Windows Dosya Gezgininde Bilinmesi Gereken İpuçları | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows Dosya Gezgininde Bilinmesi Gereken İpuçları

windows gezgini

Windows’ta, Dosya Gezgini en çok kullanılan özelliklerinden biridir. Dosya Gezgini basit görünse de, oldukça güçlü ve özellik doludur. Bilgisayar kullanmanızı kolaylaştıracak birçok gizli veya bulması zor seçeneğe sahiptir. Aşağıda, göz önünde bulundurmanız gereken yararlı Dosya Gezgini ipuçlarından bazıları verilmiştir.

1. Dosya Uzantılarını Göster

dosya uzantıları

Windows’un neden bu seçeneği varsayılan olarak etkili değildir. Bu seçeneği etkiliştirdiğiniz taktirde dosya uzantılarının hangi formatta olduğunu görebileceksiniz.  Bu özelliği aktif ederseniz ve bir dosya adı değişikliği yapacağınız zaman dosya uzantı adını da değiştirmemeye dikkat etmeniz gerekir. Bu seçeneği etkinleştirmek oldukça kolaydır. Sadece Dosya Gezgini’ni açın, “Görünüm” sekmesine tıklayın ve ardından “Dosya Adı Uzantıları” onay kutusunu seçin.

2. “Bu Bilgisayarı”ı Varsayılan Sayfa Yap

son kullanılan

Sol alt görev çubuğundan Dosya Gezgini’ni açtığınızda, varsayılan olarak “Son kullanılan dosyalar‘ın listelendiği hızlı erişim sayfası açılır. Dosya Gezgini sayfasını “Bu Bilgisayar” olarak değiştirmek daha kullanışlıdır.

hızlı erişim

Bunu yapmak için, “Görünüm” sekmesine ve ardından “Seçenekler” düğmesine tıklayın. Klasör Seçenekleri penceresinde, “Dosya Gezgini’ni Aç” seçeneğinin yanındaki açılır menüden “Hızlı erişim” olan seçeneği “Bu Bilgisayar”ı seçin ve “Tamam” düğmesine tıklayın.

3. Onay Kutularını Etkinleştir

onay kutusu

Windows’ta, Ctrl tuşunu basılı tutup farenizle dosya veya klasöre tıklayarak birden fazla dosya veya klasör seçebilirsiniz. Alternatif olarak, Ctrl tuşunu basılı tutmadan birden fazla dosya seçmenize izin veren onay kutuları özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Onay kutuları özelliği, neyi veya kaç tane dosya veya klasör seçeceğinizi bilmediğinizde oldukça kullanışlıdır. Özelliği etkinleştirmek için, Dosya Gezgini’ni açın, “Görünüm” sekmesine tıklayın ve “Öğe Onay Kutuları” seçeneğini seçin.

Seçeneği etkinleştirdiğinizde, dosya veya klasör adının sol tarafında bir onay kutusu görürsünüz. Dosyayı seçmek için onay kutusunu işaretleyin.

4. Ayrı İşlemde Klasörleri Başlatın

Windows’u yeterince uzun süre kullanıyorsanız, Dosya Gezgini’nin belirli koşullar altında çökmesini görmüş olabilirsiniz. Birden fazla klasör başlattığınızda bir klasör çökmeye neden olabilir. Bunun nedeni, Dosya Gezgini’nin tek bir işlem üzerinde çalışmasıdır. Dosya Gezgini’ni klasörleri ayrı işlemlerde başlatacak şekilde yapılandırarak bu sert çökmeyi önleyebilirsiniz.

klasör pencereleri

Ayrı işlem özelliğini etkinleştirmek için “Görünüm” sekmesine gidin ve “Seçenekler” düğmesine tıklayın. Şimdi, “Görünüm” sekmesine gidin, “Klasör pencerelerini ayrı bir işlemde başlat” onay kutusunu seçin ve “Tamam” düğmesine tıklayın.

5. Gezinme Bölmesinde Klasörü Genişletin

tüm klasör

Dosya Gezgini’nde farklı klasörlere göz attığınızda, klasörün kök sürücüsünü vurgulayacağını görebilirsiniz. İsterseniz, navigasyonu manuel olarak genişletebilirsiniz. Ancak, klasör ağacının otomatik olarak genişletilmesi hızlı gezinme için oldukça yararlıdır. Bunu yapmak için, “Görünüm” sekmesindeki “Seçenekler” düğmesine tıklayarak Klasör Seçenekleri penceresini açın. Ardından, “Görünüm” sekmesine gidin ve “Tüm klasörleri göster” onay kutusunu seçin.

6. Dosya Gezgini’nde Son Etkinliği Gizle

hızlı erişim sık

Varsayılan olarak, Dosya Gezgini, son etkinliğinizi doğrudan ön sayfada listeler. Bu yararlı olmasına ve son dosyalarınıza hızlı erişim sağlamanıza rağmen, bu davranışı sevmiyorsanız, File Explorer’ın etkinliğinizi izlemesini ve listelemesini durdurabilirsiniz. Bunu yapmak için, Klasör Seçenekleri penceresini açın ve “Hızlı erişimde son kullanılan dosyaları göster” ve “Hızlı erişimde Sık kullanılan klasörleri göster” onay kutularının işaretini kaldırın. Değişiklikleri kaydetmek için “Tamam” düğmesine tıklayın.

Bir yorum bırakınız...

*

football manager 2021

Football Manager 2021 Xbox Edition Çıkış Tarihi Açıklandı!

Dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan Football Manager 2021, 10 yıl ...
toled ekran

Toled Ekran Nedir Özellikler Nelerdir?

Transparent OLED olan TOLED ekran teknolojisi, her geçen gün gelişim gösteriyor. Belli bir ...
microsoft-platon

Microsoft Pluton Nedir, Ne İşe Yarar?

Microsoft’un güvenlik anlamında en üst işlemcisi olan Microsoft Pluton, Windows işletim sistemi ...
swarm hesap silme

Swarm Hesabı Nasıl Silinir?

Zamanın en sık kullanılan uygulaması şu günlerde Swarm hesap silme başlığına yerini ...
scorp nasıl silinir

Scorp Hesabı Nasıl Silinir? Adım Adım Scorp Hesabı Silme

Bir zamanların popüler videolu sosyal medya hesaplarından birisi olan Scorp, eski gücüne ...
realme 7 5g

Realme 7 5G Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli teknoloji şirketi Realme, düzenlediği özel bir lansman kapsamında fiyatıyla son ...
instagram guide nedir

İnstagram Guides Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnstagram güncel dünyanın hızına ayak uydurmak ve kullanıcılarının memnuniyeti kazanmak adına yeni ...
foursquare

Foursquare Hesabı Nasıl Silinir?

Foursquare 2009 yılında iki bireyin bir araya gelmesiyle oluşturulan o zamanın en ...