Windows Defender'da Fidye Yazılım Korumasını Etkinleştirme | Sonsuz Teknoloji

Windows Defender’da Fidye Yazılım Korumasını Etkinleştirme

windows defender 

Windows 10’da bulunan virüsten koruma yazılımı Windows Defender’da, ekim 2017’de Windows 10 sürüm 1709 güncellemesi ile Fidye koruma, varsayılan olarak devre dışı  oldu.

Fidye yazılım , bilgisayarda verileri şifreler ve bilgisayarın kilitlenmesine neden olur, saldırgan verilere erişebilmeniz için ödeme talep eder. Bununla birlikte, bir kez ödeme yaptığınızda, saldırganın dosyalarınızın şifresini çözeceğine ve size erişimi geri yükleyeceğine dair hiçbir garanti yoktur.

Fidye Yazılım Koruması neden devre dışı?

Fidye korumanın açık olması durumunda Windows Defender’ın Windows uygulamalarını tehdit olarak algılayabileceği ve onları engelleyebileceğinden varsayılan olarak devre dışı bırakılmıştır.

Eğer siz fizdye korumasını etkinleştirmek isterseniz Windows Defender’da aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

fidye koruma

1. Başlat’ı tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.

2. “Güncelleitirme ve Güvenlik”e tıklayın.

3. Yeni pencerenin sol bölmesinde, “Windows Güvenliği” seçeneğini tıklayın.

4. Sağ bölmedeki “Virüs ve Tehdit Koruması” seçeneğini tıklayın.

5. “Fidye Yazılımına karşı Koruma” seçeneğine gidin.

6. Yeni pencerede, “Denetimli Klasöre Erişim” seçeneğini bulun.

7. Seçeneği etkinleştirmek için kapalıysa AÇIK duruma getirin.

Windows Defender, şüpheli programların erişimini engellemek ve dosyalarınızı ve verilerinizi korumak için korumalı klasörlerinize ve orada depolanan dosyalara erişen programları izlemeye devam edecektir.

Daha önce de belirtildiği gibi, tüm programlar şüpheli değildir ve Windows Defender yanlış kararlar vermeye meyillidir, ancak Denetimli Klasör Erişimi’ne beyaz listeli programlar ekleyerek bunu önleyebilirsiniz. Bunu yapmak için:

Fidye koruma açık

1. Denetimli Klasör Erişimini Açtıktan sonra aynı pencerede, “Denetimli  klasör erişimi ile bir uygulamaya izin ver” erişimini tıklayın.

2. İstediğiniz programları listeye eklemek için “İzin verilen bir uygulama ekle”ye tıklayın. Erişim vermek istediğiniz her program için bunu yapmanız gerekecektir.

Fidye Yazılım Korumasına sahip olmak iyi bir şeydir ve onu diğer antivirüs programlarınızla birlikte kullanabilirsiniz. Ancak, her zaman dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemeniz önerilir.

 

Bir yorum bırakınız...

*