Windows'da Dosya Silme Onay Kutusu | Sonsuz Teknoloji

Windows’da Dosya Silme Onay Kutusu

Geri Dönüşüm Kutusu1

Windows işletim sisteminde silinen dosyalar ilk etapta “Geri Dönüşüm Kutusu”na gider. Bu aşamada sildiğiniz dosyaları herhangi bir programa ihtiyaç olmadan Geri Dönüşüm Kutusunda dosyayı seçip sağ tık yaparak “Geri Yükle” diyerek  dosyayı sildiğiniz yere tekrar geri alabilirsiniz.  Geri Dönüşüm Kutusunda duran dosyalar harddiskinizin depolama alanında yer kaplamaya devam eder. Bilgisayarınızdan tamamen silmek için Geri Dönüşüm Kutusundan da dosyaları silmeniz gerekir.

Windows işletim sistemi bilgisayarda bir dosya silerken onay kutusunun çıkması dosyaları denetimli olarak silinmesini sağlar. Bazen işletimin sisteminin ilk kurulurken olsun bazen virüslerden dolayı onay kutusu pasif durumdadır. Silme onay kutusu nasıl aktif ve pasif hale getirilir? Yapacağımız işlemler Windows’un tüm işletim sistemlerinde aynıdır.

silme onay2

Dosya Silme Onay kutusu, bir dosyayı silmek istediğinizde, silme işlemi gerçekleşmeden önce dosyayı silmek isteyip istemediğinizi soran diyalog ekranıdır.

silme onay1

 

Bilgisayarınızın masa üstünde bulunan “Geri Dönüşüm Kutusu“nu sağ yık yaparak “Özellikler“e tıklayın.

 

silme onay

Özelliklerden sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi “Silme onay iletişim kutusunu göster” seçeneği işaretli olduğunda silme işlemi yapmak istediğinizde silmek isteyip istemediğinize ilişkin onay kutusu karşınıza çıkacaktır. İşareti kaldırdığınız takdirde silme işlemi yaparken silme onayınızı almadan direkt olarak geri dönüşüm kutusuna atar.

Yukarıda gördüğünüz “Özel boyut” seçeneği bulunmaktadır. Bu alanda belirlenecek olan MB türündeki dosya boyutudur. Belirtilen dosya boyutundan fazla dosyayı silmek istediğinizde geri dönüşüm kutusuna atmadan direkt olarak bilgisayarınızdan silecektir.

Yukarıda görünen aynı menüde dosyaları silerken geri Dönüşüm Kutusuna almadan direkt olarak bilgisayardan silme seçeneği vardır. “Dosyları Geri Dönüşüm Kutusu’na taşıma. Dosyalar silindiğinde hemen kaldır” seçeneğini seçerseniz, dosya boyutu hangi ölçütte olursa olsun her silinecek olan dosyayı Geri Dönüşüm Kutusuna atmadan bilgisayardan tamamen siler.

 

Bir yorum bırakınız...

*