Windows 10'da RAM'in DDR3 veya DDR4 Olduğu Nasıl Kontrol Edilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da RAM’in DDR3 veya DDR4 Olduğu Nasıl Kontrol Edilir?

DDR4

Daha fazla RAM genellikle sisteminizin daha iyi çalışacağı anlamına gelirken, sahip olduğunuz RAM miktarı satın alırken bakmanız gereken tek faktör değildir. RAM ayrıca bir veri aktarım hızına sahiptir ve bu da verimliliğini etkiler. Bu aktarım hızının iki modeli vardır: SDR ve DDR. DDR yani, Çift Veri Hızının iki standardı vardır; DDR3 ve DDR4. RAM tipinizin DDR3 veya DDR4 olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

DDR3 ve DDR4 Hızları

DDR3, aktarma veya okuma / yazma hızlarını 2133 milyon aktarım / saniyeye kadar, DDR4 ise 3200’e kadar aktarma veya okuma / yazma hızları sunar.

DDR hızı, DDR3’ün 14.9GB / sn’ye kadar aktarılabildiği saniyede aktarılan GB cinsinden ölçülür ve DDR4, 2,6GB / saniyeye kadar aktarılabilir.

Kullanım amacınıza göre DDR3 ve DDR4’ün sunması gereken transfer hızını bilmekte fayda vardır.

RAM Tipini Kontrol Et

RAM tipini kontrol etmek, aradığınız hızları bildiğiniz zaman çok kolay. Bilgisayarınızda sol altta bulunan Windows menüsüne sağ tık yapın veya Windows X tuşlarına basarak açılan seçeneklerden  Görev Yöneticisi‘ne tıklayın ve Performans sekmesine gidin. Soldaki sütundan belleği seçin ve sağ üst köşeye bakın. Ne kadar RAM’iniz olduğunu ve ne tür olduğunu söyleyecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, sistemin DDR3’ü çalıştırdığını görebilirsiniz.

ddr3

Sisteminizde DDR3 yongası başka bir sistemden farklı olabilir. Sunması gereken hız, takılı olan özel çipe bağlıdır. Hızı kontrol etmek için, Bellek grafiğinin altına bakın ve RAM’inizin hızının ne olduğunu size bildiren özel bir Hız alanı göreceksiniz.

Sürücü güncellemeleri veya RAM’ınızı iki katına çıkararak DDR3’ü DDR4’e değiştiremezsiniz. Yazılımla birlikte 1 TB sabit diske 500 GB’lık bir sabit diski dönüştülemeyeceğinizden, RAM’in veya yazılımın hızını yazılım aracılığıyla değiştiremezsiniz.

Birçok sistemde, DDR3 çoğu için yeterlidir. Sadece daha fazla, daha iyi veya daha hızlı RAM’e, yani oyun oynamak için DDR4’e veya belki de 3 boyutlu modelleme veya animasyon çalışması gibi yoğun multimedya işlemlerine ihtiyacınız vardır. Sisteminizin hızını artırmak istiyorsanız, RAM’i artırmak en iyi yol olmayabilir. SSD‘ye yatırım yapmak daha iyidir. Bir SSD, yeni RAM ile aynı veya daha az maliyetli olabilir ve sisteminizin bir HDD kullanırken olduğundan daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Bir yorum bırakınız...

*