Windows 10’da Geçici Dosyalar Nasıl Silinir? ∞ Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Geçici Dosyalar Nasıl Silinir?

Windows 10 geçici dosyaları silme

Windows 10, internette gezinirken veya bir program kullanırken bilgisayarınızda geçici dosyalar oluşturur. Önbelleğe alınmış geçici dosyalar sistem ve uygulama verilerinden, hata raporlarından, güncelleme dosyalarından tarayıcı verilerine kadar her şey olabilir. Çoğu geçici dosya türü uzun süre bilgisayarda kalır. Bu da büyük miktarda depolama alanı tüketebilir. Depolama alanı ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, Windows 10’da geçici dosyaları silmek iyi bir fikirdir.

Windows 10’da Geçici Dosyaları Silmek için Ayarlar Uygulamasını Kullanma

Windows 10 “Ayarlar” uygulamasında Depolama Yönetimi, bilgisayarınızdaki geçici dosyaları silemek için pratik bir yoldur. Bilgisayarınızda depolama alanı azalmaya başlarsa geçici dosyaları silierek kendinize depolama alanı açabilirsiniz.

 • Başlat menüsünü açın ve Ayarlar’ı seçin veya “Windows + I” kısayoluna basarak Ayarlar uygulamasını hızlı bir şekilde açın.
 • “Sistem”‘ menüsüne giriş yapın.

geçici depolama

 • “Depolama” yan sekmesine geçin.
 • “Geçici dosyalar”ı seçin.
 • “Ayarlar” uygulaması bilgisayarınıza geçici dosya türleri listesini yüklemeyi bitirene kadar bir süre bekleyin.
 • Kaldırmak istediğiniz her bir geçici dosya türünün yanındaki kutuları işaretleyin. Her birinin yanında listelenen potansiyel alan depolama miktarını görebilirsiniz. Önemli verileri silmemek için her dosya türünün açıklamasını okumalısınız.

Örneğin, Windows 10, İndirilenler klasörünüzü geçici bir konum olarak listeler. İnternet ortamından indirdiğiniz önemli dosyalarınız varsa, “İndirilenler” klasörünün yanındaki kutuyu işaretlemeyin.

Başka bir örnek, Windows 10 güncellemesinden sonra Windows 10’un önceki sürümüne geri dönmek istiyorsanız, Windows’un Önceki sürümü seçeneğini işaretlemezsiniz. Yeni güncel Windows 10 sürümünden memnunsanız bu alanı işaretleyerel Windows 10 güncelleme geçici dosyalarını kaldırabilirsiniz. Çünkü ciddi anlamda fazla depolama alanı kaplamaktadır.

geçici dosya silme

 • Windows 10’dan kaldırmak istediğiniz geçici dosyaları seçtikten sonra ekranın üst kısmındaki “Dosyaları Kaldırın” düğmesini seçin, Windows 10 geçici dosyaları silme işlemine başlayacaktır.

Geçici Dosyaları Silmek için Disk Temizleme Aracını Kullanın

Windows 10’da geçici dosyaları temizlemek için Ayarlar uygulamasının yanı sıra disk temizleme aracı ile de Windows 10 geçici dosyaları temizleyebilirsiniz.

 • Çalıştır kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın.

cleanmgr

 • cleanmgr.exe yazın ve Tamam’ı seçin.

disk temizleme

 • Silmek istediğiniz her geçici dosya türünün yanındaki kutuları işaretleyin
 • Tamam’ı seçin ve ardından seçilen dosyaları kaldırmak için “Dosyaları Sil” seçin .

Ek olarak, alt kısımda ter alan “Disk Temizleme” ile genişletilmiş disk temizleme versiyonunu çalıştırabilirsiniz. Bu seçenek Windows 10 güncelleme geçici dosyaları silmek için kullanılabilir.

Bir yorum bırakınız...

*