Windows Phone Neden Tutulmadı? | Sonsuz Teknoloji

Windows Phone Neden Tutulmadı?

windows phone

Microsoft, deyince aklımıza ilk gelen bilgisayar işletim sistemi olan Windows’dur. Kimsenin aklına Windows Phone gelmez. Windows Phone bilgisayardaki işletim sistemi kadar başarılı olamamıştır. Hatta telefon ve tablet konusunda kimsenin aklında dahi yer edememiştir.  Windows, masaüstleri ve dizüstü bilgisayarlarda olan başarısını hiçbir zaman telefonlarda ve tabletlerde yakalayamamıştır.Microsoft, telefon işletim sistemi  Apple ve Google’dan on yıl sonra kullanmaya karar verdiğinden geç kalmıştır. Hem iOS hem de Android, çok sayıda üçüncü taraf üreticiden gelen destekle dünya çapında büyüdü. Windows Phone’un en büyük dezavantajı da yeteri kadar uygulama geliştirilememiş olması ve marketinin zayıf olmasıdır.

Microsoft, Windows Phone’u yeterince hızlı bir şekilde geliştiremedi, bu yüzden PC endüstrisindeki ortakları Android’e yöneldi. Windows Phone, tam gelişmiş bir mobil işletim sistemi olarak geliştirdiklerinde ise, kullanıcılar için iOS ve Android

kullanımı vazgeçilmez oldu. Kullanıcılar, İOS’dan Android’e veya Android’ten İOS’a geçiş yaptılar. Windows Phone kimsenin aklına gelmez hatta çoğu kişinin böyle bir telefon işletim sistemi olduğundan haberi yoktur.

Windows Phone’u destekleyen tek marka Microsoft’un 2013’te donanım üretimini desteklemek için satın aldığı Nokia oldu. Her iki taraf da Windows Phone’un yeniden canlanma şansı olmadığından ve Nokia’nın ismini kullanımdan kaldırıldı.

Kısa bir süre sonra, Windows Phone Windows 10 Mobile olarak yeniden başlatıldı. Ama yine de, hiç kimse ilgi göstermedi. Microsoft nihayet Ekim 2017’de geliştirmeye son verdi.

Bir yorum bırakınız...

*