Windows İçin En İyi 7 Ücretsiz E-Kitap Okuyucusu | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows İçin En İyi 7 Ücretsiz E-Kitap Okuyucusu

E-BOOK

 

Windows için en iyi ücretsiz e-kitap okuyucuları denildiğinde birçok kişinin aklına, Windows işletim sistemi üzerinden e-kitap okunabiliyor mu? Sorusu gelecektir. Bu soruya yanıt olarak evet diyebiliriz. Yani, satın aldığınız bir e-kitabı okuyucu cihaza sahip olmasanız bile, Windows işletim sistemi olan bilgisayarınızdan da okuyabilirsiniz.

Genellikle e-pub formatında olan yayınları pdf’e çevirip okumak istemeyen, ancak bir e-kitap okuyucu cihazı da satın almak istemeyen kişiler aşağıdaki listede yer alan ücretsiz programları bilgisayarlarına indirip kurarak istedikleri e-kitabı okuyabilirler.

E-kitap okuyucularının bir avantajı da bilgisayarınızdaki dokümanları, pdf’leri ve e-kitapları organize etme olanağı sunmasıdır. Bu sayede hangi dosyanın bilgisayarınızda nerede kayıtlı olduğunu aramak zorunda kalmadan dokümanlarınıza hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Şimdi Windows için en iyi 7 ücretsiz e-kitap okuyucusu listemize hep birlikte daha yakından bakalım

Sumatra PDF

Esasen bir PDF okuyucu olan Sumatra PDF, bu formatın dışında, e-kitaplar için sıkça kullanılan kitap formatları olan MOBI, XPS, DjVu gibi birçok e-kitap formatını da desteklemektedir. Sadece Windows işletim sisteminde çalışan Sumatra PDF, e-kitap tutkunlarının en çok tercih ettiği tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir e-kitap okuyucudur.

Ön pano özelliği vasıtasıyla en son okuduğunuz tüm kitapları bu panoda görme imkânı sunan Sumatra PDF, minimalistik tasarımı, basitliği, yer işaretleme özelliği ve düşük ram tüketimiyle listemizin ilk sırasında yer almaktadır.

Calibre

Bir diğer popüler ve açık kaynak kodlu e-kitap okuyucusu ise Calibredir. Calibre aynı zamanda bir e-kitap yönetim programıdır. Bu özellikleri sayesinde Calibre ile e-kitaplarınızı yazar adı, kitap adı, kendi yorumunuz veya basım tarihi gibi birçok açıdan etiketlemeniz mümkündür. Bu sayede bulmak istediğiniz kitabı hızlıca bulabilirsiniz.

Buna ek olarak, Calibre programı içerisinden internette kitap adı, yazar adı veya ISBN ile kitap arayıp bulabilirsiniz. Calibre ile ayrıca internetten indirdiğiniz herhangi bir dokumanı da e-kitap formatına dönüştürebilirsiniz.

Kobo

Ülkemizde de oldukça fazla kullanıcısı olan ve binlerce e-kitabın satıldığı bir site olan kobo.com’a ait olan kobo masaüstü e-kitap okuyucusu

da oldukça başarılı bir e-kitap okuyucusu. Program sayesinde masaüstünüzden bile internette e-kitap arayabilir ve kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Bunun dışında kobo üzerindeki yüzlerce ücretsiz e-kitabı da okuyabilirsiniz.

Bunların dışında kobo masaüstü e-kitap okuyucusuyla;

  • Yer imlerinizi ve notlarınızı diğer cihazlarınızla senkronize edebilir
  • Gece modu özelliğini etkinleştirebilir
  • Yazı fontlarını ve tipini değiştirebilir
  • Ekranınızı dikey ya da yatay olarak kullanabilir
  • Binlerce kitabın ilk bölümlerine ait ön izlemeleri okuyabilirsiniz.

Amazon Kindle

Dünyada en çok kullanılan e-kitap okuyucu yazılımlardan biri de ünlü web sitesi Amazon’a ait olan Amazon Kindle programıdır. Bu program sayesinde herhangi bir e-kitap okuyucu cihazınızda okuduğunuz e-kitabınızı Kindle, iphone, Mac, Windows ve Android gibi platformların tamamında da okuyabilirsiniz. Amazon Kindle programı sayesinde, Kindle Store’da sayısı 600.000’i geçen e-kitabı bulabilir ve indirebilirsiniz.

Amazon Kindle’ın bir başka özelliği ise, farklı cihazlarda yaptığınız okumaları, aldığınız notları ve kaldığınız sayfaları bile diğer cihazlarınızla eşzamanlayabilmesidir.

Cool Reader

Açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir platform olan Cool Reader sadece Windows, Linux ve Android işletim sistemlerinde çalışmaktadır. XML-CSS tabanlı bir e-kitap okuyucu olan Cool Reader, düşük boyutlu ve çok hızlı bir platform olarak dikkat çekmektedir.

Cool Reader programının diğer programlardan farkı kullanıcı dostu, basit ama çok fonksiyonlu ara yüzüdür. Font büyüklüğü, yazı tipi ayarı, kişiselleştirilebilir palet, yumuşak ekran kaydırma ve sesli okuma gibi özellikleriyle de oldukça farklı bir e-kitap okuyucudur.

Program TXT, HTML, EPUB, FB2, MOBI gibi formatların tamamına destek vermektedir. Ayrıca diğer e-kitap okuyucularda olduğu gibi ana sayfada son okunan kitapları gösterme ve yayınları kategorize etme özelliğine de sahiptir.

Adobe Digital Editions

Adobe Digital Editions programı da oldukça tanınmış bir şirket olan Adobe’nin geliştirdiği ve neredeyse tüm platformlarda çalışan bir programdır. Program, alternatiflerinin yapabildiklerinin büyük kısmını yapabilmesinin yanı sıra onlardan farklı olarak DRM (Digital Rights Management) korumalı olan e-kitapları da açabilmektedir. Programla EPUB ve PDF formatları çevrimiçi okunabildiği gibi çevrimdışı olarak da okunabilmektedir. Ayrıca Adobe Digital Editions’a ait olan e-kütüphaneden ücretsiz olarak birçok kitabı ödünç almak mümkündür.

EPUBReader

Windows için en iyi ücretsiz e-kitap okuyucuları listemizin son sırasında ise EPUBReader bulunmaktadır. EPUBReader, aslında Firefox için yapılmış bir e-kitap okuyucudur. Ancak MacOS X, Windows ve Linux işletim sistemlerinde de tarayıcı uzantıları ile kullanılabilmektedir. Yani bu program için masaüstünden ziyade web tarayıcı tabanlı e-kitap okuyucusu demek daha doğru olur. Bu uygulamayı kullanmak için tarayıcınıza uygun eklentiyi eklemelisiniz.

Program Türkçe’de dâhil 23 farklı dilde destek vermektedir. EPUBReader diğer e-kitap okuyuculara göre biraz daha sönük kalsa da, özellikle tarayıcı tabanlı e-kitap okuyucu isteyenler için birebir olduğu söylenebilir.

Bir yorum bırakınız...

*

apple kamera

Apple Kameralarını Kapatanlara Önemli Uyarılarda Bulundu!

Apple kameralarını kapatan kullanıcılarına uyarılarda bulundu. Kameraların kapatılıyor olmasının cihazlara zarar verebilecek ...
wordpress galeri

En İyi 5 WordPress Galeri Eklentisi

WordPress kullanımında galeri eklentisi  mutlaka olması gereken eklentiler arasında yerini alır. Zaten ...
microsoft onenote

Microsoft OneNote Nedir Ne İşe Yarar?

Microsoft OneNote, Office 365 ile birlikte not düzenlemek için kullanılabilen bir uygulamadır ...
kvk

KVK Garanti Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

KVK Garanti sorgulama işlemi son derece basit ve bir o kadar da ...
excel hızlı

Excel’de Hızlı Doldurma Özelliği Nasıl Kullanılır?

Excel’ de hızlı doldurma özelliği son derece basit ve pratik bir şekilde ...
fotoğraf küçültme

3 Farklı Resim Küçültme Yöntemi ile Site Hızınızı Artırın!

Hemen her web tasarım uzmanı fotoğraf ve görselleri kullanmadan önce küçültme ihtiyacı ...
zararlı virüsler

En Zararlı Yazılım Türleri Nelerdir?

En zararlı yazılım türleri, güvenli olmadan siteler yolu ile ya da pek ...
IQOO Z1 x 5G

2020 Yılının Beklenen Akıllı Telefonu IQOO Z1 x 5G Tanıtıldı! İşte, IQOO Z1 Fiyatı ve Özellikleri!

Son yılların fiyat performans telefonlarını üreten Vivo, 2020 yılına damgasını vuracak IQOO ...