Windows Sürücülerini Yedekleme ve Geri Yükleme | Sonsuz Teknoloji

Windows Sürücülerini Yedekleme ve Geri Yükleme

Sürcü

Windows 10 işletim sistemi sürücü desteği ile birlikte gelir. Eski işletim sistemini kullanan bir çok kullanıcı halen mevcuttur.  Sürücü desteğinin olmadığı bilgisayarları hala bulabilirsiniz. Bilgisayara yeni yükleme yaptığınızda sürücülere ihtiyacınız olacaktır. Sürücü yedeklemek için bir çok program mevcuttur. Ancak bunu manuel olarak kendinizde yapabilirsiniz.

Windows sürücüleri nasıl yedeklersiniz ve bunları nasıl kullanabilirsiniz? Windows’un tüm sürümlerinde, sürücüler “C:\Windows\System32\Drivers\” ve “C:\Windows\System32\DriverStore” alt klasörlerinde depolanır. Kurulumuzunuzda System32 içerisinde DRVSTORE  adlı klasör var ise bu klasörde de sürücüler depolanır. Tüm bu klasörler, işletim sisteminizin tüm donanım sürücülerini içerir.

Bu klasörleri, harici bir USB sürücüsü gibi ayrı bir depolama alanına  kopyalayabilirsiniz. Bilgisayarınızı formatladıktan sonra sürücüleri tekrar aynı yere yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Windows’un kaldırılan donanım sürücülerini otomatik yüklemesi için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecektir. Yüklenmeyen sürücüleri yüklemek için Aygıt Yöneticisi‘ni açmanız gerekir. Bunu , Başlat Menüsü’ndeki arama kutusuna Aygıt Yöneticisi yazarak yapabilirsiniz . Kaldırılan tüm sürücülerinizi küçük sarı bir uyarı üçgeni simgesiyle vurgulanmış olarak göreceksiniz. Sorunlu olan sürücüleri tıklayın ve her biri üzerinde sağ tık yapın “Sürücüyü Güncelleştir”i tıklayın. Sürücüler bilgisayarınızda sürücüler klasörlerinde olduğundan, Windows’a sürücüleri otomatik olarak bulma talimatı ile devam edin. Bazı durumlarda, sürücü yollarını kendinizde gösterebilirsiniz.

Bununla ilgili önemli bir uyarı var. Windows’un 64 bit (x64) ve 32 bit (x86) sürümleri için sürücüler genellikle farklıdır. Bu, eğer x86 sürücülerini Windows’un x64 kopyasına kopyalarsanız ya da tam tersi yüklemek olmaz. Windows bunları hatalı olarak tanıyacaktır. Bu nedenle, PC sisteminizi Windows’un 32 bit sürümünden 64 bit sürüme geçirirken bu yöntemi kullanamazsınız.

Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemleri sürücülerinde  bu yöntemi kullanabilirsiniz, ancak yine de x86 ve x64 sürümlerini dikkate almanız gerekir. Bu işlemi Windows XP sürücülerini Vista veya Windows 7’ye geçirmek için kullanamazsınız, Windows XP daha eski bir sürücü modeli kullanır ve XP’nin donanım sürücüleri Windows’un yeni sürümleriyle uyumlu değildir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

ssd ve hdd

İkinci El SSD veya HDD Alınır Mı?

Bilgisayar toplamak isteyen veya bilgisayar donanımlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar bütçelerinin kısıtlı olması ...
gmail

Gmail E-posta Gelmiyor Gmail Neden Çalışmıyor? 

Gmail, her android kullanıcısının kullanmak zorunda olduğu ve güvenilir bir e-posta hizmetidir ...
vram

Bilgisayarda VRAM Nasıl Artırılır?

Bilgisayarların iyi bir performans için işlemci (CPU) gibi, ekran kartının (GPU) da ...
youtube yorum gözükmüyor

YouTube’da Yorumlar Gözükmüyor Sorunu

YouTube’da videolar için yorum yapmak, videoyu ve Youtube kanalını popüler hale getiren ...
kopyala yapıştır sorunu windows 10

Windows 10’da Kopyala ve Yapıştır Çalışmıyor

Windows 10 bilgisayarda çalışan bir işlemin aniden çalışmaması can sıkıcı olmaktadır. Windows  ...
android ram

Android Telefonda RAM Nasıl Arttırılır?

Android telefonun 64 GB veya daha fazla depolama alanı olsa bilse telefonun ...
internet veri kullanımı

İPhone ve Android’te Twitter İnternet Veri Kullanımı Azaltma

Twitter başta olmak üzere sosyal medya platformları Android ve İphone telefonlarımızda önemli ...
Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı Telefonda Hafıza Kartı Okunmuyor Sorunu ve Çözüm Yöntemleri

Akıllı telefon, cep telefonlarının sunduğu klasik özelliklere, bilgisayar özellikleri de eklenerek tasarlanmış ...