Windows 10'da Explorer.exe Nedir ve Nasıl Yeniden Başlatılır? | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Explorer.exe Nedir ve Nasıl Yeniden Başlatılır?

Windows gezgini

Sisteminizi yeniden başlatmak genellikle Windows 10 başladığında her şeyin yeniden başlatılarak sıfırlanmasıdır. Bilgisayarda bir şeyler ters gittiğinde ilk yapılması gereken düzeltme işlemi bilgisayarı yeniden başlatmadır. Yeniden başlatma, Windows 10’daki bir sorunu çözmezse, Explorer.exe’yi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Explorer.exe Nedir?

Explorer.exe, Başlat menüsü, görev çubuğu, eylem merkezi ve Windows 10’daki kullanıcı ara yüzleri öğelerinin çoğunu görüntülemekten sorumlu işlemdir. Windows 10’daki Explorer.exe’yi yeniden başlatabilirsiniz.

Explorer.exe’yi yeniden başlat

Explorer.exe’yi yeniden başlatmanın iki yolu vardır. Görev Yöneticisi’nden yeniden başlatabilir ve Komut İstemi’nden yeniden başlatabilirsiniz.

Explorer.exe’yi Görev Yöneticisi‘nden yeniden başlatmak için sol alttaki Windows arama menüsünden Görev yöneticisi yazarak arayın ve yönetici olarak açın. “İşlemler” sekmesine gidin ve “Windows Gezgini“ni bulun ve seçin daha sonra sağ alttaki veya sağ tık yaparak  “Yeniden Başlat” düğmesine tıklayın. Ekranınızdaki Görev çubuğu bir an için yok olacak, ancak birkaç saniye içinde geri gelecektir.

Görev Yöneticisi’ne erişemiyorsanız Explorer.exe’yi yeniden başlatmak için Komut İstemi’ni kullanmayı tercih edebilirsiniz. Yine Windows aramaya  “CMD” yazarak Yönetici haklarıyla Komut İstemi’ni açın ve Explorer.exe’yi öldürmek için aşağıdaki komutu yazarak çalıştırın.

taskkill /f /im explorer.exe

Bu komutu çalıştırdığınızda, diğer görev çubuğu da dahil olmak üzere kullanıcı ara yüzü öğeleri ortadan kalkar. Explorer.exe’yi yeniden başlattığınızda geri döneceklerdir. Tekrar başlatmak için aşağıdaki komutu çalıştırın;

start explorer.exe

Bu komutu çalıştırdığınızda, Explorer.exe işlemini öldürdüğünüzde ortadan kaybolan kullanıcı ara yüzü öğeleri geri dönecektir.

Explorer.exe’yi yeniden başlatmak her zaman sorunları çözmek için yaptığınız bir şey değildir. Genellikle sisteminizi yeniden başlatmanızı gerektiren sistem yeniden başlatma veya kullanıcı oturum açma ve yeniden giriş yapma gibi değişiklikler Explorer.exe’yi yeniden başlatarak uygulanabilir. Bu, tüm değişiklikler için çalışmaz, ancak bazı durumlarda işe yarar.

Masaüstünüze önyükleme yaptığınızda ekranınızdaki belirli öğeler yüklenmezse,  Explorer sürecini yeniden başlatmak bunların yüklenmesini zorlayabilir. Bu işe yaramazsa, görünmeyen öğelerin başka nedenlerden dolayı bunu yapması mümkündür. Başka bir çözüm olarak yeni bir kullanıcı oluşturmayı veya Windows 10’u sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Bir yorum bırakınız...

*

windows 10 simge değiştirme

Windows 10’da Kısayol Simgesi Nasıl Değiştirilir?

Windows 10’da kurulan bir programın veya yerleşik bir uygulamanın masaüstünde kendine özgü ...
poco

POCO M2 Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi POCO, gün içerisinde düzenlediği özel bir lansman da ...
windows 10 kilit

Windows 10’da Bilgisayar Nasıl Kilitlenir?

Windows 10 bilgisayarı kilitlemek, bilgisayar başında olmadığınız  kısa süreli durumlarda baş vurulacak ...
cs go

En Çok Oynanan ve 2020 Bilgisayar Savaş Oyunları

Oyun oynamak için yeni nesil oyun konsolları çıksa da bilgisayarda oyun oynamak ...
bebek kamera türleri

Bebek Bakıcı Kamera Türleri Nelerdir?

Evliklerin temel yapı taşı bebeklerimiz bizim için çok öneme sahiptir. Bebeğimizin güzel ...
ride 4

PlayStation 5 İçin de Çıkacak Olan RIDE 4 Sistem Gereksinimleri

Günümüzün en popüler yarış oyunlarından biri olan RIDE 4, geçtiğimiz aylarda resmi ...
Honor MagicBook Pro

Honor Yeni Dizüstü Bilgisayarı Honor MagicBook Pro Özellikleri ve Fyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Honor, IFA 2020 etkinliğinde yeni dizüstü bilgisayarını resmi ...
samsung s20

Samsung Galaxy S20 Fe-4G Özellikleri

Samsung Galaxy s20 Fe-4G telefon özellikleri hakkında kaleme aldığımız bu makalede uygun ...