Windows Başlangıcını Yavaşlatan Programlar | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows Başlangıcını Yavaşlatan Programlar

windows 10 ağ

 

Windows kullanıcılarının en fazla şlikayetlerinden biri de bilgisayarın açılırken yavaş açılması ve devamında bilgisayarın yavaş çalışmaya devam etmesidir.  Bilgisayar açılırken açılan programlar sadece açılışta değil bilgisayar açıldıktan sonra da bilgisayarın yavaş çalışmasına neden olur.

Bilgisayar açıldığında farkında olsanız da olmasanızda bir çok program çalışır. Bu programlar işletim sisteminin yüklenmesine yardımcı olmak için veya bir program yüklerken varsayılan olarak yüklenir ve bilgisayar açılırken otomatik olarak başlar. Bilgisayar bir kerede çok fazla program başlatmaya çalıştığında, bir tıkanıklık meydana gelir ve bilgisayar yavaş çalışır.

Bazı uygulamaların başlangıçta açılma nedenleri vardır, ancak yavaş önyüklemeye neden olurlarsa, açılışta devre dışı bırakın ve kullanmaya hazır olduğunuzda bunları manuel olarak çalıştırın. İşte bu programdan bazıları.

Adobe

Adobe Reader, Acrobat ve Creative Cloud gibi Adobe programları başlangıçda çalışmak için tasarlanmıştır. Bu programların çalışmasına izin vermenin tek nedeni, otomatik olarak güncelleme yapabilmeleridir. Bunun nedeni bilgisayar korsanlarının bu uygulamalara sıklıkla saldırmasıdır. Bu programların otomatik olarak başlatılmasına izin vermek gerekli değildir. Açılışta engellenebilir.

Apple

Apple’dan gelen uygulamalar da başlangıçları yavaşlatır. Geçmişte en yaygın sorun Quicktime uygulaması olmuştur, ancak şuandaki bilgisaylarda varsayılan olarak bulunmaz. Kendiniz Quicktime uygulamasını kurduysanız, başlangıçta başlamak için kendisiniz ayarlamıştır. Quicktime sadece kullanacağınız zaman çalıştırmanız yeterli olacaktır. O nedenle devre dışı bırakılmalıdır.

Sohbet uygulamaları

Hemen hemen tüm sohbet uygulamaları başlangıçta otomatik olarak açılır. Dizüstü bilgisayarınızda Skype, Discord veya diğer sohbet uygulamalarını kullanıyorsanız, başlangıçta bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Önyükleme sürenizi hızlandıracak ve sohbet etmeye hazır olduğunuzda uygulamayı açabilirsiniz.

Bulut depolama

Bulut depolama uygulamaları, tüm dosyalarınızın yedeklenmesini ve kullanılabilir olmasını sağlamak için mükemmeldir. Otomatik olarak başlatıldıklarında, tüm dosyalarınız senkronize olur. OneDrive, DropBox, Google Drive, pCloud ve Amazon Drive, başlangıç ​​hızınıza engel olabilecek programlara örnek olarak verilebilir.

Oyun Platformları

GOG Galaxy, Origin ve Steam, kendilerini Windows bilgisayarınızdaki başlangıç ​​klasörüne ekleyen oyun istemcileridir. Bunu, arka planda güncelleyebilmeleri ve güncellemeleri beklemeden hemen oynamanızı mümkün kılacak şekilde yaparlar. Bilgisayarınızı önyüklemek için gereken süreyi hızlandırmak için, bu istemcileri devre dışı bırakın.

Bloatware

HP ve Lenovo gibi bilgisayar üreticileri, bilgisayarlarına bloatware olarak bilinen programlar ekler. Bunları başlangıçtan güvenle kaldırabilirsiniz ve bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlamak için tamamen silebilirsiniz.

Açılışta Programlar Nasıl Nevre Dışı Bırakılır

başlangıç

Hangi uygulama olursa olsun açılışta bilgisayarınızı yavaşlatan tüm uygulamaları devre dışı bırakmak bilgisayarınızn hızlı açılmasını ve çalışmasını sağlayacaktır. Bu programları devre dışı bırakmak kolaydır. Görev çubuğundaki arama penceresine Başlangıç ​​yazın ve “Başlangıç ​​Ayarları” nı açın.

Devre dışı bırakmak istediğiniz programı bulun ve başlatma sırasında çalışmasını durdurmak düğmeyi devre dışı bırakın. Özellikle önyükleme süresinde etkisi yüksek olan programları devre dışı bırakmayı düşünebilirsiniz.

Bu uygulamaların çoğu, programın kendisini başlangıç ​​klasörüne eklemesini engellemek için değiştirebileceğiniz bir ayara sahiptir. Bu ayarları arada sırada kontrol edin. Bazen bir güncelleme tercihleri ​​sıfırlar ve başlangıçta tekrar başlatmaya başlar.

Başlangıçta otomatik olarak çalışan programları devre dışı bırakmak, bilgisayarınızın daha hızlı ve daha sorunsuz çalışmasını sağlar.

Bir yorum bırakınız...

*

Sosyal medya para kazanma

Sosyal Medya Platformlarından Nasıl Kazanç Elde Edilebilir?

Günümüzde sosyal medya platformları, iletişim aracından ziyade kazanç kapısı haline gelmiştir. Özellikle ...
cool cleaner

Cool Cleaner Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren mobil cihazlar zamanla yavaşlayabilmekte ve eski ...
Atmaca füzesi

Milli Teknoloji Hamlesi: Atmaca Gemisavar Füzesi

Türkiye son yıllarda savunma sanayisine oldukça başarılı hamleler yapmaktadır. Gerek sınır içerisinde ...
windows 10 ağ

Windows 10’da Varsayılan İndirme Konumu Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 bilgisayarda internet’ten indirilen dosyalar, bilgisayarda varsayılan olarak “İndirilenler”  klasörüne indirilir ...
microsoft-excel

Excel’de Başka Bir Sayfadan Veri Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Excel’de başka bir sayfadan veri çekme işlemi oldukça hızlı ve basit bir ...
yazıcı

Hangi Yazıcı Tercih Edilmeli Tanklı Yazıcı mı Lazer Yazıcı mı?

Günümüz de yazıcılar çeşitli alanlarda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu kullanımlar doğrultusunda ihtiyaçlara ...
kamapp messenger

Kamapp Messenger Nedir Nasıl Kullanılır?

Kamapp Messenger uygulaması, tamamen yerli imkanlar kullanılarak geliştirilmiş mesajlaşma ve iletişim uygulamasıdır ...
2020 uygulamalar

En Çok İndirilen Uygulamalar ile 2020 Yılı

Dünyanın en sevilen uygulamaları hangileridir, sorusunun cevabı hemen herkes için değişiklik gösterir ...