Windows Mayın Tarlası (Minesweeper) Oyunu Nasıl Oynanır? | Sonsuz Teknoloji

Windows Mayın Tarlası (Minesweeper) Oyunu Nasıl Oynanır?

mayın tarlası

Bilgisayarın ilk yaygınlaştığı zamanlar Windows bilgisayarlarda yüklü gelen ve internete ihtiyaç duymayan çocukluğumuzun oyunu Mayın Tarlası bir neslin en çok oynanan oyunuydu.

Çocukluğumuzun Oyunu, Mayın Tarlası

Her şeyden önce Mayın Tarlası prensiplerini kavramak en önemlisi. Sudoku’ya oldukça benzeyen bu oyunda aman dikkat mayına basmayın. Mouse’un sağ ve sol tuşlarıyla oynanan bu oyunun asıl amacı mayınlara basmadan kutunun tamamını açabilmek. Olasılıkları eleyerek doğru çözüme ulaşmaya çalışılır.

Mayın Tarlası Nasıl Oynanır

Mayın Tarlası oynarken mouseun sağ tuşuyla mayın bulunmadığı düşünülen yerlere tıklanmalıdır. Sol tuşu ise mayın şüphesi olan yerleri işaretlemeye yarar.

İlk tıklanan alandaki mayın sizi patlatmaz. Tıklanacak olan ilk kutucukta hiçbir zaman mayın olmaz. Bu kutucuğa tıklandığı an alt tarafta bazılarının üzerinde numaralar bulunan yeni kutucuklar açılacak.
Gelen sayının anlamı ise o kutucuğa komşu olan mayın sayısı. Örneğin bir kutucukta “1” yazıyor ve onun hemen çaprazındaki kutucukta “2” yazıyor, bu demek oluyor ki komşu kutucuğun altında mayın var. Oyun tamamen bu mantıkla ilerliyor. Tıklanan kutucuktaki rakam, o kutucuğun etrafındaki mayın sayısını gösteriyor. Ama Mayın Tarlası dikkatli yürümeyi gerektiriyor ya da bir başka deyişle dikkatli tıklamayı… Yoksa Bum!

Mayın Tarlası Windows’a Nasıl İndirilir?

mayın

Bilgisayarın Windows ara kutucuğuna yani başlat kısmına gelerek “store” yazarak Microsoft Store uygulamasını açın. Microsoft Store 

Arama çubuğuna “Microsoft Minesweeper” yazarak aratın. Mayın Tarlası’na yani Minesweeper oyununa tıklanarak “al” seçeneğine tıklanıp indirilir. Microsoft Minesweeper, ücretsiz olarak indirilebilir.

Windows’ta Mayın Tarlası Oynamak

Mayın Tarlası oyununu ilk defa bilinçli oynayacaklardansanız zorluk seviyesini kolaydan başlatmak en güzel hareket olacaktır. Oyunun eğitim vermesi istenmiyorsa “skip” seçeneğine basılarak bu eğitimi geçmek mümkün.

  • Oyun alanında herhangi bir kutucuğa tıkla.
  • Çıkan sayılara göz at. Bu sayılar kutucuğun komşusu olan mayın sayısını gösterir.
  • “1” sayılarını aramak mantıklı bir hareket. “1” sayısı ve çaprazında “2” görüldüğü zaman ortasına sağ tıklanarak bayrakla mayın işaretlenir.
  • Mayın bulunmadığı düşünülen kutucuklara çift sağ tık yapılır. Böylece bazı seçenekler elenmiş olur.
  • Mayın olmadığı düşünülen tüm kutucuklara sol tık yapılır. Aman mayına sol tık yapılırsa bum, oyun biter.

Bir yorum bırakınız...

*