulur. Ancak sol bölmedeki menüyü kullanarak gelen kutuları arasında E-postalar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bütün e-postalarınızı tek bir yerde görmeyi de tercih edebilirsiniz.

gelen kutusu

Bunu yapmak için soldaki “Hesaplar” bağlantısını ve ardından sağdaki “Gelen kutularını bağla” yı tıklayın. Ardından iki veya daha fazla e-posta hesabı seçin, birleştirmiş olduğunuz gelen kutusu için yeni bir ad girin ve kaydet düğmesine tıklayın. Burada epostalarınızı gruplayarak maillerinizi takip edebilirsiniz.

Windows 10 E-posta Eşitleme Ayarları

hesap ayarları

“Hesaplar”seçeneği altında sekronize etmek istediğniz e-posta adresini seçin ve sağ tıklayın. Buradan “Hesap Ayarları” seçeneğini seçin.

senkron mail

“Posta kutusu eşitleme ayarlarını değiştir” seçeneğini seçin.

eşitleme ayarları

Bu seçenek posta uygulamasına gelen kutusundaki yeni iletilerin ne sıklıkta kontrol edileceğini ve gelen gelen kutusundan iletilerin ne kadarının indirmesi gerektiğini seçebilirsiniz.

Windows 10 Posta Uygulaması Araç Çubuklarını Ayarlayın

Birden fazla e-posta hesabınız varsa veya posta klasörleri arasında sürekli geçiş yapıyorsanız, soldaki gezinme çubuğu son derecede kullanışlıdır. Bununla birlikte, uygulama penceresinin sol üst köşesindeki üç satırlı simgeyi tıklayarak arayüz görünümünde değişiklik yapabilirsiniz. Bu size daha fazla alan sağlamak için bölmeyi daraltır, simgeye tekrar tıklamak isedaralan alanı tekrardan genişletir. Menü daraltılmış olsa bile kolaylıkla uygulama içerisinde gezinebilirsiniz.

Windows 10 Posta Çoklu Mesaj Okuyun

İki e-postayı yan yana görmek istediğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz, ancak e-uygulama aynı anda yalnızca bir ileti gösterir. Bu problemifarklı yollarla çözmek için, okumak istediğiniz bir e-postayı seçin ve ekranda yer alan ”İletiyi yeni pencerede aç”seçeneğine tıklayın. Ardından okumak istediğiniz bir başka e-postayı seçin ve önceki işlemi tekrarlayın.

Mesaj Gönderin veya Cevaplayın

Posta uygulamasından yeni bir e-posta göndermek için, sol taraftaki bölmede “Yeni posta” yı tıklamanız yeterlidir. E-postaları cevaplamak olduk ca kolaydır.  Yeni bir e-posta geldiğinde, gelen kutusuna tıklayın ve sağ tarafta yer alan önizleme bölümünde görüntülemek için istediğiniz bir mesajı seçin. (Okumadığınız mesajlar uygulama üzerinde koyu renkle gösterilecektir) Mesajınızı okuduğunuz bölümün üst kısmında iletileri yanıtlamak, silmek, işaretlemek ve daha fazlası için seçenekler bulunur. Bu bölümden istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Windows 10 Posta Klasörlerini Düzenleme

klasörler

Klasörler, gelen kutunuzu düzenli tutmanın harika bir yoludur. Gelen kutunuz büyük olasılıkla varsayılan olarak birkaç klasöre ayrılmıştır, ancak bunların dışında daha fazla dosya oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için sol bölmedeki “Klasörler”i tıklayın, ardından görünen menüdeki‘ + ’düğmesine tıklayın. Oluşturmakta olduğunuz klasör için bir ad girin ve onaylayın. Bir klasörü sık kullanılanlara eklemek için sağ tıklayın ve “Sık Kullanılanlara Ekle” seçeneğini seçin. Böylelikle uygulama üzerinde daha yerinde bir düzen olacaktır.

Windows 10 Posta Arayüzü Düzenleyin

özelleştirme

Uygulama içerisinde keşfetmek isteyebileceğiniz başka ayarlar da vardır. Örneğin, “Ayarlar” kısmındaki “Kişiselleştirme” bölümünde uygulamada kullanılan rengi ve arka plan resmini değiştirebilirsiniz. Yazı Tipi bölümü, hesaplarınızın her biri üzerinden gönderilen e-postaların görünümünü değiştirmenize olanak tanır. İmza bölümünde ise, Posta uygulamasından giden tüm e-postalarınızın sonuna eklenen metni özelleştirebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*