Windows, Mac, Android ve iOS’ta DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir? ∞

Windows, Mac, Android ve iOS’ta DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

dns temizleme

İnternette gezinirken, Etki Alanı Adı Sistemi (DNS) ,  web adreslerini Windows, Mac, Android veya iOS cihazın anlayacağı bir biçimde çözer. Bu adresler daha fazla hız için yerel olarak önbelleğe alınır. Ancak değişklikler meydana geldiğinde, web tarayıcı bağlantı sorunları yaşayabilir ve bazı web siteleri düzgün bir şekilde göstermeyebilir. Bu durumda, cihazınızı her web adresini tekrar bulması için DNS önbelleğini temizlemek gerekir.

Windows ve macOS‘ta, Komut İstemi, Windows PowerShell ve Terminal konsollarını kullanarak DNS önbelleğini temizleyebilirsiniz. Android ve iOS‘ta prosedür o kadar basit değildir ve her seferinde birkaç yöntemi denemeniz gerekir.

Windows’ta DNS Önbelleğini Temizleme

Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 veya Windows 10 yüklü bir bilgisayarda, DNS önbelleğini temizlemek için Komut İstemi konsolunu veya Windows PowerShell konsolunu kullanabilirsiniz.

DNS Önbelleğini Temizlemek için Komut İstemi Kullanma

cmd

 • Çalıştır kutusunu açmak için Windows + R tuşlarına basın. Ardından cmd yazın ve Tamam’ı seçin.
 • Komut İstemi konsoluna “ipconfig / flushdns” yazın ve enter’a basın.

flushdns

DNS Önbelleğini Temizlemek için Windows PowerShell’i kullanma

yönetici powershel

 • Başlat düğmesine sağ tıklayın ve “Windows PowerShell”i seçin.
 • Windows PowerShell konsoluna “Clear-DnsClientCache” yazın ve enter tuşuna basın.

Mac’de DNS Önbelleğini Temizle

Mac’de DNS önbelleği temizlemek için Terminal’i kullanabilirsiniz. Bu, macOS Big Sur 11.0, macOS Catalina 10.15 ve macOS Mojave 10.14 için geçerlidir; OS X Mavericks 10.9’dan önceki macOS sürümleri dahil.

terminal

 • Finder > Applications > Utilities’e gidin ve Terminal’i başlatın.
 • Komutu kopyalayıp yapıştırın: “sudo dscacheutil -flushcache; sudo killall -HUP mDNSResponder”
 • 10.10.0’dan 10.10.3’e kadar başlayan OS X Yosemite sürümlerinde, bunun yerine bu komutu kullanmanız gerekir: “sudo discoveryutil mdnsflushcache; sudo discoveryutil udnsflushcaches”
 • Enter tuşuna basın terminal sizden bir yönetici parolası istediğinde, parolayı yazın ve tekrar Enter tuşuna basın.

Android’de DNS Önbelleğini Temizleme

Android’de DNS önbelleğini temizlemek için Uçak Modunu açmak ve kapatmak veya telefonu yeniden başlatmak genellikle etkili olur. Ek olarak, Google Chrome DNS önbelleğini temizlemek için kullanılabilir.  Hiçbir şey işe yaramazsa, ağ ayarlarını sıfırlama yapmanız gerekecektir.

Android’de Uçak Modunu Etkinleştir / Devre Dışı Bırak

Uçak Modu

Android Uçak Modu cihazınızın Hızlı Ayarlar bölmesinden etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz. Uçak Modu simgesine ulaşmak için ekranın üstünden bir veya iki kez aşağı kaydırın. Ardından, Uçak Modunu etkinleştirmek için Uçak simgesine dokunun. Birkaç saniye bekleyin ve Uçak Modunu devre dışı bırakmak için tekrar aynı uçak simgesine dokunun.

Android Cihazı Yeniden Başlat

Uçak Modu’nu açmak / kapatmak yardımcı olmadıysa, Android cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin. Telefonu yeniden başlatmak işe yaramadıysa Chrome DNS önbellek temizleme işlemini deneyin.

Chrome DNS Önbelleğini Temizle

Android’in web tarayıcısı olan Google Chrome, dahili bir DNS önbelleği vardır. Chrome DNS önbelleğini temizlemek için;

chrome dns

 • Google Chrome’u açın. Ardından, adres çubuğuna aşağıdaki  “chrome://net-internals/#DNS” yazın ve Enter’a basın.

dns cache clear

 • Sol alanda DNS  yan sekmesini seçin ve “Clear host cache” butonuna tıklayın.

flush socket pools

 • Soketler yan sekmesini seçin ve “close idle sockets” ve “Flush socket pools” butonlarını tıklayın.

Android Ağ Ayarlarını Sıfırla

Android ağ ayarlarını sıfırlamak android cihazda kayıtlı tüm Wi-Fi bağlantılarını ve şifreleri silecektir, bu nedenle her şeyi yeniden sıfırdan kuracaksınız. Bu durumda DNS önbelleği de temizlenmiş olacaktır.

Android cihazınızdan  Ayarlar sekmesinden Ağa ayarlarına giderek “Ağ Ayarlarını Sıfırla”  seçeneğini bulun ve tüm ağlarınızı sıfırlayın. Ağ ayarları seçeneği Android sürümüne göre menü yeri farklılık gösterebilmektedir. Android sürümünüze göre İnternetten araştırma yaparak “Ağ ayarları”nı bulun ve sıfırlayın.

İPhone’da DNS Önbelleğini Temizle

Android cihazda yapılşan işlemler gibi İphone telefonda da Uçak modunu açıp kapatmak ve İphone telefonu yeniden başlatmak DNS önbelleğini temizlemek için yardımcı olacaktır.

İPhone’da Uçak Modunu Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

uçak modu iphone

 • iPhone Kontrol Merkezini açmak için ekranının sağ üstünden aşağı kaydırın. İphone telefonunuzda “Touch ID” kullanıyorsa, ekranın altından yukarı kaydırın.
 • Ardından, Uçak Modu simgesine dokunun. Birkaç saniye bekleyin ve Uçak Modu simgesine tekrar dokunun.

İPhone’u Yeniden Başlatmaya zorlayın

Bir iPhone’u yeniden başlatmaya zorlamak, cihazınızın markasına ve modeline bağlı olarak değişen belirli düğme kombinasyonlarına basılmasını gerektirir.

iPhone 8 ve daha sonrası için: Sesi Açma düğmesine hızlıca basın, Sesi Kısma düğmesine basıp bırakın ve Apple logosu ekranda görünene kadar Yan düğmeyi basılı tutun.

iPhone 7: Ekranda Apple logosunu görene kadar Sesi Kısma ve Yan düğmelerine aynı anda basın ve basılı tutun .

iPhone 6s ve önceki: Her iki aşağı tutun Yan / Üst ve Ev düğmeleri birlikte ekranda Apple logosu gösterileri yukarı kadar.

İPhone Ağ Ayarlarını Sıfırla

Bir iPhone ağ ayarlarının sıfırlanması yalnızca DNS önbelleğini değil, aynı zamanda kaydedilmiş tüm Wi-Fi ağlarını ve parolaları da temizleyecektir.

 • iPhone’da Ayarlar uygulamasını açın.
 • Genel sekmesine dokunun
 • Sıfırla’ya gidin .
 • Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya gidin.
 • Onaylamak için Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya tekrar dokunun .

Tarayıcı Önbelleğini

DNS önbelleğini temizlemek tek başına yeterli olmayabilir. Web tarayıcıları her türlü diğer web içeriğini yerel olarak önbelleğe alır ve bu da pek çok soruna neden olabilir. Web sitelerini yüklerken sorun yaşamaya devam ediyorsanız , tarayıcı önbelleğini temizleyin.

Bir yorum bırakınız...

*

X sanal çerçeve ekranı

Xvfb Nedir? Docke’da GUI Uygulamaların Çalıştırılması

Xvfb, yani X virtual framebuffer aynı zamanda X sanal çerçeve ekranı olarak bilinir, X11 ekran sunucusu protokolünü uygulayan bir ekran sunucusudur. Diğer ekran sunucularının ...
Python ile Kendi Yapay Zeka

Python ile Kendi Yapay Zekanızı Yazma Rehberi

Python ve yapay zeka kavramları, özellikle son dönemlerin yazılım dünyasında yan yana anılır oldu. Python için özel olarak yazılmış PyCharm, Tensorflow ve Keras gibi ...
Netflix Reklamlı

Netflix Aboneliklerine Zam Geldi! En Ucuz Abonelik?

Netflix aboneliklerine zam geldi! Üstelik yeni gelmiş olmasına rağmen. Netflix abonelikleri ne kadar oldu? Online film, dizi ve TV Showları izlememize olan sağlayan Netflix, ...
Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri

Telefonu Hızlı Şarj Etme Yöntemleri: Daha Hızlı Şarj

Telefonu hızlı şarj etme yöntemleri ile yeni nesil ve eski nesil fark etmeksizin tüm telefonlar için normalinden daha hızlı şarj süresine ulaşabileceksiniz. Android telefonlarda ...
Windows 10 format atma

Windows 10 Format Atma USB’den Windows Yükleme

Windows 10 format atma nasıl yapılır? Windows 10 Format USB’si ile evde format, bilgisayar sıfırlamak aslında çok basit. Peki, Nasıl? Windows sürümlerini zaman zaman ...
steamde hangi Durumlarda Oyun Paylaşımı Yapılmaz

Steam Arkadaşlık Kodu Nerede? Nasıl Arkadaş Eklenir?

Steam arkadaş nasıl eklenir? Steam arkadaşlık kodu nerede? Steam üzerinden arkadaşlarınız ile nasıl ekleşebilirsiniz? Popüler oyun satın alma ve oynama platformu olarak karşımıza çıkan ...
Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra

Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra: Teknolojinin Zirvesindeki İki Dev

Teknoloji dünyasında sürekli bir yenilik rüzgarı esiyor ve bu rüzgarın en güçlü esintilerinden ikisi, Xiaomi 14 ve Samsung S23 Ultra. Bu iki cihaz, akıllı ...
Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Cep Telefonu ile Kaliteli Fotoğraf Çekme Yöntemleri

Günümüzde cep telefonlarındaki kameralar ile bir profesyonel fotoğraf makinesi gibi kullanılabilmektedir. Bu fotoğrafların çekilirken ve çekildikten sonra yapılacak ufak detaylar, fotoğraf çekerken daha iyi ...
Python Colorama

Python Colorama ile Renkli Konsollar

Bilgisayarlarındaki komut istemi programlarıyla ilgilenen bilgisayar kullanıcıları, zaman zaman konsollarının farklı şekillerde görünmelerini isteyebilir. Bunun için akla gelen ilk şey tabii ki konsolun renklerini ...
WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp Tek Hesabı Birden Fazla Telefonda Kullanma

WhatsApp tek hesabı birden fazla telefonda kullanma güncellemesi ile birlikte artık mesajlarınıza tek bir telefondan değil birden fazla telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden erişebilmenize ...