Windows 10'da Klasör Renkleri Nasıl Değiştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Klasör Renkleri Nasıl Değiştirilir?

klasör renkler

Windows 10, varsayılan olarak klasör simgeleri sarı renkli klasördür. Klasör simgesini değiştirebileceğiniz gibi klasör renklerini de değiştirebilirsiniz. Ancak, Windows 10, macOS gibi renk etiketlerini eklemenize de izin vermez. Klasör simgesi renklerini değiştirmek için üçüncü taraf uygulamaları kullanmalsıınız. FolderPainter klasör simge renklerini değiştirmenize izin veren ücretsiz bir uygulamadır. Uygulama, renkleri seçmek için size geniş kapsamlı renk seçeneği vermez size sadece ana renkleri seçme imkanı sağlar.

Klasör simgesi renklerini değiştir

FolderPainter’ı indirin ve çalıştırın. Uygulamanın EXE’sini çalıştırdığınızda, etkinleştirmek için iki seçenek sunulur. Amacımız için, “Shift Tuşuna Basınca Göster” seçeneğini etkinleştirmeniz ve ‘”Menüye Ekle” düğmesini tıklamanız yeterlidir.

folder renk

Seçeneği içerik menüsüne ekledikten sonra, Üst Karakter (Shift) tuşunu basılı tutun ve klasör simgesi rengini değiştirmek istediğiniz klasörü sağ tıklayın. İçerik menüsü, klasör simgesinin rengini seçmenize izin veren bir alt menüyle Klasör rengini değiştir seçeneğini gösterir. Seçebileceğiniz on iki renk var ve isterseniz zaman varsayılan rengine sıfırlayabilirsiniz.

renk değiştir

Renk hemen değişecektir. Yeni klasör simgesi Dosya Gezgini’nin yanı sıra herhangi bir kayıt veya açık iletişim kutusunda da yansıtılacaktır. FolderPainter’ın sürekli çalışmasına gerek yoktur.

Uygulamanın seçeneklerini içerik menüsünden kaldırmak isterseniz tekrar çalıştırmanız gerekir. Uygulamanın EXE’sini çalıştırın ve ardından Menüden Kaldır düğmesini tıklayın. İçerik menüsüne eklenen tüm seçenekleri kaldıracak ve klasör simgesi renginizi varsayılan sarıya döndürecektir.

Uygulama çoğunlukla zararsız olsa da, Windows 10’u büyük bir özellik güncellemeden önce bunu kaldırmanız gerekir, çünkü bu tür uygulamalar güncellemeyle ilgili sorunlara neden olabilir.

Bir yorum bırakınız...

*