Windows 10'da Saat Biçimi Nasıl Değiştirilir? | Sonsuz Teknoloji

Windows 10’da Saat Biçimi Nasıl Değiştirilir?

windows-10

Saatte AM / PM kullannımı ülkemizde yaygın olmasa da yurt dışında yaşamış kişilerce ve normalde de  kullanan kişi sayısı az değildir. Ülkemizde genel itibari ile 24 saat dilimi kullanılmaktadır. AM: Gece 00:00 ile öğlen 12:00 arasını PM: öğlen 12:oo ile gece 24:00 arasını ifade etmektedir. Eğer bu saat formatını kullanmayı sevmiyorsanız 24 saat formatını kullanırsınız. Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde saat biçimini görebilirsiniz.

Saat dilimi istediğiniz biçimde değilse, Windows 10 saatini size uyan zaman biçimini nasıl değiştireceğinizi hızlı bir şekilde anlatalım,

1. Zaman formatını değiştirmek için, sağ alttaki görev çubuğundaki zamanı sağ tıklatmanız ve ardından “Tarih / saat ayarla” yı tıklamanız gerekmektedir.

saat biçim

2. Açılan “Ayarlar” penceresinde sağ tarafta “Biçimler” başlığına ilerleyin ve “Tarih ve saat biçimlerini değiştir” e tıklayın.

saat biçim de

3. Tarih biçimi örneğin, Avrupa stili “gg / aa / yy” ve Amerikan “mm / gg / yy” biçimlerini kullanarak “Kısa” ve “Uzun” yazan kutularda  değişiklikler yapabilirsiniz.

saat ayarr

Yukarıdaki resmi altında harf gruplarının açıklaması yazmaktadır. Bu harfleri kullanarak kendinize istediğiniz şekilde bir şablon oluşturabilirsiniz.

“Kısa süre” kutusunda, 24 saatlik formatlar “tt” içermeyen formatlardır. “tt” AM ve PM için geçerlidir. Bu yüzden AM ve PM 12 saatlik bir saat istiyorsanız,  “tt” kullanmalısınız.  Aynı kurallar, saniyeler de içeren “Uzun süre” saati için de geçerlidir.

Böyle basit bir süreç için Microsoft, mümkün olduğunca kafa karıştırıcı yapmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Yine de, şimdi nasıl çalıştığını biliyorsunuz, zaman dilimini kendinize göre ayarlayın.

  1. lal gencturk
    14:35 6 Mart 2019 14:35

    yaptım şuan 14:34 PM diyor bunu nasıl 2:34 şeklinde yaparım

Bir yorum bırakınız...

*