Windows'da Bozuk Dosyaları Onarma | Sonsuz Teknoloji

Windows’da Bozuk Dosyaları Onarma

Windows Dosya

Eğer küçük bir sorun varsa veya dosya az bir veri kaybına sebep olmuşsa, bir dosyayı düzeltebileceğiniz küçük de olsa bir şans vardır. Dosya önemliyse şüphesiz küçük bir şans da olsa denemekte fayda vardır. Dosya bozulmasında dosya içeriğindeki veriler dosya yapısı bozulmasından dolayı kaybolur. Veri kurtarma programları bu işi çözmez. Veri kurtarma programları silinen dosyanın geri getirilmesi ile ilgili bir durumdur. Burada yapacağımız bozuk dosyayı onarmaya çalışmaktır.

Windows’ta bozuk veya bozuk dosyaları düzeltmek için birkaç yol;

Dosya biçimini değiştir

Bir dosyanın biçimini değiştirmek bazen onu düzeltmeye yardımcı olabilir. Dosya kendi biçiminde açamayabilir, ancak en azından dosya içeriğine değiştirebilirsiniz. Örneğin, Microsoft Word belgelerini PDF formatına veya PNG formatındaki resimleri JPG’ye dönüştürebilirsiniz.

Neredeyse her dosya türü için ücretsiz çevrimiçi dönüştürücüler bulunmaktadır. Sadece İnternet’te dosya biçimini belirterek çevirmek istediğiniz çevirim için dönüştürücüler bulabilirsiniz. Çevirimiçi dönüştürücü sitelerine buradan göz atabilirsiniz.

Farklı bir program kullanın

Herhangi bir dosya biçimi, bilgisayarınızda kurulu bir program ile açılacağı gibi üçüncü taraf programlar aracılığı ile de açılabilir. Ayrıca, her program kendi algoritmasına ve bir dosyayı açma gereksinimlerine sahiptir. Geçerli programınız dosyayı açamayabilir, ancak alternatif bir program onu açabilir. Örneğin, bir Word belgesi LibreOffice ve hatta Google Dokümanlar gibi alternatif programlarla açılabilir. Dosya biçiminize göre internet’te arama yaparak her zaman kullandığınız programdan farklı olarak alternatif başka bir programla bozuk dosyayı açmaya çalışın.

Dosyayı açmak için daha kapsamlı bir program aramayı da denemelisiniz. Örneğin bozuk bir video dosyasını açmak için Windows’un dahili oynatıcısı yerine son zamanların başarılı video oynatıcısı  VLC media player’ı kullanabilirsiniz.

birlikte aç

Alternatif programa başladıktan sonra dosyayı sağ tıklayın ve fare imlecinizi “Birlikte aç” seçeneğinin üzerine getirin. Alternatif program burada görebilirsiniz. Göremezseniz, yüklü olan tüm uygulamaları açmak için “Varsayılan programı seç” düğmesine tıklayın ve açılan listeden programı bulun çalıştırın.

SFC taramasını çalıştır

komut yönetici

SFC taraması, bozuk sistem dosyalarını aramaya yardımcı olur ve onları otomatik olarak düzeltir. Belirli bir sistem dosyası dosyanızın açılmasını engelliyorsa veya dosyanın kendisi bir sistem dosyasıysa, SFC taramasını çalıştırmak onu düzeltmelidir.

sfc

Yönetici olarak Komut İstemi’ni açmak bilgisayarınızın sol alt kısmında olan başlangıç logosu olan Wingows logosunu sağ tık yapın  Komut İşlemi (Yönetici)‘yi tıklayın veya Windows arama çubuğuna cmd yazın çıkan sonuçlardan cmd’ye sağ tıklayın yönetici olarak çalıştırın. Açılan ekrana sfc/scannow komutunu yazın yazın ve Enter tuşuna basın. Tarama başlar ve sistem dosya doğrulama işleminin tamamlanması beş on beş dakika sürer.

Disk Taraması

Sabit diskte kötü bir kesim oluşursa, bazen bir dosya bozulur. Disk Check taraması, bozuk sektörleri arayabilir ve düzeltebilir. Düzeltildiğinde, dosyanızın tekrar erişilebilir olma ihtimali vardır.

chkdsk

Check Disk’i çalıştırmak için yukarıdaki çözümde yaptığımız gibi Komut İstemi‘ni tekrar açın ve chkdsk yazın. Enter’a bastığınızda, sabit diskiniz taranacak ve mümkünse hatalar ve bozuk kesimler otomatik olarak düzeltilecektir.

Üçüncü Taraf Program

Yukarıda yapılan işlemler bozuk  dosyaları düzelmediyse umudunuz üçüncü tarafa program kullanmak olacaktır. Bu adımla gitmek için, dosyanın gerçekten önemli olması gerekir. Çünkü bazı tamir araçları özellikle profesyonel olanlar bir dosyayı tamir etmek için bir satın alma işlemi gerektirir. Dosyayı kısmen onarmak için genellikle demolar bulunur ya da onarılabilir olup olmadığını size bildirir. Farklı dosya türleri için farklı tamir araçları vardır, bu nedenle aşağıdaki popüler tüm dosya onarım araçlarının bir listesi bulunmaktadır. İsterseniz İnternet’ten farklı alternatif programları da bulabilirsiniz.

File Repair: Web sitesi farklı dosya formatları için düzinelerce onarım aracı listeler
Repair Toolbox: Hepsi bir arada dosya onarım aracı
Hetman File Repair: Bozuk görüntü dosyalarını onarabilir
Digital Video Repair: Bozuk video dosyalarını düzeltmek için ücretsiz bir araç
Zip Repair: bozuk .zip dosyalarını onarabilir
Office Fix: Word veya Excel dosyaları gibi Microsoft Office dosya biçimlerini düzeltebilir
MP3 Repair Tool: Bozuk MP3 dosyalarını düzeltmek için ücretsiz bir araç

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak dosyanızı düzeltmeyi başarırsanız, çok şanslısınız demektir. Olmayan veriler hiçbir şekilde tamir edilemez veya kurtarılamaz.

Bir yorum bırakınız...

*