Windows Sürücülerini Yedekleme ve Geri Yükleme | Sonsuz Teknoloji Sonsuz Teknoloji

Windows Sürücülerini Yedekleme ve Geri Yükleme

Sürcü

Windows 10 işletim sistemi sürücü desteği ile birlikte gelir. Eski işletim sistemini kullanan bir çok kullanıcı halen mevcuttur.  Sürücü desteğinin olmadığı bilgisayarları hala bulabilirsiniz. Bilgisayara yeni yükleme yaptığınızda sürücülere ihtiyacınız olacaktır. Sürücü yedeklemek için bir çok program mevcuttur. Ancak bunu manuel olarak kendinizde yapabilirsiniz.

Windows sürücüleri nasıl yedeklersiniz ve bunları nasıl kullanabilirsiniz? Windows’un tüm sürümlerinde, sürücüler “C:\Windows\System32\Drivers\” ve “C:\Windows\System32\DriverStore” alt klasörlerinde depolanır. Kurulumuzunuzda System32 içerisinde DRVSTORE  adlı klasör var ise bu klasörde de sürücüler depolanır. Tüm bu klasörler, işletim sisteminizin tüm donanım sürücülerini içerir.

Bu klasörleri, harici bir USB sürücüsü gibi ayrı bir depolama alanına  kopyalayabilirsiniz. Bilgisayarınızı formatladıktan sonra sürücüleri tekrar aynı yere yapıştırmanız yeterli olacaktır.

Windows’un kaldırılan donanım sürücülerini otomatik yüklemesi için bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecektir. Yüklenmeyen sürücüleri yüklemek için Aygıt Yöneticisi‘ni açmanız gerekir. Bunu , Başlat Menüsü’ndeki arama kutusuna Aygıt Yöneticisi yazarak yapabilirsiniz . Kaldırılan tüm sürücülerinizi küçük sarı bir uyarı üçgeni simgesiyle vurgulanmış olarak göreceksiniz. Sorunlu olan sürücüleri tıklayın ve her biri üzerinde sağ tık yapın “Sürücüyü Güncelleştir”i tıklayın. Sürücüler bilgisayarınızda sürücüler klasörlerinde olduğundan, Windows’a sürücüleri otomatik olarak bulma talimatı ile devam edin. Bazı durumlarda, sürücü yollarını kendinizde gösterebilirsiniz.

Bununla ilgili önemli bir uyarı var. Windows’un 64 bit (x64) ve 32 bit (x86) sürümleri için sürücüler genellikle farklıdır. Bu, eğer x86 sürücülerini Windows’un x64 kopyasına kopyalarsanız ya da tam tersi yüklemek olmaz. Windows bunları hatalı olarak tanıyacaktır. Bu nedenle, PC sisteminizi Windows’un 32 bit sürümünden 64 bit sürüme geçirirken bu yöntemi kullanamazsınız.

Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemleri sürücülerinde  bu yöntemi kullanabilirsiniz, ancak yine de x86 ve x64 sürümlerini dikkate almanız gerekir. Bu işlemi Windows XP sürücülerini Vista veya Windows 7’ye geçirmek için kullanamazsınız, Windows XP daha eski bir sürücü modeli kullanır ve XP’nin donanım sürücüleri Windows’un yeni sürümleriyle uyumlu değildir.

 

Bir yorum bırakınız...

*

gmail-gizli-mod

Google Gmail Yedekleme Nasıl Yapılır?

Gmail hesabına tüm android kullanıcıları sahiptir. Gmail, iş hayatı için olsun özel ...
Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Xiaomi, Yeni Kablosuz Kulaklığını Duyurdu! Xiaomi Mi True Wireless Earphones 2 Basic

Çin merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Xiaomi, düzenlediği özel bir lansman kapsamında ...
c# programlama dilinin özellikleri

C# Programlama Dilinde Kullanılan Veri Tipleri Nelerdir?

C# programlama dili günümüzde devamlılığı sürdüren ve birçok alanda geliştirmelerde kullanılan popüler ...
microsoft

Microsoft Outlook Web’de Google Takvim Entegresi

Microsoft, uzun zamandır  Web’de Outlook kullanımında Gmail ve Google Takvim entegrasyonlarını test ...
pubg harita

PUBG Erangel Haritasının En İyi Bölgeleri

Pubg oyunu, değişken yapısıyla harmanladığı şans faktörünü iyi bir şekilde oyuncunun hizmetine ...
signal uygulama mesaj

En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Signal Nasıl Kullanılır?

Signal, güvenli metin mesajlaşma ve şifreli ses iletişimi için ideal bir uygulamadır ...
oppo a12s

Oppo A12s Tanıtıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Oppo, düzenlediği özel bir etkinlik kapsamında uygun ...
bytefence

Bytefence Programı Nedir Nasıl Kullanılır?

Genel olarak bilgisayarlara, yüklenmekte olan bazı program ya da uygulamaların beraberinde yüklenmesi ...