Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor ∞ Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  bilgisayarda kopyala yapıştır işlemini herkes kullanır. Bilgisayarda “Ctrl + C” veya “Ctrl + V” klavye kısa yolları çalışmıyorsa, kontrol etmeniz gereken noktalar vardır. Bu yazımızda Window10 bilgisayarda kopyala yapıştır çalışmıyorsa ne yapılması gerektiği hakkında yazacağız.

Windows Gezgini’ni yeniden başlatın

Windows Gezginde sorun olursa, kopyala yapıştır komutları çalışmayabilir. Windows gezgini sorununu düzeltmek için, Görev çubuğuna sağ tık yapın ve Görev Yöneticisi‘ni açın. Görev yöneticisinde İşlemler sekmesi altında “Windows gezgini” yeniden başlatın.

Windows gezgini

  • Ctrl + Shift + Esc klavye kısayolunu kullanarak Görev Yöneticisini başlatın. “
  • İşlemler” sekmesinde, Windows Gezgini’ne sağ tıklayın ve Yeniden Başlat’ı seçin .

Windows’un Gezgini yeniden başlatması için birkaç saniye bekleyin ve kopyala yapıştır işlemini yeniden kullanmayı deneyin.

Programı Kontrol Edin

Kopyala yapıştır işlemi sadece bir programda sorun oluşturuyorsa, programı güncelleyin ve yeniden başlatın. Daha sonra kopyala yapıştır komutunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Güncelleme işlemi işe yaramadıysa programı varsayılan ayarlarına getirin. Programa tam kaldırma yaparak yeniden bilgisayarınıza yüklemeyi deneyin.

Windows Pano Önbelleğini temizleyin

windows 10 pano temizleme

Windows pano özelliğini temizlemek de kopyala yapıştır sorununu çözebilir.

  • Windows aramaya CMD yazarak komut istemini sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.
  • Komut İstemi konsoluna aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın .

echo off | clip

Komut İstemi penceresini kapatın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve kopyala ve yapıştır işlevinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Klavye sorunları

Windows 10’da kopyala yapıştır yapmanın birkaç yolu vardır. Ctrl + C ve Ctrl + V klavye kısa yolları şüphesiz en kolay ve en yaygın olanıdır. Klavye kısa yollarını kullanarak kopyala yapıştır yapabilirken artık kullanamıyorsanız, klavyede sorun olabilir. Bilgisayarda klavye ayarlarıyla ilgili sorunları düzeltmek için Windows klavye sorun gidericisini çalıştırın.

ek sorun gidericiler windows 10

  • Ayarlar> Güncelleme ve Güvenlik> Sorun Giderme’ye gidin
  • “Ek sorun giderici” bölümünde Klavye’yi tıklayın.
  • Devam etmek için Sorun gidericiyi çalıştır düğmesini tıklayın.

Sorun gidericinin, klavyenizle ilgili olası sorunlar için bilgisayarınızı taramasını bekleyin. Daha sonra talimatları takip edin.

RAM Temizleme

Kopyalama işlemini yapıldığında  kopyalanan veri RAM’de hafızada tutulur. RAM’den yer kazanmak ve bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlamak için RAM hafızasını boşaltmak  gerekir. RAM’i en çok meşgul eden arka plan çalışan programları kapatarak gereksiz çalışan programlardan kurtulun ve RAM’in performansını arttırarak bilgisayara hız kazandırın.

RAM dolu olduğunda kopyaladığınız veriyi hafızaya alacak RAM hafızasında yer olmaz ise kopyalama işlemi gerçekleşmez. RAM’i daha performanslı kullanabilmek için RAM optimizasyon uygulaması da kullanabilirsiniz. RAM’i optimize etmek bilgisayarınıza hız ve performans da kazandıracaktır.

Kötü Amaçlı Yazılım

Windows 10’da kopyala ve yapıştır komutu, bilgisayara kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa bozulmuş olabilir. Windows Defender veya iyi bir virüsten koruma yazılımı kullanarak bilgisayarı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarayın.

Sistem Geri Yükleme

Kopyala yapıştır sorunun ne zaman başladığının farkında iseniz sistem geri yükleme yaparak bilgisayarınızı geçmişteki konumuna getirin.  Sistem geri yükleme bilgisayarı verilerinizi kaybetmeden sistem dosyalarını eski haline getirir.

Bunların hiç biri işe yaramadıysa ve kopyala yapıştır sorununu bulamadıysanız, bilgisayara format atmak uzun ama kesin çözüm olacaktır.

Bir yorum bırakınız...

*