Windows Olay Görüntüleyicisi'nde Özel Görünümler Nedir ve Nasıl Oluşturulur | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows Olay Görüntüleyicisi’nde Özel Görünümler Nedir ve Nasıl Oluşturulur

olay görüntüleee

Windows 10 bilgisayar, farkında olmadığınız kullanışlı özelliklerle doludur. Olay Görüntüleyici, ilk başta göz korkutucu görünebileceğinden göz ardı edilebilecek önemli araçlardan biridir. Tüm bu bilgileri nasıl okuyacağınızdan emin değilseniz, bunu anlamaya çalışmaktan vazgeçmeyi tercih edebilirsiniz.

Windows Olay Görüntüleyicisi ihtiyacınız olmayan bilgileri alabileceğiniz seçenekler sunar. Filtreler sayesinde, Etkinlik Görüntüleyici size yalnızca belirli bilgileri gösterir. Kullanmanın ne kadar kolay olduğunu görelim. 

Windows Özel Görünümleri Nedir?

Windows Olay Görüntüleyicisi’ndeki Özel Görünümler, yalnızca istediğiniz uyarıları gösteren özel bir göstergedir. Örneğin, bilgisayarınızın belirli bir bölümünün başarısız olup olmadığını görmek istediğinizi varsayalım. Bir Özel Görünüm oluşturarak, bilgisayarınız referansta bulunan herhangi bir uyarı gördüğünüzden emin olursunuz. Bu kadar çok uyarıya bakmak zaman alıcı olabilir, ancak Özel Görünüm ayarlayarak, yalnızca istediğiniz uyarıları alırsınız.

Windows 10 Olay Görüntüleyicisine Nasıl Erişilir ve Özel Görünüm Oluşturulur

Olay Görüntüleyici’yi açmanın en hızlı yolu, arama kutusuna “Olay Görüntüleyicisi” yazarak bulmaktır. Açtığınızda sol bölmede “Özel Görünümler” seçeneğini göreceksiniz. Varsayılan olarak, sol tarafta Yönetim Olayları seçeneğini göreceksiniz; Bu, Windows’un varsayılan olarak içerdiği Özel Görünümdür.

olay görüntüleee

Özel Görünüm oluşturmak için, sağ bölmede Özel Görünüm Oluştur seçeneğini tıklayın.

Özel Görünüm penceresi Filtre uygulama sayfasında ilk seçenek olarak varsayılanı “Her Zaman” olan alandan bir zaman dilimi seçmeniz olacaktır. Aradığınız hatanın son on iki saat içinde gerçekleşmesini istiyorsanız açılır menüyü tıklayın ve bu seçeneği belirleyin.

filtre uygula

Etkinliklerin önem düzeyini seçmek de önemlidir. Örneğin, yalnızca Önemli olayları görmek isteyip istemediğinizi, Hata (bekleyebilecek sorunlar), Uyarı (gerçek bir soruna neden olabilecek veya olmayabilir), Bilgi ( hakkında bilgi veren olaylar) belirlemeniz gerekir. etkinlikler) ve Ayrıntılı (olaylar hakkında ayrıntılı bilgi gösterecektir).

Özel Görünümünüzün de bilgi aramayı bilmesi gerekir. “Olay günlükleri” alanında seçim için sadece iki seçenek vardır. İki seçenekten birini seçebilirsiniz.

“Kaynağa göre” seçeneği ile Olaylar, belirli bir başlangıç noktasıyla ilgili daha ayrıntılı olarak filtrelenir. Çoğunlukla uygulamalar, yapıldıkları kaynak tarafından filtrelenebilir

Özel Görünüm Nasıl Kaydedilir?

Özel Görünümünüzü özelleştirdikten sonra, kaydetme zamanı geldi. Değişikliklerinizi korumak için Tamam‘ı tıklayın ve yeni bir pencere daha fazla ayrıntı eklemenizi isteyecektir. Özel Görünümünüze bir ad vermeniz ve hangi klasöre kaydetmek istediğinize karar vermeniz gerekir.

Bir açıklama eklemek isteğe bağlıdır ve doğru bir şekilde kaydetmek için yapılması gereken bir şey değildir. Özel Görünümler klasörüne kaydetmeye gerek yoktur; Yeni Klasör seçeneğine tıklayarak yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Bu filtreye erişen diğer kullanıcılardan kaçınmak için, sağ alt köşedeki “Tüm Kullanıcılar” kutusunun işaretini kaldırın. Tamam’a tıkladıktan sonra, yeni oluşturulan Özel Görünümünüz otomatik olarak sol bölmede görünecektir.

Özel Görünüm oluşturarak, görmek istediğiniz belirli hataları kolayca görebilirsiniz. Tüm hataların farkında olmak iyi bir özelliktir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

ram nedir

RAM (Random Access Memory) Nedir? RAM Ne İşe Yarar?

RAM, her ne kadar bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş olsa da ...
oyun hataları

Bilgisayarda Oyun Neden Hata Veriyor?

Bilgisayara yeni oyun yüklediğinizde sorunsuz bir şekilde çalışmasını beklersiniz. Bigisayarda oyun, açılmıyor, ...
rar nedir ne işe yarar

RAR Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, yüksek boyutlu dosyalar ile çalışmaktadır. Kimi ...
projektör

Projektör Nedir? Nasıl Çalışır?

Projektör, basitçe düşünecek olursak görüntüyü yansıtan bir cihazdır. Bu cihaz genellikle toplantı, ...
vram

VRAM (Video RAM) Nedir? Ne İşe Yarar?

VRAM tüm harici ekran kartlarında bulunan bir RAM türüdür. Bu bellek grafik ...
play station haziran oyunları

PlayStation Plus Haziran 2020 Ücretsiz Oyunları

PlayStation Plus abonelerine Haziran ayı içerisinde verilecek ücretsiz oyunlar belli oldu. Sosyal ...
imap nedir

IMAP Nedir? Ne İşe Yarar?

IMAP kelimesi, günümüzde birçok internet kullanıcısının karşısına sıklıkla çıkmaktadır. Asıl adı Internet ...
javascript nedir

JavaScript Nedir? Ne İşe Yarar?

JavaScript, günümüzün en popüler programlama dillerinden biri olarak kabul edilmektedir. Temel de ...